Jump to content

My E39 touring Orientblau Metallic


P.I.M.P.

Recommended Posts

Da, 163 scrie si la mine in brief. Ma gandeam ca este o greseala tinand cont ca la sedan apare 152. E perfect ca ti-a trecut toate dimensiunile la jante si anvelope in carte!frantics.gif

Eu am cerut o adresa catre RAR de la Apan BMW Iasi tocmai pentru treaba asta. Interesant este ca mi-au trecut si dimensiuni pe 18 ceea ce nu are treaba cu touringul de la E39laugh1.gif

 

Ce amplificator ai montat pentru difuzoarele AM din lateralele portbagajului? Ai si adaptor Hi-Low?

Link to comment
Share on other sites

La e39 2.0d sedan co2 este 156, la e46 sedan co2 este 152, asta ca sa nu inducem lumea in eroare.

 

Luni vine Razvan & co. din vacanta, o sa iti dau numarul sa vorbesti cu el pentru problema cu trasul. La Vasi a rezolvat problema ;)

Link to comment
Share on other sites

Am rezolvat deocamdata problema, se pare ca trebuie sa schimb furtunele de vacuum. Daca ma poate ajuta cineva cu niste coduri OE, deasemenea si pentru cureaua de accesorii, care agreneaza alternator, servo etc.

 

 

Am cautat azi sa mai cumpar o sticla de 500ml de Sonax - curatare interior, n-am gasit in magazinele mari, Carrefour, Auchan, se pare ca trebuie sa comand tot online, desi n-as plati transportul pentru o sticla...

Link to comment
Share on other sites

Si s-au mai intamplat cateva:

 

- de ieri avem numere de Ro, partea interesanta este ca statul roman mi-a cerut 1000eur la toata afacerea, mai mult daca pun si asigurarea. Asta da antreprenor :)

 

- jante style 50, nu stiu, parca nu-s convins ca am facut schimbarea care trebuie, plus ca jantele in sine nu arata de 10

 

- plastic sub volan + foot rest M, datorita lui Dan_316i caruia ii multumesc

 

- schimbat toate filtrele + curea accesorii

 

http://s21.postimg.org/oig44odb7/IMG_20150813_140445.jpg http://s16.postimg.org/6rn3chijl/IMG_20150814_215527.jpg http://s13.postimg.org/ld0khipur/IMG_20150813_102021.jpg

Link to comment
Share on other sites

La seria 5 anvelopele sunt 225/55... maine mai reglez presiunea, in momentul de fata nu mi se par mai confortabile ca cele pe 17.

 

Insa am observat ca multi pe seria 5 pun si dimensiunea 235/50/17 neomologata, dar eu n-am mers niciodata neinregula. Dar asa poate as fi pastrat style 32-ul.

Link to comment
Share on other sites

@InSidE Nu exista pe 16 cu 235/245, sau nu stiu eu sa fie, pe 17 e o varietate mai mare.

 

@Dan Intr-un an-doi trec pe anvelope all-season, cu tot riscul ca sunt struto-camile, pentru ca m-am saturat sa ma tot plimb la vulcanizari, sa car rotile in pivnita, sa stau la cozi. Mai si murdaresc interiorul masinii la care am lucrat din greu :))

Link to comment
Share on other sites

Am incercat intr-o iarna schimbatul a 4 jante cu cricul, impreuna cu Dan, insa chiar nu e o experienta placuta sa schimbi pe frig jantele, de aceea ziceam de anvelope all season.

 

Pe alt subiect, as vrea sa intreb posesorii de interfata prin bluetooth, as putea sa resetez de pe android BC-ul printr-o astfel de interfata?

 

Problema e ca, neavand MID, nu pot reseta valorile BC-ului, iar de pe dynavin ma gandeam ca s-ar putea reseta printr-o interfata bluetooth. Am vazut ca alti posesori recurg la metoda de a purta un MID in torpedou, dar nu mi se pare prea elegant.

Link to comment
Share on other sites

Am mai facut 1500km, dar nu vreau sa o mai laud acum, a mers ok masina. Am elucidat si putin din misterul navigatiei, iGo merge perfect acum, dar imi trebuie harti mai noi, sa vad daca le nimeresc pe undeva. A2 de exemplu acum nu mi-o vede toata. Cat despre resetarea BC-ului, cred ca o sa-mi iau un adaptor bluetooth elm327, este un baiat in cluj care te lasa sa il si testezi pe masina etc. Bine, nu pot reseta BC-ul cu el, dar pot sa vad valorile, erorile etc. Pun niste poze din plimbare, consumul la pompa a fost 7.3%, sincer mi se pare putin mare, dar cred ca e normal avand in vedere ca am mers cam tare. Cam 200 km prin bucuresti, trafic semi aglomerat, bara la bara mers intre statiuni in constanta si pe valea prahovei (cam 3 ore), in rest pe autostrada minim 120kmh. Nu stiu daca e mare acest 7.3%, cred ca e ok, insa sigur ia mai mult ca F20-ul. Si sa nu uit, clima folosita minim 50% din timp, plus depasiri in forta, schimbat si la 4500rpm.

 

Depasirile astea in forta le-am facut mai mult pe fondul faptului ca intr-a 4a si a 5a simti ca masina are nevoie de mai multi cai, de aceea ma vedeam nevoit sa folosesc a 3a. In vitezele superioare se cam simte greutatea masinii.

IMG_20150817_103102.jpg

IMG_20150822_175914.jpg

IMG_20150819_192401.jpg

Edited by P.I.M.P.
Link to comment
Share on other sites

Mersi, nu e originala din pacate, e asta. Sincer, nu stiu de ce costa atata, nu face banii astia, am impresia ca au mai avut colegi pe forum, si ulterior le-au schimbat cu originale.

 

Am gasit harti, de la HERE Q4.2014, urmeaza sa fac un drum mai lung sa le probez. Daca n-as fi auzit cata munca e sa pui originala poate as fi schimbat-o. Dar e buna cum e.

Link to comment
Share on other sites

Am avut PNI 7030, tot o mizerie. Avantajul era ca aveam mp3, dvd, bluethoot. In rest praf. Meniuri si submeniuri incalcite de nu stiai de unde ai plecat si unde ai ajuns. Cat despre montajul unei navi originale, merita chiar daca trebuie sa desfaci jumatate de masinahappy.png
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.