Jump to content

Recommended Posts

VĂŁ salut.

 

Ăn primul rând, ĂŽmi cer scuze cĂŁ postez aici.

SĂŁ vĂŁ spun problema mea pe scurt, cu speranța cĂŁ mĂŁ poate ajuta cineva.

 

Dețin un E60 525 2004, cĂŁruia i-am schimbat plĂŁcuțele de frânĂŁ de curând.

Ăn urma operațiunii, nu mai gĂŁsesc adaptorul acela pentru prezoanele antifurt.

Problema este ca peste 2 zile, trebuie sĂŁ fac un drum mai lung și nu aș vrea sĂŁ fiu pus ĂŽn situația de a face panĂŁ și sĂŁ mĂŁ uit la mașinĂŁ, cĂŁ nu am cum sĂŁ schimb roata.

 

DacĂŁ m-ar putea ajuta cineva, sa ne ĂŽntâlnim sĂŁ dau jos prezoanele antifurt, aș fi recunoscĂŁtor.

Sau și mai bine, dacĂŁ are cineva de vânzare unul.

 

VĂŁ mulțumesc.

Link to comment
Share on other sites

Daca nu intra nimeni pe tine, mergi la reprezentanta pentru ca ei au o trusa cu adaptoare antifurt. Sunt mai multe tipuri si de aceea e posibil sa nu iti mearga de la o masina la alta. Nu cred ca te costa nimic daca le zici ca incerci tu in curte. Daca merge desfaci toate prezoanele si iti cumperi altele pana gasesti adaptorul sau cumperi unul care se potriveste.
Link to comment
Share on other sites

Eu am aproape aceeasi problema - mi s-a rupt cheia antifurt la un E46

Am fost la reprezentanta din Sibiu, mi-a zis ca trusa e pe la Bucuresti. Dupa o luna la fel. A doua oara mi-au recomandat sa sudez un surub pe fiecare prezon si sa le desfac.

Am incercat sa gauresc unul - burghie rupte in zadar

Am sudat VIG 4 profile hehagonale de aprox 3,5 - 4 cm, am reusit sa desfac 3. Al 4-lea (cel gaurit) s-a rupt si pt moment am abandonat

Mentionez ca se afuma putin janta :(

Concluzia - sudura

Link to comment
Share on other sites

Orice dealer BMW are de vinzare antifurturile,costa aprox 50 de lei unul nou.Eu am patit-o de 2 ori,odata amluat un antifurt de la BMW Filaret Bucuresti,alta data am luat dintr-o reprezentanta din Bulgaria :).Doar sa nu ai ghinion sa nu aiba pe stoc.

 

PS.Am folosit si metoda cu gauritul,un prezon i se uzase dantura,si anifurtul nu mai prindea bine.Am folosit un spiral mai mic la inceput,apoi unul mare sa-i zbor palaria la prezon,nu trebuie sudura sau alte nebunii,doar o bormasina buna :)

Edited by catacfc
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Am fost astazi la BMW Filaret și mi-au zis cĂŁ mĂŁ costĂŁ 200 Lei.

Când am ĂŽntrebat de ce atât, ca sĂŁ-mi desfacĂŁ 4 prezoane, mi-a spus cĂŁ poate sĂŁ mĂŁ coste chiar și mai mult.

 

Sper totuși sĂŁ gĂŁsesc pe cineva ĂŽn seara asta sĂŁ mĂŁ ajute, sĂŁ nu plec la drum așa...

Link to comment
Share on other sites

Ia-i intrebat daca au de vinzare antifurtul?Nustiu ce sa zic,eu anul trecut am fost la ei ,a venit tipul de la receptie service cu trusa completa pina afara la masina sa vada exact care antifurt imi trebuie,apoi a verificat stocul,a zis ca nu are dar daca vreau pot sa-l cumpar pe al lor,dar la pret de nou,urmind sa-si completeze ei trusa dupa aia.
Link to comment
Share on other sites

Cauta la un service de roti bun si poti avea noroc sa ti le desfaca. Stiu pe cineva care a venit din UK in vacanta si a vrut sa schimbe cauciucurile la o Honda dar a constatat ca lasase acasa cheia antifurt. In 20 de minute i le-au desfacut la un Automaster fara sa le distruga. A platit cateva zeci de lei.

 

Sent from my HTC One_M8

Edited by skyflm
Link to comment
Share on other sites

Am fost astazi la BMW Filaret și mi-au zis cĂŁ mĂŁ costĂŁ 200 Lei.

Când am ĂŽntrebat de ce atât, ca sĂŁ-mi desfacĂŁ 4 prezoane, mi-a spus cĂŁ poate sĂŁ mĂŁ coste chiar și mai mult.

 

Sper totuși sĂŁ gĂŁsesc pe cineva ĂŽn seara asta sĂŁ mĂŁ ajute, sĂŁ nu plec la drum așa...

Atat costa la orice reprezentanta cred,pentru ca si eu am patit la fel si am fost la Apan Braila si mi le-au scos in zece minute.Le=am inlocuit cu prezoane normale, cumparate tot de la ei.Nu stiu daca mai este la moda furtul rotilor...acum e mai profitabil pentru ei sa ia masina cu totul !

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.