Jump to content

F11 Vibratii la acceleratie 120 km/h


duda

Recommended Posts

Buna la toata lumea

Prin prezentarea problemei pe care o am la masina BMW 520d automatic model f11 din 2011, 163000km, indraznesc sa va cer si voua parerea, pntru ca deja am investit foarte multi bani in piese si nu mai stiu de unde sa o apuc...

 

Adusa de mine anul trecut septembrie din Germania, masina a mers perfect, dupa o perioada in care am foslosit masina numai in oras, la prima iesire in afara, la acceleratie peste 110km/h - 120 km/h a inceput sa se simta o vibratie cu intermitente ( la aceeleratie constatnta vibreaza mai tare, mai putin, iar mai tare )pana aproximativ dupa 140 km/h in sus cand nu se mai simte nimic.

Primul lucru m-am gandit la cutie automata si am plecat la Timisoara la o verificare a acestetia. Spre bucuria mea doar convertizorul s-a refacut, in rest totul ok cu cutia. Am inlocuit cele doua tampoane de motor si tamponul de cutie si de asemena nici o modificare a vibratiei. Am inlocuit tot ce avea joc pe fata, precum si cele trei bucsi de sustinere diferential, de asemenea nici o schimbare.A trebuit sa merg asa in concediu pana in Grecia si tremuratul respectiv s-a resimtit din plin mai ales cu masina incarcata.Preferam sa accelerez mai puternic, adica sa tin turtia peste 2500 rpm, unde aceste vibratii nu prea se mai simt.

Anvelopele cu jentile de pe masina echilibrate in trei locuri diferite pentru a nu exista vreun dubiu ca ar putea fi din anvelope.

Astept si alte sugestii, poate s-a mai lovit cineva de asa ceva.

Multumesc

Link to comment
Share on other sites

Atunci sa nu fie cauciucurile uzate aiurea , incearca sa le schimbi intre ele si vezi daca mai face...

Da, am vorbit acum cu cineva care imi va imprumuta jentile cu tot cu anvelope tot bmw, tot diametru 17 cu care merge zilnic si nu vibreaza nimic...Revin cu impresii ulterioare !

Link to comment
Share on other sites

Revin cu precizari dupa inlocuirea tuturor anvelopelor cu tot cu janta, vibrarea a disparut in totalitate.

 

Ca totusi sa imi dau seama de problema, pe elevator am facut proba pe puntea spate cu perechi de cate 2 jante cu anvelope ale mele.

 

O singura janta are bataie mare, sesizabila pe levator incepand cu 100 km/h, se pare ca este stramba chiar din butuc....!

 

Impreuna cu mecanicii de la service pe langa janta stramba care produce acea vibrare, va trebui sa inlocuiesc pe viitor toate cele 4 bucsi de punte, care se pare sunt mult prea moi si da amploare vibratilor.

Link to comment
Share on other sites

As cere cel putin banii inapoi. Nu sunt multi bani, dar e vorba de principiu. Omul a dat banii, a fost de buna credinta si a luat masina aia de buna, nu sa riste sa omoare toata articulatia, de la o problema care ar fi trebuit sa fie surprinsa.
Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Salut.

 

Am si eu o vibratie doar cand accelerez dela 70 km/h in sus. Ce poate fi? Ce trebuie mi verificat la cardan? Ar putea fi din convertizor? Cum se testeaza asta?

 

De la roti nu prea vad cum sa fie pentru ca am anvelope noi Michelim, jantele reparate si vopsite.

 

Este putin ciudata vibrația. Nu vibreaza mereu si se manifesta doar cand accelerez si parca simt ca si o lipsa se putere cand apare. ParcĂŁ nu pune pe asfalt puterea masinii.

 

Masina este un F10 2011 cu motor de 3.0

 

Multumesc.

Edited by Injectoru'6
Link to comment
Share on other sites

Aceeasi problema o am si eu. Vibratia apare la acceleratie iar dupa ce cutia schimba viteza, acea vibratie dispare, reaparant la urmatoarea treapta, exact la punctul de schimbarte.

Mentionez ca acest fenomen l-am sesizat dupa ce am schimbat distributia, dar in acelasi timp am "reparat" si 2 jante.

 

Masina este un F10 2012, xD, 2.0, cutie automata

Edited by c0c083
Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...
  • 1 year later...
On 7/3/2015 at 10:38 AM, duda said:

Buna la toata lumea

Prin prezentarea problemei pe care o am la masina BMW 520d automatic model f11 din 2011, 163000km, indraznesc sa va cer si voua parerea, pntru ca deja am investit foarte multi bani in piese si nu mai stiu de unde sa o apuc...

 

Adusa de mine anul trecut septembrie din Germania, masina a mers perfect, dupa o perioada in care am foslosit masina numai in oras, la prima iesire in afara, la acceleratie peste 110km/h - 120 km/h a inceput sa se simta o vibratie cu intermitente ( la aceeleratie constatnta vibreaza mai tare, mai putin, iar mai tare )pana aproximativ dupa 140 km/h in sus cand nu se mai simte nimic.

Primul lucru m-am gandit la cutie automata si am plecat la Timisoara la o verificare a acestetia. Spre bucuria mea doar convertizorul s-a refacut, in rest totul ok cu cutia. Am inlocuit cele doua tampoane de motor si tamponul de cutie si de asemena nici o modificare a vibratiei. Am inlocuit tot ce avea joc pe fata, precum si cele trei bucsi de sustinere diferential, de asemenea nici o schimbare.A trebuit sa merg asa in concediu pana in Grecia si tremuratul respectiv s-a resimtit din plin mai ales cu masina incarcata.Preferam sa accelerez mai puternic, adica sa tin turtia peste 2500 rpm, unde aceste vibratii nu prea se mai simt.

Anvelopele cu jentile de pe masina echilibrate in trei locuri diferite pentru a nu exista vreun dubiu ca ar putea fi din anvelope.

Astept si alte sugestii, poate s-a mai lovit cineva de asa ceva.

Multumesc

Salut Duda ,  la tine vibratia se simtea , parca ai merge pe linia discontinua de pe asfalt?   Nu reuseste nimeni sa i dea de cap masinii mele... am vibratie in podea si in pedala , volanul ni vibreaza deloc interval  110 -140 !

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.