Jump to content

PĂŁrere BMW E65 3.0(seria 7)


Recommended Posts

Multumesc bitz,dar vreau ceva mai concret...nu gen ce au patit altii. As dori sa stiu care sunt cele mai dese probleme intalnite.

Am mai cautat intre timp pe forum si am gasit ca cica ar avea probleme la partea electrica.

intre 2005-2014 am avut un un 65 760i. o masina buna, fara mari probleme. costuri de inretinere de seria 7. adica premium. seria 7 nu este ieftina, dar merita!

Edited by docdennis
Link to comment
Share on other sites

As dori sa achiziționez un e65 din 2005 ce pĂŁrere aveti despre masina asta in general?

Ce probleme sunt des Întâlnite la acest model?

Probleme grave ?

Are probleme cu Turbo si clapetele din galeria de admisie trebuie sa le elimini imediat si verifica turbosuflanta :rolleyes:

  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

Doresc ceva spațios cu motor 3.000 cmc si ma gandeam ca daca nu gasesc o berlina destul de spatioasa ma gandeam la un suv. Momentan eu sunt foarte atras de e65

Mie personal imi plac vw phaeton,audi a8 si seria 7.Iar personal am condus doar a8 si seria 7,m-am simtit mult mai bine cand am codus seria 7 decat a8 ma simteam mai vip...chiar daca eram eu la volan.A8 mi se pare mai sport...inca nu am condus vw phaeton. Bugetul e de 10k Euro. Daca aveti alte recomandari sau daca recomandati o masina din astea cele zise mai sus sau alte pareri,eu unul sunt deschis la pareri si vreau sa ma interesez foarte bine inainte de a achizitiona pentru ca vreau sa o am pe o perioada mai lunga...3-4 ani.

Multumesc!

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

depinde ce cauti de la masina asta, am avut un E66 750li, un Phaeton 3.2 si A8 4.2(D2 insa) cu D3 am mers insa suficient cat sa imi fac o parere, dintre toate Phaeton-ul e best buy, dar ca si la E65 masinile din primii ani de fabricatie sunt de evitat intrucat au avut ceva probleme pe partea electrica, nu atat de grave ca E65-ul insa tot probleme sunt. Cel mai tare la Phaeton e ca trece neobservat din cauza siglei si asemanarii(in perceptia multora) cu Passat-ul, iar asta e super si faptul ca poti lua o masina de doar cativa ani si km putini la super pret, au avut o devalorizare destul de serioasa, cea mai buna valoare de revanzare dintre cele 3 si-a pastrat-o A8-ul, apoi E65 si la coada Phaeton.

 

Cel mai confortabil e tot Phaeton-ul, E65-ul e cel mai rigid, practic modul Sport de la Ph. echivaleaza cu modul Confort de la 7ar, ca sa iti faci o idee, iar modul Sport de la E65 pe un drum denivelat e cam de neindurat pentru o limuzina de genul ei, insa BMW-ul e cel mai dinamic dintre cele 3, desi nu cred ca asta cauti cu precadere de la un vapor de +2T(la categoria masa tot A8-ul e cel mai usor avand in jur de 1800kg), ci mai degraba confortul.

 

Cred ca de 10k Eur vei gasi un Phaeton mai bun decat ce gasesti in aceeasi bani la seria 7, dar trebuie sa mergi cu ambele si sa vezi in care te simti mai bine, cea dintai e usor depasita ca si tehnologie si design interior, E65(facelift) inca mi se pare ca e destul de moderna in interior, impresie data mult de iDrive care devine chiar addictive dupa ce te obisnuiesti cu el si ii simti lipsa mai apoi la alte masini.

 

Probleme vor avea si una si alta si la ambele vor fi scump de remediat mai ales daca nu lucrezi tu la ea, altfel oriunde te duci cu ele platesti pentru ca mecanicii stiu ca e o masina scumpa si ca atare iti fac un deviz mare de cum vad masina pana sa ajunga sa vada ca de fapt trebuie doar sa inlocuie ceva banal :)

Edited by mik15
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.