Jump to content

Cartea de salvare - ajutati ISU sa va salveze viata!


D_A_N

Recommended Posts

Echipajele ISU de la descarcerare sunt instruite ca in cazul masinilor in care victimele sunt prinse intre fiarele contorsionate ale masinii, sa caute la parasolarul soferului asa numitul "rescue manual".

Este un document care le arata unde si cum trebuie sa taie caroseria masinii pentru a elibera victimele si/sau pentru a permite accesul medicilor.

Pentru BMW si Mini (toate modelele) acest document poate fi descarcat de aici: https://oss.bmw.de/carEmergencyServiceCards.do?method=create&area=BMW_MINI

Tipariti-l COLOR, fațĂŁ-verso si puneti-l la parasolarul soferului. Sper sa nu fie vreodata nevoie de acest document, dar nu cere de mancare si nu costa nimic.

 

Sursa

Edited by D_A_N
  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Ăși ĂŽnchipuiește cineva cĂŁ ĂŽn cazul unui accident cu deformĂŁri de caroserie salvatorii vor sparge geamul șoferului (sau al pasagerului) sau parbrizul pentru a cĂŁuta ĂŽn parasolar instrucțiuni pentru a ști unde sĂŁ taie????

FĂŁrĂŁ ele sunt pierduți atât salvatorii, cât și victimele!

 

Sau o altĂŁ situație: ĂŽn cazul unui accident ĂŽn care șoferul rĂŁmâne blocat, ĂŽl și vedem cum ĂŽntinde mâinile agitând instrucțiunile!!! :laugh:

 

Ce se fac salvatorii dacĂŁ sunt hĂŁrtiile alb/negre sau sunt daltoniști??? :hyper:

  • Like 3
  • Downvote 4
Link to comment
Share on other sites

Ăși ĂŽnchipuiește cineva cĂŁ ĂŽn cazul unui accident cu deformĂŁri de caroserie salvatorii vor sparge geamul șoferului (sau al pasagerului) sau parbrizul pentru a cĂŁuta ĂŽn parasolar instrucțiuni pentru a ști unde sĂŁ taie????

FĂŁrĂŁ ele sunt pierduți atât salvatorii, cât și victimele!

 

Sau o altĂŁ situație: ĂŽn cazul unui accident ĂŽn care șoferul rĂŁmâne blocat, ĂŽl și vedem cum ĂŽntinde mâinile agitând instrucțiunile!!! :laugh:

 

Ce se fac salvatorii dacĂŁ sunt hĂŁrtiile alb/negre sau sunt daltoniști??? :hyper:

e pur informativa treaba ...cel mai probabil au experienta cu bmw ca sunt destule trosnite ,doar asa de fun un daltonist nu cred ca lucreaza la isu , zic si eu :)

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Link to comment
Share on other sites

A postat chestia asta un coleg si a fost luat in semi batjocura. De vreo doua saptamani.

 

Ca sigur nu se apuca aia de la SMURD sa te caute la parasolar de foaie. Daca e alb negru , daca si cu parca.

 

Aici si topicul.

Edited by jeezy
Link to comment
Share on other sites

E pe bune chestia? E lege data? Intr-un fel e de bun simt treaba, Fereasca Dumnezeu de nevoie.

 

Deocamdata este doar o recomandare a Comisiei Europene. Masinile vor fi livrate cu aceasta carte de salvare de la inceputul anului viitor, iar pentru masinile aflate in circulatie s-au pus la dispozitie linkuri de unde pot fi descarcate cartile.

Eu am tiparit-o si am pus-o la parasolar.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
la masini mai noi (de exemplu ultimul model de mercedes vito, dar cred ca mai multi producatori au adoptat acest sistem)exista un aptipild lipit pe stilpul de la sofer care teoretic trebuie scanat de cei de la isu si in felul asta vad configuratia masinii respective(unde sunt airbaguri,unde este bateria,rezervor etc.). Edited by alexwrc
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.