Jump to content

retrofit display e60?


Narcis Pistol

Recommended Posts

Plus ca in 2008 sunt masini care au controlerul de CIC desi aveau inca CCC-ul.

Pai e cam simplu, s-a schimbat undeva prin toamna controlerul, iar din Decembrie 2008 s-a pus CIC pe E60, avem si un coleg pe forum cu CIC pe E60 din 2008.

Dar totusi ... NBT este 850Euro + manopera

Link to comment
Share on other sites

nbt 850 euro plus manopera? :frantics:

Kit NBT 800euro,emulatorul 350euro. manopera 100euro.

Asta e oferta primita mai exact.

O fii mult .. o fii putin ,,, daca nu imi dadea nunta socotelile cu banii era deja pe masina.

Edited by Gabriel.V
Link to comment
Share on other sites

Unde ai gasit retrofit la 600E? eu am CCC mare pe al meu E60 si vreau sa pun CIC dar se arunca lumea la bani de parca ar vinde aur.

 

nu stiu daca sunt diferente mari intre e84 si e60 la retrofit cic, dar pe mine m-a dus undeva la 2800ron(cic+cid+idrive+fakra gps de pe ebay la 2420ron; trim consola+usb torpedou+cablu intre cic-cid si aprox 9m de fir si mufe diferenta de pret).

activarea am facut-o prin script deci nu am avut nevoie de emulator care oricum este ieftin - aprox 40$ de prin china.

Link to comment
Share on other sites

Unde ai gasit retrofit la 600E? eu am CCC mare pe al meu E60 si vreau sa pun CIC dar se arunca lumea la bani de parca ar vinde aur.

Daca gasesti cic si vrei sa scapi de ccc sunt eu client. Ideea e sa schimb ce am acum (mask fara navi) si sa am ecran mare cu navigatie la zi la un pret decent. Chiar ca zici ca sunt de aur :).

Am primit si eu oferte de la 600 la 1200 euro. Am renuntat, ca realitatea e ca nu folosesc navigatia. Dr ar fi frumoasa la un pret mic. Vedem.

Link to comment
Share on other sites

nu este neaparat de navigatie ci de calitatea sunetului dat de CIC. cel putin la mine, aveam radio bmw professional. am trecut la cic si toti au zis cat de bine si clar se aude. clar o imbunatatire sesizabila a sunetului va fi.
Link to comment
Share on other sites

un cic complet costa 1000euro

 

 

ecran, unitate, idrive, cabluri, emulator, panou clima lci

600 fara emulator activare pe caroserie la valymad . :) plus 60 e cabluri sh sau 100 noi . Atat am platit eu , am mentionat sursa mai sus . Ca sunt fel si fel de intermediari e altceva .

Edited by Myx
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

am reusit si am luat masina dar anul :( ca deobicei la romani a7a 2007 (facelift) era in anunt 2008

dar masina sa dovedit buna si am trecut peste aspectul asta

ca lipsuri are clima cu butoane de aragaz si display mic in rest are cam de toate...

eu m-as mutumi si cu CCC nu neaparat CIC si neaparat climatronic ca ii inervanta actuala...

Link to comment
Share on other sites

Pune 1000 asta e pretul !!!! :)))))am vrut si eu NBT vezi ca la e60 pierzi fctja prin care controlezi directia ventilatiei , momentan e un control mai handicapat adica o lasi setata cumva si aia e sau lucrezi cu auto si atat , dar nu mai poti directiina tu unde vrei, spunea neo ca lucreaza la ceva pt asta dar nu stiu daca a reusit, eu pt asta am zis pas si costurile duble Edited by Myx
Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

corect nu mai ai setarile de clima pe E60 cu NBT si nici HUD display la Navi nu merge. LCI-urile 07/2007 (asa am si eu) nu au controler de CIC, au CCC abia dupa 2008 s-au pus CIC-uri , chiar si CCC cu controler de CIC. Un kit de CIC fara cabluri se gaseste pe ebay la 900$ fara transport. La 1200$ vine cu toate cablurile,adaptor de CAN pt navi,DVD in motion, voce activata, panou de clima si faceplate. Problema ramane la trim-ul consolei centrale, pe care unii o taie ca sa adapteze noul idrive sau trebuie comandata una noua (sau SH de pe ebay). Oricum, CIC-ul merge si cu idrive-ul vechi, se pune o setare in CAPPL care se numeste cum ZBE valoarea e low_with_slopes, asta pana gasiti trim-ul pt idrive-ul nou. Atentie oricum, trebuie verificat ce versiune de ZB are controlerul (modul ZBE) , de obicei trebuie programat cu o versiune mai veche (folosind winKFP) ca sa functioneze corect cu CIC (daca nu merge)

 

NBT-ul e complet produs nou, chiar si pe F10 pre 2011 la retrofit nu merg multe chestii.

 

Cat despre preturile "de parca sunt aur" , this is bmw. Eu am dat 265 AED pe un furtun jumatate din plastic.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Ma puteti ajuta/sfatui si pe mine in legatura cu navigatia ?

Am achizitionat un e60 din 2005 luna 11.

Nu are navigatie... pe display imi apare clima control, telefon, muzica, si obc...

Nici bluetooth nu are...nu pot conecta tel la el...bine ca are optiunea de tel cu 4 nr d tel d la service bmw...

Link to comment
Share on other sites

Am tot citit aici pe forum...

Ccc, cic si nbt... noh care ? :)))

Pe nbt cica nu functioneaza tot pe e60...asa ca la asta renunt...

Ccc sau cic ? Numa vreau clima control...

 

Dar cel mai important e sa se poata face retrofit...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.