Jump to content

e90-325i...consum exagerat de ulei (1l/1000km)


cat82

Recommended Posts

mulțumesc pentru linkurile date...... am sunat la ei, au pe stoc și costa 15 milioane cu totul un set de segmenți goetze..... din ce am vĂŁzut pe site-ul realoem foarte multe piese,, OEM,, pentru bmw sunt goetze asa ca nu cred ar ar fi o problema

chiar nu ĂŽmi dau seama de ce nu am reușit sa gĂŁsesc pe google.... am bĂŁgat toate combinațiile posibile ,, segmenți e90 325i,, dar nu am gĂŁsit nicĂŁieri i un site care sa ii aibĂŁ la vânzare...... multumesc

 

sincer parca mi-a mai revenit inima la loc.... una e sa dau pe ei 15 milioane, alta e sa dau 28-30......momentam o sa mai fac ceva kilometri sa vad cum se comporta..... dacĂŁ tot consuma ii schimb și gata..... dacĂŁ stau sa ma gândesc un litru de motul 300v e ĂŽn jur de 70 lei, la 10.000 de km bag ulei de 7 milioane.... nu prea e combinație.... sper sa fie ultima oara când ma8 umblu ĂŽn motor ca m-am saturat de drumuri drumuri la mecanici....

 

acuma sa va povestesc ce emoții am avut când am cumpĂŁrat-o..... am gĂŁsit masina ĂŽn Constanța la 7500 euro....având ĂŽn vedere ca eu aveam un Ford focus m-am dus cu cineva care avea un e90 325 sa ĂŽși dea și el cu pĂŁrerea..... am mers cu mașina, m-am ĂŽndrĂŁgostit pe loc, am testat-o un pic prin oraș, am pus testerul pe ea...... totul perfect......

i-am dat omului 300 și ceva de milioane și am plecat pe autostrada spre slobozia..... acuma i-am zis bĂŁiatului cu care venisem sa meargĂŁ el cu mașina o porțiune sa vadĂŁ dacĂŁ se comporta cum trebuie..... toate bune și frumoase, el conducea mașinĂŁ mea și eu ĂŽn spate pe a lui...... dupĂŁ vreo 30 km am zis sa tragem ĂŽntr-o parcare sa facem schimb de mașini..... am intrat ĂŽntr-un refugiu si am coborât din masina lui sa ma sui ĂŽn a mea numai ca am avut un soc când am vĂŁzut ca din bmw-ul meu pe care tocmai dĂŁdusem 300 de milioane ĂŽn urma cu juma de ora a ĂŽnceput sa iasĂŁ un fum gros din zona capotei..... și când spun asta ĂŽn hipnotica ca abia mai vedeam mașinĂŁ din cauza fumului....am zis ca a luat foc și m-am blocat, nu aveam extinctor, nu era nici apa ĂŽn jur...... prietenul meu a avut prezenta de spirit și a sĂŁltat capota motorului dându-ne seama ca sursa fumului era motorul mașinii..... dupĂŁ vreo 5 minute ĂŽn care s-a dispersat fumul gros am vĂŁzut ca ĂŽn locul garniturii de la capacul colbutorilor era un fel de mastic rosu care s-a ĂŽncins și pica ulei exact pe galerie.... am stat o sĂŁptĂŁmânĂŁ fĂŁrĂŁ mașinĂŁ și cu teama ca s-a dus draqu motorul plus cicaleala familiei ca nu am știut ce mașina sa iau...... dupĂŁ reparație am sesizat ca tot ĂŽmi consuma ulei și se șimtea un miros de fum ĂŽn habitaclu..... iar la meșter, am schimbat valva pcv(15 milioane) și nu mai mirosea a fum..... am mers vreo 2 sĂŁptĂŁmâni cu ea și s-a aprins becul la ulei..... iar la meșter, stat pe net, verdict semeringurile la supape........ alte 15 milioane și am zis ca treaba e buna...... asa cum ați aflat din postĂŁrile anterioare tot ĂŽmi consuma ulei😱😱...... de asta am ĂŽncercat sa caut și alte pĂŁreri pe forum și bine am fĂŁcut....... sper segmenții ĂŁștia sa fie ultima piesa de anvergura pe care o schimb ca altfel o iau cu capul😃

mulțumesc ĂŽncĂŁ o data celor care au rĂŁspuns mesajelor mele.....

  • Like 5
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

Eu l-am citit :) spune si omul ce a patit cand a cumparat masina..ca fiecare:)

 

Cat82,sa ne tii la curent cu mersul masinii:) sunt tare curios,mai ales daca schimbi segmentii. Vorba ta, e altceva sa dai 15 mil in loc de 30:) doar ca sa aibe stanta BmW:)

Edited by Daniels13
  • Like 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Salut,eu in a mea am pus numai ulei Castrol Edge sport 0w40 de la prima revizie de 10.000 km( am luat-o aproape de noua) si imi consuma 1L la 6-7000 km si in continuare folosesc acelasi ulei.

