Jump to content

335i vs 330i vs 335d e92 ?!


dinudaniel

Recommended Posts

ma intereseaza in principiu un consum 335i vs 330i vs 335d.momentan am un 330i la care am un consum de aproximativ 15% mediu(atat imi apare pe bord,si din calcule aproximative cam asa si este) consum care nu stiu daca e normal sau ridicat,asta la un mers relativ normal,spun relativ pt ca nu ai cum sa stai cu 272cp sub peda si sa nu o calci din cand in cand....spre dezamagirea mea nu am navigatie si trapa,dotari pe care le.as aprecia,si nu sunt chiar asa usor de adaugat,...fapt care ma pune pe ganduri,as merge spre un 335,inima imi spune benzina(mereu mi.am dorit un benzinar turbo,in special bmw) dar constiinta si portofelul striga diesel.am cautat ceva consumuri dar majoritatea sunt cele date de producator. imi poate spune cineva cam ce consum au motoarele mentionate?

 

inca un amanunt,330 de acum e automat(+ padele pe volan) iar 335i-ul gasit ar fi manual,la o scurta discutie cu vanzatorul reiese ca ar consuma chiar mai putin decat al meu(nu cu mult) chestie pe care nu stiu daca sa o cred sau nu ...

Link to comment
Share on other sites

Iti spun din experienta,am.un 335i iar consumul mediu nu mi-a sarit de 14..asta in perioada rece..Acum am consum de 12-13,5,condus normal alternat cu sportiv.Ptr a scoate un consum de 15-16l ar trebui sa o tin numai in ture ridicate.A mea este manuala,resoftata la 360cp si asta e consumul facut la pompa.Deja am 10.000 de km si nu as mai schimba-o ptr nimic cu o motorizare diesel.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

E o parere personala pe langa subiectul de consum. Am 3.0d iar prima impresie dupa ce am coborat din benzinara si i-am dat start la cazanul meu a fost asa: WTF, ce e cu tractorul asta?!! Mentionez ca motorul la masina mea este foarte siletios fata de alte masini asemanatoare intalnite de mine dar in special fata de 2.0d care are un sunet diesel groaznic.

 

Eu merg pe 335i.

Edited by Dobrescu Alex
Link to comment
Share on other sites

Alegerea asta depinde de mai multi factori. Mie mi se pare enorm un consum de 15 la o masina pe care sa o folosesti zi de zi, acum depinde insa si rulajul anual si veniturile tale.

 

Cu un diesel automat vei avea un consum mediu de 10-11. Eu la drum lung scot consum de 6-7 iar in oras un 10-11 cu 330xd automat.

Personal as lua benzinar manual sau diesel automat.

Si din experienta iti mai zic ca e mai ok un 330 x-Drive decat un 335d, inainte am avut e90 330d automat si plecarile in forta faceau ori ca masina sa derapeze, ori sa fie incetinita de sistemul DSC.

Intr-un test pe care l-am facut recent cu un 335d diferentele au fost extrem de mici pana la viteza de 150-160, abia apoi reusea sa se departeze putin de mine. Iar avantajul unui 330d x-drive este ca il poti resofta si castiga putere foarte ieftin, pe cand la un 335 nu ii mai poti pune x-drive, care ajuta extrem de mult la plecare (sa nu mai vorbim de viraje, sezon rece, etc).

Edited by cataxxl
  • Like 3
  • Downvote 4
Link to comment
Share on other sites

un 335d e cel mai perfect din pctul meu de vedere,

consum/putere si un plus ca e disel, adica motor mai strong, mai rezistent mai frumos, si asa mai departe, daca iti permitw bugetul pt un 335d, nu vad dc nu l-ai lua, nici nu e de comparat cu celelalte, e the best, mai performant,mai fiabil, mai scump

 

si eu intentionez sa imi iau un f10, si dca imi permite bugetul, clar va fi 535d,

 

pana la urma esti mereu cu un plus peste alti

-da' dar asta e diesel

-da' dar asta e biturbo

etc....

succes!

  • Like 3
  • Downvote 7
Link to comment
Share on other sites

a spus cineva ca un consum de 15 e cam mare pt o masina de zi cu zi,sunt perfect de acord,dar prefer in orice clipa un consum de 15 la 330i decat 8 la un 206 de 1.4 (pe care l.am avut in trecut) ,pe langa asta,stau in anglia de ceva vreme,iar raportul castiguri/pret carburant e mult mai ok decat in romania.

