Jump to content

Produse curatenie pentru interior


mmneg

Recommended Posts

Ce folositi pentru:

 

1.Geamuri

2.Bord

3.Plastice

4.Tapiserie textila

5.Tapiserie piele

6.Plafon

7.Mocheta

8.Presuri textile

9.Presuri cauciuc

 

E91 meu e bej in interior si are tapiserie textila. Este dificil de intretinut si caut solutiile cele mai potrivite.

Vreau sa il duc la un detailing interior ca apoi sa incerc sa il intretin mai bine decat pana acum.

 

1.Geamuri - nu mi-am pus problema, solutie casnica de geamuri pana acum. Am inteles ca Meguiar's Glass Cleaner ar fi preferata multora.

2.Bord -1Z cockpit premium parca - semimultumit

3.Plastice -1Z plastik reiniger - foarte multumit, curata murdaria mult mai bine decat cel de sus. Nu stiu comparat cu Pulimax cum se descurca.

4.Tapiserie textila - Vicont apc 100, nemultumit -majoritatea recomanda Pulimax. Alte recomandari?

5.Tapiserie piele - leatherique - multumit

6.Plafon -N/A - Pulimax?

7.Mocheta - N/A -Pulimax?

8.Presuri textile - Vicont - nemultumit

9.Presuri cauciuc - cu jetul la spalatorie

 

La sfarsit putem face un sticky cu produsele castigatoare

Edited by mmneg
Link to comment
Share on other sites

1.Geamuri - Meguiar's NXT Generation Glass Cleaner

2.Bord - Leatherique Prestine Clean

3.Plastice - Leatherique Prestine Clean

4.Tapiserie textila - Meguiar's All Purpose Cleaner + aspirator injectie-extractie

5.Tapiserie piele - Leatherique Rejuvinator Oil + Prestine Clean

6.Plafon - Meguiar's All Purpose Cleaner + aspirator injectie-extractie

7.Mocheta - Meguiar's All Purpose Cleaner + aspirator injectie-extractie

8.Presuri textile - Meguiar's All Purpose Cleaner + aspirator injectie-extractie

9.Presuri cauciuc - Meguiar's All Purpose Cleaner

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1.Sonax, oricare

2.1z sau Sonax Cockpit

3. Idem 2

4. Sonax

5. Leatherique

6. Injectie-extractie

7. Idem 6

8. Idem 6

9. Cauciuc - Sonax APC

 

Ca idee, eu sunt fan Sonax, am vreo 10 tipuri de produse de la ei, pt vara+iarna, nu m-au dezamagit pana acum.

O sticla de 500ml de solutie pt plastice ma tine cam 1an, fiind folosita la 2 masini frecvent si la alte 2 mai rar, acelasi lucru este valabil si pt solutia de geamuri, pretul lor fiind cca 35lei/500ml.

Edited by B-490-RZV
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Sunt foarte bune produsele de la Sonax.

Am folosit si solutia de piele de la BMW si chiar e buna. As spune ca e mai buna decat cea de la Sonax.

 

Pentru plafon am folosit pe masina mea tot o solutie pentru textile de la Sonax. A iesit totul foarte bine.

Cu aspiratorul cu insertie-extractie merita dat pe scaune si mocheta.

Link to comment
Share on other sites

Aproape fiecare producator are cateva produse de top, foarte bune. Depinde mult de preferinte si sitatie, unii vor lucios, altii mat, unii au timp suficient, alti se grabesc, etc.

 

Off topic: review Zelmer 9.19 st. Parere personala: e ok, multe accesorii (nu te mai costa ulterior suplimentar sa le cumperi), trage bine.

Edited by ionutzcjv5
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 1 month later...
  • 3 weeks later...
  • 2 months later...
salut, am cumparat leatherique rejuvenation oil, trebuie sa cumpar si prestin clean? mentionez ca pielea de pe masina mea este neagra si vreau doar sa o hidratez, poti sa-mi explici exact cum faci? am inteles ca se aplica uleiul dupa care trebuie lasata la caldura 24 de ore dupa care trebuie frecata cu o laveta sau o perie pentru piele, e ok?
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 3 months later...

Pentru plastice interior eu recomand: Mafra Pulimax. Folosesc de mai bine de un an acest produs si sunt foarte mulțumit de rezultat. Plasticul se face mat si arata exact ca atunci cand era nou. Alt avantaj il reprezinta faptul ca aceasta solutie este mai mult un detergent iar producatorul sustine ca este si antibacterian.

@akon. De la prox am folosit doar solutia tyre shine penteu cauciucuri, mie imi place foarte mult cum ies, e adevărat ca le da un negru lucios iar multi prefera ca acest dressing sa fie mat dar eu sunt foarte mulțumit mai ales ca este si ieftin.

Edited by AlexChris
Link to comment
Share on other sites

Am dat o fuga pana la dedeman si mi-am luat 3 chestii.

1.Leather Treatment:am pulverizat pe scaunul de la sofer si la prima trecere a disparut instant vopseaua de blugi.Cine are piele crem stie despre ce vorbesc.Deci parerea mea ca isi face treaba.

2.Protectant:am dat pe platice si la inceput este lucios dar dupa cateva minute se evapora si ramane ok,trebuie avut grija sa fie sters bine,altfel raman urme.Imi pare rau ca nu am gasit Interior Cleaner,ma gandeam ca este de folos la curatarea in adancime a platicului(striatiile acelea).In concluzie sunt multumit si de asta.

3.Wheel Cleaner:trebuie dat de la distanta ca pici pe jos de la miros.Pare ca si-a facut treaba.

 

Concluzie finala:la 29lei cat au costat toate chiar merita incercate.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 1 month later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.