Intradevar,0w30/0w40 e recomandat ptr n52 fiind generatia a 2-a de valvetronic,dar pare a fii prea subtire.

Link to comment
Share on other sites

thx .... probabil fiind un motor de turație e normal sa mai mĂŁnânce...... 1 l la 6-7000 km ca ĂŽn cazul tĂŁu nu e un capĂŁt de tara..... nu cred ca ĂŽși cumpĂŁrĂŁ cineva un astfel de motor și schimba la 2000 de ture😃..... zgomotul ala la peste 5000 rotatii😍😍

 

daniels13......chiar dacĂŁ ĂŽn cartea tehnica scrie 5w30 și 5w40, cred ca un ulei de calitate - castrol, motul, elf, etc protejeazĂŁ motorul indiferent de coeficientul de vascozitate...... acuma ca cineva vrea sa meargĂŁ pe un ulei extrem gen 20w60 sau alte combinații o face pe riscul lui...... și da, și mie mi se pare ca e un motor foarte pretențios, are fratemiu un e38 din 2000 cu motor 2.8 benzina mai are sa ii bage ulei de floarea soarelui ca ĂŽn rest le-a ĂŽncercat pe toate..... și crede-mĂŁ ca motorul lui este infinit mai silențios ca al meu și nu face nazuri la nimic......

Link to comment
Share on other sites

Bun magazin ai gasit, preturi ca la aprozar

 

Nu este nici un risc, eu am mers cu 10w60 la e36 si acum merg cu 10w40 la e46 cum si in gsx bag in continuare 10w60...desi motul nu prea ma sparge si o sa trec si acolo la shell

Edited by BOASKA
  • Downvote 4
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Bun magazin ai gasit, preturi ca la aprozar

 

Nu este nici un risc, eu am mers cu 10w60 la e36 si acum merg cu 10w40 la e46 cum si in gsx bag in continuare 10w60...desi motul nu prea ma sparge si o sa trec si acolo la shell

 

Eu am 10W40 , dar forumul mi-a spus sa-l dau jos.

Am sa-l dau...

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...
Blocul motor la aceste motoare se modificĂŁ. Ii boala lor. Si mai vorbim ca BMW ii masina perfecta... Am vorbit cu Florin, meseriașul de la București.Eu am 320 i si nu are decât problema semeringurilor si a intinzatorului de distributie. Se schimba astea si unele oeringuri si gata.
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Am si eu un 325i e90 de 218 cai, automat, de 5 luni.

Are 320k km, si motorul schimbat la 90k la final de garantie.

 

Eu merg putin, am mers 4000km in 5 luni. In primele 4 luni uleiul a ramas la max asa ca atunci cand l-am schimbat. In a 5-a luna s-a stricat o bobina ai am mers asa vreo 5 km as zice. A scazut uleiul cu vreo 400g dupa pe citirea aia din bord.

 

Merge bine, dar cutia automata mi se pare ca il tine f subturat, merge la 1500 ture in D.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

mai posibil ca ea consuma , dar nu suficient cat sa o sesizezi....

e o mare diferenta.

 

nici eu nu completez intre schimburi , desi a mea isi ia omor cat cuprinde , dar fac schimbul la 10000max, sau once a year.... ( e36 cu 2.5i) dar dupa un sezon de joaca e uleiul la minim....

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Mai multe despre motor aici

http://mywikimotors.com/n52b25/

 

Pana si astia zic ca 1l la mie e maximul. Mai zic si asta.

 

 

"1. The most common problem in N52B25 is high level of motor oil consumption. This is due to thin oil rings which are carbonized rather fast. At the same time valve stem seals goes out of order rather often. Such problems may occur even after 100,000 km (~60 000 miles) of mileage. The only solution to this problem is replacement of damaged components."

 

Am si eu una din asta si e un pic ciudat. Am mers 4000 de km prin oras si nu a consumat deloc. Am facut un drum de 1000km in sport cu turatie mare si mi-a consumat vreo 6-700 ml. Se pare ca turatia mare peste 4000 vine si cu consum. De atunci am completat si am mai mers 2000km de oras in Drive, nu a consumat nimic.

Link to comment
Share on other sites

asa si eu am observat ca daca circul mai mult prin oras, nu prea consuma ulei; daca merg la drum lung cu ea si in ture,se schimba situatia. Adica consuma. Acelasi motor N52B25. In prezent am 2000 de km de la ultimul schimb si 0,5 l consum. Desi nu poti sa te iei exact dupa indicatorul de nivel. Uneori arata ca a mai crescut nivelul de ulei fara sa fi completat. Edited by crtir
Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.