Jump to content

Produse curatenie pentru interior


mmneg

Recommended Posts

Salut!

As vrea sa dau si eu cu ceva solutii pe pielea de pe scaune (este maro coniac). Am vazut ca s-au folosit tot felul de solutii in acest topic.

Ce solutii imi puteti recomanda pt aceasta culoare si de unde le pot cumpara?

Se poate da cu aceiasi solutie si pe volan? Pielea de pe el este destul de fina si neteda si as vrea s-o pastrez asa cat mai mult timp posibil.

Multumesc!

Link to comment
Share on other sites

Este Piele nappa cel mai sigur, iti recomand Mr Leather Formula 1 sau Leathrique + Prestine Clean, chiar ieri i-am facut si eu un tratament cu Mr Leather...m-a tinut vreo 6 tratamente o sticla din aia unde am folosit din abundenta, eu dau si pe fetele de usi+ manson schimbat+ manson frana de mana+ volan. Scoate si murdaria si o intretine foarte bine pielea.
Link to comment
Share on other sites

Exact! Eu am cumparat Mr Leather de la Cora...intr-un timp aveau si pe emag. La fel si leatherique, leatherique este mai de calitate si un tratament tine mai mult ca la Mr Leather...dar si pretul este mult mai mare, Leatherique trebuie luat impreuna cu Prestine Clean...si o sticla de 500 ml fiecare te duce pe la 200 lei cu tot cu transport, plus ca daca cauti pe aici e o intreaga procedura la Leatherique pe cand la Mr Leather ai curatat in maxim 2 ore masina daca o faci cu simt de raspundere si nu te grabesti.

 

http://www.emag.ro/solutie-tratament-tapiterie-din-piele-formula-1-237-ml-999ch2807/pd/DGKD23BBM/

 

A nu se considera reclama, uite mr leather si pe emag. Ajunge de cel putin 5 ori folosit in abundenta. Curata chiar si cusaturile acelea unde ajungi greu la ele, dadeam cu degetul peste ele si se facea carpa maro-neagra in locul ala.

Edited by WIN60
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Eu la fosta masina care avea interior piele foloseam crema demachianta Doina care curata f bine si hidrata scaunele si restul interiorului .dupa 5 ani nu aveam nici o crapatura si nici o bucata de uzura pe scaune sau volan.Este ieftina 8-9ron si chiar are rezultate foarte buna.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Sincer mi-a mai zis cineva de Doina ca foloseste pe interiorul de piele la un Citroen C5 si ca foarte multumim de rezultat...

As cumpara un bidon si as incerca pe o parte mai ferita din tapiterie sa vad efectul.

 

Contine vreo doua tipuri de alcooli, trei de solventi, parafina/ulei mineral ..... nu e de dat pe interioare de piele cu asa ceva.

Mai bine o laveta umezita cu apa si stearsa mai des tapiteria.

Pentru interioare de piele nu recomand produse care contin alcooli, solventi, silicoane si/ceara.

Link to comment
Share on other sites

Leatherique leather restoration package format din Rejuvenator si Prestine Clean pentru piele de orice culoare si BMW original care products sunt iar ok, pentru restul elementelor, am folosit de la ei un spray pentru plastice si unul pentru cauciucuri, ambele isi fac treaba foarte bine. Mai departe recomand din cand in cand cate o vizita la un "stylist auto" sau detailer :)
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

1.Geamuri - solutie casnica de geamuri pana acum. Voi incerca Meguiar's Glass Cleaner.

2.Bord -Nexzett cockpit premium - multumit

3.Plastice -Nexzett cockpit premium - multumit

4.Tapiserie textila o sa incerc Meguiar's All Purpose Cleaner

5.Tapiserie piele - am tapiserie textila

6.Plafon - nu am incercat sa il curat pana acum

7.Mocheta - aspirator injectie-extractie

8.Presuri textile - aspirator injectie-extractie

9.Presuri cauciuc - inca nu am dotat masina cu presuri textile

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

1.Geamuri - Sano blue si IPA la exterior + tratament hidrofob

2.Bord - Mafra 3in1 plastice

3.Plastice - ca la pct 2

4.Tapiserie textila - Koch Chemie APC

5.Tapiserie piele - Leatherique / Gliptone

6.Plafon - MaFra pulimax

7.Mocheta - Mafra Pulimax

8.Presuri textile - Mafra Pulimax

9.Presuri cauciuc - Spalat cu jet si sters. Evit sa aplic dressing-uri pt a nu pierde aderenta.

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...
  • 2 weeks later...
Salut. Depinde de zgarietura. Pe youtube sunt niste clipuri unde efectiv se topesc plasticul cu pistolul cu gaz... Dar nu recomand cai periculos. Daca nui prea mare zgarietura, lasal asa. Mai poti sal schimbi bordul, dar nu cred ca merita pentru o zgarietura. Edited by ncsabi18
Link to comment
Share on other sites

Salut. Depinde de zgarietura. Pe youtube sunt niste clipuri unde efectiv se topesc plasticul cu pistolul cu gaz... Dar nu recomand cai periculos. Daca nui prea mare zgarietura, lasal asa. Mai poti sal schimbi bordul, dar nu cred ca merita pentru o zgarietura.

Multumesc

Link to comment
Share on other sites

Imi poate recomanda cineva o solutie pentru plasticile din interior si bord, dar ceva ce sa nu contina prea multi detergenti ca vreau sa o folosesc mai mult pentru intretinere nu sa curat mizeria.

 

 

Nexzett cockpit premium ,este un produs excelent si in plus are si un pret foarte bun.As putea spune ca toate produsele lor sunt foarte bune si am incercat solutia de geamuri,aia de piele,de anvelope si cred ca mai una .....am ramas placut surprins si nu stiu de ce dracu nu le-am folosit pana acum.Sunt altele poate mai bune de la alte firme dar si pretul lor......

 

Va salut

Am o zgaraietura pe consola centrala, pe plasticul de langa schimbator, ce solutie pot folosi pentru indepartarea ei.

Va multumesc anticipat.

 

Exista ceva dar e greu de procurat..... este folosit in fabrica la Mioveni pentru a retusa bordurile care au zgarieturi.....nu am vazut efectiv dar spunea asta un tip care lucreaza la Mioveni.Greu de procurat dar nu imposinil....poate te ajuta informatia asta .

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Rejuvinator si Prestine Clean sunt foarte bune, le am si eu, dar am facut decat o data tratamentul, deoarece e mult de munca daca vrei sa respecti exact pasii care sunt scrisi la leatherique, tin minte ca eram super obosit...am lasat masina peste noapte, iar de dimineata iar am inceput cu prestine clean sa curat la ele.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.