Jump to content

BMW Premium Selection


maephisto

Recommended Posts

Am gasit azi in Berlin, un BMW 116i din 2012, 100k kilometri, automatic la un pret foarte bun si am fost sa il vad.

Dealer-ul ofera garantie 1 an de zile (EUROplus) ( dealer-ul: riller-schnauck.de ), full service history.

 

Arata impecabil, insa mi s'a spus ca masina a fost avariata si apoi reparata de dealer si atestata cu certificat BMW Premium Selection inainte de a fi oferita de vanzare.

A mai avut cineva de a face cu acest tip de certificare?

E o dovada suficienta ca masina este in stare bune si fara defecte de functionare?

 

Multumesc?

Edited by maephisto
Link to comment
Share on other sites

Acum depinde și ce avarii, una e cĂŁ a avut bara zgĂŁriatĂŁ/lovitĂŁ sau altele mai importante.

 

Avarile din cate am inteles au fost destul de solide. Inca nu stiu exact ce, dar la partea din fata am inteles.

Nu am prea multe experiente cu masinile reconditionte dupa accident.

Credeti ca ar fi o investitie proasta?

Link to comment
Share on other sites

E cam acelasi lucru cu a cumpara o masina adusa de afara despre care descoperi ca a fost lovita.

Daca iti place, ia-o! Este reparata in reprezentanta? Atunci a fost executata cum trebuie.

 

Daca o cumpara X si o vinde cu o mie, doua in plus, fara sa te informeze de accident, e mai bine asa?

 

Ai si garantie, ca la una noua!

Numai avantaje: vanduta de reprez, pret bun, garantie!

Edited by severin31
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

totusi ce accident a avut , dpmdv confeaza , msi ales la o eventuala revanzare ,reparatia va aparea tot timpul in sistem la verificare vin

 

Dupa cum spune si colegul Myx, reparatia va aparea in sistem la eventuale verificari in momentul in care vei vrea sa vinzi masina. Acum, depinde de cat de grav a fost lovita. Cand cautam sa cumpar E90, gasisem un 318d, din 2011, cu 40.000km la acelasi dealer din Kassel de unde am cumparat 320d; si m-a atras numarul mic de km. Am intrebat dealerul de eventuale incidente si mi-a spus ca masina fost lovita in partea stanga si ca s-au inlocuit: bara fata, proiector si far stanga, aripa stanga, oglinda stanga si portiera stanga. In total reparatie de 3500euro. Am fost asigurat si reasigurat ca nu a fost nimic grav, adica lonjeroanele sunt ok, airbagurile nu au fost sarite si ca a fost vorba doar de un "frecus" mai puternic. In plus, ofereau 2 ani garantie internationala. Totusi, am decis sa iau 320 pentru ca mi-au spus clar ca nu a fost implicat in niciun fel de incident.

Acum depinde de tine. Cum ziceau si alti colegi mai sus: daca iti place tie masina si daca vezi ca a fost reparata profesional, atunci ia-o.

Link to comment
Share on other sites

Din punctul meu de vedere fierul e fier. A fost lovita si reparata aia e. Daca a fost reparata la reprezentanta in afara e foarte ok masina. Daca iti place o cumperi. Masinile din afara (mai ales Germania) pot fi ieftine din 2 motive: ori au foarte multi km, ori au fost lovite. E normal ca daca a fost lovita pretul sa fie mai mic, chiar daca a fost reparata bine.
Link to comment
Share on other sites

Multumesc pentru raspunsuri!

 

Masina: http://ww3.autoscout24.de/classified/272774249?asrc=st|as&testvariant=list3tiers&tierlayer=st

 

Am mai aflat cate ceva despre avariile suferite: frontal - reparatii de 10 mii de euro la ei in service.

 

Azi la pranz merg la drive-test si o sa verific actele sa vad exact ce pagube a suferit si ce a fost inlocuit.

E ceva dupa care ar trebui sa ma uit in special?

Link to comment
Share on other sites

Daca reparatia a constat in inlocuirea de panouri ale caroseriei si nu au fost implicate defectiuni ale structurii de rezistenta a masinii nu vad de ce nu ar fi o achizitie buna. Mai mult, daca motorul merge bine si ai si garantie internationala nu cred ca ar fi probleme. Nu cred ca o reprezentanta din Germania umbla cu improvizatii ci daca a fost necesar au fost schimbate componentele detetiorate cu unele noi de origine. Eu as lua-o. E vorba si de un discount si stii pana la urma istoricul.
Link to comment
Share on other sites

Multumesc pentru raspunsuri!

 

Masina: http://ww3.autoscout24.de/classified/272774249?asrc=st|as&testvariant=list3tiers&tierlayer=st

 

Am mai aflat cate ceva despre avariile suferite: frontal - reparatii de 10 mii de euro la ei in service.

 

Azi la pranz merg la drive-test si o sa verific actele sa vad exact ce pagube a suferit si ce a fost inlocuit.

E ceva dupa care ar trebui sa ma uit in special?

Daca-ti place atat de mult incat sa ramai cu ea ani ...Cere lista cu reparatia , la 10k e ceva , mai ales ca masina nu are xenon .

Edited by Myx
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Cine stie cati au masini care au fost lovite si nu au habar.