 

sigurul lucru care nu imi place la un diesel e sunetul,si cel de evacuare si cel de motor....si sincer,colegul de mai sus spune ca la 335i scoate 12-13.5,iar la un 335d cred ca ar fi undeva la 10,diferenta care nu mi se pare prea mare. as merge pe manual la 335i pt violenta schimmbarii treptelor si pt ca automata ma scoate din minti!!!! imi pare ca merge subturata uneori,plus un delay la kick down,chiar daca folosesc padelele,cutia schimba bine,insa un calculator nu poate sti niciodata ce are soferul in minte...am gasit un 335i destul de interesant si ma gandesc la achizitionarea lui...asta daca reusesc sa dau 330 destul de rapid

 

 

http://www.ebay.co.u...=item35edc65b11

 

 

ca o paranteza,e prima oara cand aud de burger motorsports mapable ECU,care spune proprietarul ca ar avea 5 softuri din care sa alegi ....stie cineva despre ce e vorba?

Edited by dinudaniel
Link to comment
Share on other sites

un 335d e cel mai perfect din pctul meu de vedere,

consum/putere si un plus ca e disel, adica motor mai strong, mai rezistent mai frumos, si asa mai departe, daca iti permitw bugetul pt un 335d, nu vad dc nu l-ai lua, nici nu e de comparat cu celelalte, e the best, mai performant,mai fiabil, mai scump

 

si eu intentionez sa imi iau un f10, si dca imi permite bugetul, clar va fi 535d,

 

pana la urma esti mereu cu un plus peste alti

-da' dar asta e diesel

-da' dar asta e biturbo

etc....

succes!

Inainte de a spune anumite lucruri trebuie sa iti asumi responsabilitatea pentru ele. Cum ai realizat tu ca diesel e mult mai fiabil, cu performante mai mari, mai frumos etc. pe langa benzina ? Ai un argument pentru acest lucru? Cum demonstrezi? Dai de inteles ca esti un fan inrait DIESEL, dar asta nu inseamna ca dieselul este cel mai bun.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

pe undeva sa stii ca are dreptate,335d-ul nu e asa cunoscut cu probleme cum este 335i-ul cu hpf-ul,ca si tunning scoti cam aceasi putere din ambele motoare,iar consumul e mai mic,pana la urma tine de fiecare eu nu suport dieselul dar are si el avantajele lui.
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

pe undeva sa stii ca are dreptate,335d-ul nu e asa cunoscut cu probleme cum este 335i-ul cu hpf-ul,ca si tunning scoti cam aceasi putere din ambele motoare,iar consumul e mai mic,pana la urma tine de fiecare eu nu suport dieselul dar are si el avantajele lui.

Fara suparare dar mai bine nu ziceai nimic pentru ca te faci si de ras. In primul rand cum demonstrezi tu ca DPF-ul la benzina se defecteaza atata timp cat acesta nu exista? DPF e usor de spus, acum urmeaza sa il traduci.

  • Like 1
  • Downvote 7
Link to comment
Share on other sites

tot timpul topicurile de timpul "vs" vor aprinde noi polemici si dispute...din pmdv cred ca tu trebuie sa cantaresti cel mai bine ce vrei.

sunt foarte putine persoane care sa fi testat toate 3 variantele si sa vina cu argumente solide.

asa....pareri primesti de la fiecare.

 

 

dobrescu alex...tu te faci de ras...citesti pe sarite...colegul se refera la pompa de inalta-HPF.

Edited by Alex_wly
Link to comment
Share on other sites

tot timpul topicurile de tipul "vs" vor aprinde noi polemici si dispute...din pmdv cred ca tu trebuie sa cantaresti cel mai bine ce vrei.

sunt foarte putine persoane care sa fi testat toate 3 variantele si sa vina cu argumente solide.

asa....pareri primesti de la fiecare.

Fara suparare, daca nu esti documentat corespunzator mai bine taci. Nu e o problema sa zici opinia, dar nu trebuie sa induci in eroare lumea cu detalii care nu sunt adevarate. De asta se strica topicul. Nu e o cearta, ci o corectare la ceea ce au spus.

 

Ok am citi eu gresit. Oricum am observat ca tu la oricine te ambalezi asa. Tare curios sunt cati de aici au avut contact cu toate cele mentionate. Am avut contact cu toate modelele si de aceea am dat si un raspuns.

Edited by Dobrescu Alex
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Fara suparare, daca nu esti documentat corespunzator mai bine taci. Nu e o problema sa zici opinia, dar nu trebuie sa induci in eroare lumea cu detalii care nu sunt adevarate. De asta se strica topicul. Nu e o cearta, ci o corectare la ceea ce au spus.

ce inseamna documentat corespunzator?

esti tu? daca da, motiveaza cum.

cu ce am indus lumea in eroare?

ca ti-am spus despre DPF si HPF ca sunt lucruri total diferite?

