Jump to content

Temperatura ulei mare?


Recommended Posts

Salut,am achizitionat de curand un f10 525d 204 cp si nu stiu daca este normal ca temperatura uleiului sa treaca de 90c,ducand-u-se spre 120c in drum spre mare la viteza de 130km...140km...

daca poate cineva sa-mi spuna?

Multumesc anticipat!

Link to comment
Share on other sites

Temperatura normala a uleiului este 100 grade. La F10 (520d), indiferent cat de incarcata este masina si chiar daca bag piciorul zdravan in acceleratie, nu sare de 100 C. E clar ca ai o problema, dar e greu de spus unde-i buba.
Link to comment
Share on other sites

Pana la service, incearca sa speli radiatoarele cat poti de bine. Cati km are?

poate e puscat uleiu si isi pierde proprietatea... cand ai schimbat uleiul ultima data?

 

la M-uri de ce se modifica temperatura uleiului daca mergi mai tare?

Link to comment
Share on other sites

Masina are 180000km,si la ulei spune ca trebuie schimbat in 7000 km....intervalul fiind de 25000....mi a mai spus cineva ca uleiul ar fii de vina....cum ajung acasa il schimb!

cum dumnezeu sa mergi 25 de mi de km cu un schimb de ulei??????

  • Like 3
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

daca te iei dupa ce zice bordul te apropii de km aia,eu in general in 25.000 km am minim 2 schimburi de ulei(mergand pe idea 1an sau 10-12.000 km schimbul de ulei)

asta stiu.. eu am 3 schimburi de ulei in kilometrii aia... dar vorbeam de colegul care a initiat acest topic....ca mai are 7000 pana la schimb... pai uleiu ala e praf

Link to comment
Share on other sites

off topic:discutia e destul de lunga la asta cu uleiul,daca a mers numai pe autostrazi posibil ca uleiul sa fie ok,practic in acelasi nr de ore de functionare va face mai multi ok decat cineva care de va merge in oras

ma indoiesc ca a mers pe autostrada in fiecare zi constant acelasi numar de kilometrii cum prevede producatorul

Link to comment
Share on other sites

Eu nu am zis ca mai merg 7000 cu acest ulei,asa arata bordul si am facut socoteala la cati km are cu uleiul din motor....

Luni are progamare la service....ulei si toate filtrele...sper sa fie din ulei...o sa scriu de unde problema!

Link to comment
Share on other sites

Salut colegi,astazi am schimbat ulei+toate filtrele la masina,din pacate nici o imbunatatire.

se ridica temperatura uleiului la fel.....😦

la 5 minute de la plecare temperatura ulei se duce la 115-120 daca merg putin mai repede....

Link to comment
Share on other sites

Salut colegi,astazi am schimbat ulei+toate filtrele la masina,din pacate nici o imbunatatire.

se ridica temperatura uleiului la fel.....😦

la 5 minute de la plecare temperatura ulei se duce la 115-120 daca merg putin mai repede....

verifica si nivelul lichidului de racire(antigel),eu am 530xd,se ridica si la mine putin peste 100 de grade inante de completare antigel,la mine era putin sub nivel,am completat si nu mai sare de 100 grade temperatura uleiului la mers sportiv...acum e totul ok,sper sa te ajute informatia..

Link to comment
Share on other sites

verifica si nivelul lichidului de racire(antigel),eu am 530xd,se ridica si la mine putin peste 100 de grade inante de completare antigel,la mine era putin sub nivel,am completat si nu mai sare de 100 grade temperatura uleiului la mers sportiv...acum e totul ok,sper sa te ajute informatia..

Multumesc,am verificat,o fost lipsa 1 litru de antigel,dar tot se ridica temperatura....

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.