Am avut un Opel 4 ani, pana sa vreau sa-l vand si un cumparator cu ochi mai ager, sa observe, nu am stiut ca aripa dreapta fata a fost revopsita, sigur in Germania.

 

Nu te complexa!

 

E masina, nu un om care a suferit o operatie si nu se stie cat % s-a recuperat.

  • Like 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Crezi ca merita sa cumperi o masina care a fost avariata, chiar daca a fost ulterior reparata la dealer?

 

 

Mai bine reparata fara istoric. Si apoi la revanzare, nuu? Ca doar asta e primul lucru la care te gandesti cand o cumperi, nu sa te bucuri de ea! Maephisto, iti recomand "piata libera", acolo totul e perfect!

Edited by Dan Dan
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Mai bine reparata fara istoric. Si apoi la revanzare, nuu? Ca doar asta e primul lucru la care te gandesti cand o cumperi, nu sa te bucuri de ea! Maephisto, iti recomand "piata libera", acolo totul e perfect!

despre asta e vorba?

el habar nu are ce avarii a suferit masina si toti ii recomandati sa o cumperi

raman uimit de ce sfaturi poate primi de la unii...

eu zic sa te orientezi catre alta masina.

faptul ca pe "piata libera" se vand masini cu probleme ascunse e din vina cumparatorilor care nu se sfatuiesc cu oameni capabili sa evalueze o masina si se zgarcesc la o verificare in service.

 

eu am invatat ceva in viata: cand ma zgarcesc sau cumpar ceva mai ieftin, pe termen lung pierd mai mult.

  • Like 1
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

stii cum e chestia cu masinile lovite? daca de exemplu o lovesti tu pe a ta? e gata, buna de aruncat? daca ai un mic accident, o repari cum trebuie si te folosesti de ea in continuare? nu e bine? daca ai lovit o masina inseamna ca e game over, o duci la casat si iei alta? wtf? inseamna ca o masina lovita nu mai poate fi pusa in circulatie si ulterior la vanzare... sunt curios daca patesti sa iti lovesti masina, cand vrei sa o vinzi ce vei face. astea cu n-o cumpara indiferent de circumstante pt simplu fapt ca a fost lovita mi se pare o aberatie...in fine, fiecare face ce vrea pe banii lui
  • Like 4
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

stii cum e chestia cu masinile lovite? daca de exemplu o lovesti tu pe a ta? e gata, buna de aruncat? daca ai un mic accident, o repari cum trebuie si te folosesti de ea in continuare? nu e bine? daca ai lovit o masina inseamna ca e game over, o duci la casat si iei alta? wtf? inseamna ca o masina lovita nu mai poate fi pusa in circulatie si ulterior la vanzare... sunt curios daca patesti sa iti lovesti masina, cand vrei sa o vinzi ce vei face. astea cu n-o cumpara indiferent de circumstante pt simplu fapt ca a fost lovita mi se pare o aberatie...in fine, fiecare face ce vrea pe banii lui

 

Pai hai sa iti spun eu cum faci daca o lovesti pe a ta. Mergi pe burta, o repari oriunde dar nu la reprezentanta, doar nu vrei sa-i lasi urme in istoric, eventual daca ai casco ii faci si unele upgrade-uri si pe urma cand o vinzi e fata mare. Si cu imbunatatiri :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

stii cum e chestia cu masinile lovite? daca de exemplu o lovesti tu pe a ta? e gata, buna de aruncat? daca ai un mic accident, o repari cum trebuie si te folosesti de ea in continuare? nu e bine? daca ai lovit o masina inseamna ca e game over, o duci la casat si iei alta? wtf? inseamna ca o masina lovita nu mai poate fi pusa in circulatie si ulterior la vanzare... sunt curios daca patesti sa iti lovesti masina, cand vrei sa o vinzi ce vei face. astea cu n-o cumpara indiferent de circumstante pt simplu fapt ca a fost lovita mi se pare o aberatie...in fine, fiecare face ce vrea pe banii lui

10000 de euro e o nimica toata la reparatie?masina nici nu are xenon..sa fii scos de acolo 4000 de euro farurile.vorbiti povesti

  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Pentru a putea lua o decizie daca o cumperi sau nu, mai intai vezi exact ce s-a schimbat la ea, pana la urma e ok ca reprezentanta a fost corecta si nu au facut-o pe sub mana cum se mai practica la Bavaria, inca un lucru important, vezi exact ce include garantia pe care ti-o ofera, in rest succes. Edited by Mihai Andrei
Link to comment
Share on other sites

10000 de euro e o nimica toata la reparatie?masina nici nu are xenon..sa fii scos de acolo 4000 de euro farurile.vorbiti povesti

 

generalizam. poate e teapa asta, dar in general daca revopsesti o bara/capota deja la vanzare esti privit dintr-o perspectiva greu de inteles.

 

Pai hai sa iti spun eu cum faci daca o lovesti pe a ta. Mergi pe burta, o repari oriunde dar nu la reprezentanta, doar nu vrei sa-i lasi urme in istoric, eventual daca ai casco ii faci si unele upgrade-uri si pe urma cand o vinzi e fata mare. Si cu imbunatatiri :)

 

de ce tragi concluzii pripite? daca tot mi-ai spus ce as face eu intr-o asemenea situatie, spune te rog ce ai face tu

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.