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

ce inseamna documentat corespunzator?

esti tu? daca da, motiveaza cum.

cu ce am indus lumea in eroare?

ca ti-am spus despre DPF si HPF ca sunt lucruri total diferite?

Nu a fost vorba despre tine, ci la general. Acum am inceput noi doi sa ne certam si stricam un topic in care omul vrea sa afle anumite date.

Nu cred ca sunt eu in masura si nici tu sa purtam o discutie in contradictoriu aici. Daca vrei sa ne certam intrii in privat si gata.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ok am citi eu gresit. Oricum am observat ca tu la oricine te ambalezi asa. Tare curios sunt cati de aici au avut contact cu toate cele mentionate. Am avut contact cu toate modelele si de aceea am dat si un raspuns.

tu esti prea ambalat...eu i-am spus clar si la obiect sa se bazeze pe ce simte el, pt ca discutiile "vs" nu ajung la un punct comun.

deja pleaca de la 3 motoare foarte bune si el stie cel mai bine care i se potiveste.

nu am zis ca tu nu ai fi avut tangente cu aceste motoare si nu ti-am contestat reply-ul....era spusa la modul general, dar ai luat foc aiurea.

Link to comment
Share on other sites

iar eu fiind cu diesel ii zic sa ia 335i :) nu zic ca dieselul este rau, as fi ipocrit sa zic asa ceva dupa cum ma trateaza motorul meu, dar la urmatoarea masina imi doresc sa aud din nou sunetul acela minunat de motor pe benzina
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

335i - http://repairpal.com/bmw/335i

335d - http://repairpal.com/cars/bmw/335d/2009

 

Toata chestia cu masinile second hand e sa iti permiti o intretinere ca la carte...oricand se poate intampla ceva (indiferent de diesel sau benzina)si trebuie sa iti asumi/permiti acest lucru...

 

Toata lumea stie ca: - daca faci multi km si te uiti la 3-4l in plus bagati in rezervor la 100km iei diesel

- daca nu faci asa multi km iei benzina.

 

 

Parerea mea si asta e doar parerea mea...dieselul e econom si practic, clar, nu e discutie aici....dar cam atat.

Link to comment
Share on other sites

Fara suparare dar mai bine nu ziceai nimic pentru ca te faci si de ras. In primul rand cum demonstrezi tu ca DPF-ul la benzina se defecteaza atata timp cat acesta nu exista? DPF e usor de spus, acum urmeaza sa il traduci.

fara suparare dar nu e bine sa scrii asa din primul impuls.altfel colegii au zis ce mai era de zis.dar sa concuzionam ,nu conteaza diesel / benzina proprietarul sa fie fericit :)

Link to comment
Share on other sites

Inainte de a spune anumite lucruri trebuie sa iti asumi responsabilitatea pentru ele. Cum ai realizat tu ca diesel e mult mai fiabil, cu performante mai mari, mai frumos etc. pe langa benzina ? Ai un argument pentru acest lucru? Cum demonstrezi? Dai de inteles ca esti un fan inrait DIESEL, dar asta nu inseamna ca dieselul este cel mai bun.

 

nu imi trebuie argumente, eu te intreb simplu, cum poti sa compari benzina cu diesel?

in zilele noastre si legendarul M5 , au facut "upgrade" la diesel, si americani, au trecut la diesel

 

nu sunt inrait diesel, mereu mi-a placut benzinarele, doar ca diesul e masina e adevarata

nu are rost sa ne contrazicem pe diesel vs benzina,

benzina e benzina si are calitatile ei( desi nu vad nici una)

diesel e diesel si are calitatile lui, si clar are mai multe ca la benzinare

argumentele sunt oficiale si nu e nevoie sa le am eu

diesel:, intodeauna e mai scump, ca masina...., mai puternic, consum mai bun etc...

 

cat despre fiabilitate....am vrut sa-mi cumpar un bmw in irlanda benzina

am vazut 3 bmw( 2-318i fl si un 320i fl)

1. toate aveau probleme cu chiulasa , prezentau spume albe in ulei, si un fel de pasta albe(toate)

2, unul avea probleme cu debitmetru

3, unul nu avea ulei, si il scotes pe toba cred, ca scotea fum albastru in prostie...

 

pana la urma mi-am luat un 407 1.6hdi, si imi fac treaba cu el, nu are absolut nici-o problema

 

mai nou , mi-am luat un 320d Fl, si nu are absolut nici-o problema

trage foarte bine, si ca feeling, nu imi da sensatia de diesel, suna, se comparta ca un benzinar

plus ca imi consuma undeva la 7.5 in oras cred

  • Like 1
  • Downvote 11
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.