Jump to content

schimbare volan dreapta /stanga


Narcis Pistol

Recommended Posts

buna colegi de forum!

sunt in dileama daca sa-mi achizitionez sau nu un e60 520 2008 volan pe dreapta

conditia ar fi sa il trec pe partea staga

 

rugamintea mea ar fi o lista cat se poate de completa ale celor necesare pentru treaba aceasta

(o lista cat mai completa mai cu seama la modelul acesta,in general cam stiu ce ar trebui)

 

eventual ceva ponturi la manopera de transbordare coloana servo etc!

la partea electrica, ce de unde pana unde, eventual surse de inspiratie

manopera o voi face singur, stiu in ce ma bag si nu am dubii...

 

am deschi acest topic, poate si altii se vor izbi de lipsa informatiilor in acest sens!

 

rog cei care au de gand sa zica ca nu merita ca nu e sigur ca trebuie omologare in rar, etc sa se abtina!

am citit in diverse topicuiri de la cunoscatori ca trebuie schimbata si cutia de viteze ca a-1-a ii dreapa si nu merge! :))

 

Stina!

Edited by Narcis Pistol
  • Like 1
  • Downvote 5
Link to comment
Share on other sites

din mesajele de pe privat sa inteles ca eu cu intrebarea mea, defapt nu am nici o treaba cu mecanica si ca ma cam aflu in treaba cu ideea si ca ar trebui sa renunt la ea...

 

pt mine nu e o obtiune a schimba sa nu ...

am cerut ajutorul unui a care a mai facut asta la acest model cu o lista amanuntita ca atunci cand ma apuc de treaba sa nu ma trezesc ca imi mai trebuie un plasticut o conducta sau mai stiu eu ce...

stima!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

pai hai sa o luam cu inceputul:-

iti trebuie coaja de bord pe stanga cu cal cu tot

-caseta de directie de stanga

fete de usi de stanga

-control de geamuri de stanga

-pedala de aceleratie de stanga

-frana si ambreaj se potriveste

trebuie sa demontezi tot bordul si sa scoti motorul de pe ea ca sa faci taieturile si sa montezi pedalele precum si caseta de directie

trebuie sa modifici sau sa schimbi instalatia electrica de la una pe stanga

in rest mai trebuie mici maruntisuri gen suporti de prindere si alte plastice la interior.

iar asta ca te trezesti ca nu ai...sa stii ca e inevitabil chiar si pt cine a facut deja.

Edited by cata precup
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Daca esti pasionat nu trebuie sa te muti in UK vorbesc petru ca eu am facut conversia la masina mea e 46(vezi la semnatura)

Este mult mai usor la e39 si e 60 au semne unde trebuie sa pui padalierul si coloana de directie

Mai mult de 2 zile nu iti ia lipitul cablurilor iar caseta si conductele o zi

Mai pune 2-3 zile asamblatul pieselor

 

Si un filmulet, aproape toata lucrareathumbsup.pngthumbsup.pngthumbsup.png

Edited by valy
  • Like 7
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

Muta-te in Anglia sau cumpara o masina cu volan pe stanga. Daca nu iti permiti, cumpara un e39 cu volan pe stanga. Asa ar face un om normal.

Ce atitudini pe aici oameni buni,te doare mintea....felicitari initiatorului,si spor la treaba!au mai fost alte modele "transplantate" cu succes pe forum,insa e60 din cate stiu nu am vazut,vei inaugura tu procedura :)

  • Like 7
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

Ce atitudini pe aici oameni buni,te doare mintea....felicitari initiatorului,si spor la treaba!au mai fost alte modele "transplantate" cu succes pe forum,insa e60 din cate stiu nu am vazut,vei inaugura tu procedura :)

 

Niciodata masia aia nu o sa fie la fel de inchegata ca una de fabrica. Asa ii "romanul" autentic. Nu exista e60 cu volan pe stanga de vanzare? De fapt ba da, exista, dar e cu 1000 euro mai scump. Mai bine il luam pe ala, desfacem masina in doua, punem pe ea alte piese de prin dezmembrari (sunt aproape sigur ca nu o sa le cumpere noi) si facem sa avem e60 cu 5000 euro! Te doare mintea, ai zis bine!

  • Like 8
  • Downvote 8
Link to comment
Share on other sites

Muta-te in Anglia sau cumpara o masina cu volan pe stanga. Daca nu iti permiti, cumpara un e39 cu volan pe stanga. Asa ar face un om normal.

am rugat frumos celor ca tine sa se abtina!

ii problema mea cu cat si cum am luat eu masina si cat ma ajunge totalul...

daca ai avea macat putine minte ai judeca ca daca ai avea un acident frontal si ar trebui sa schimbi plansa bord deja jumatare din ceea ce trebuie sa fac eu ii acelasi lucri... tu n/ai mai faceo, ai da masina la remat?

te rog sa te abtii in a mai comenta in topicul meu...

 

dupa data de 15 sept voi incepe treaba si voi face poze la toate fazele si daca ii cu adevarat interesat de aspect voi ajuta cu placere

sunt sigur ca sunt cativa pe forulul asta care au facut treaba asta la e60 dar na... ma abtin sa comentez

 

stima

  • Like 7
  • Downvote 6
Link to comment
Share on other sites

am rugat frumos celor ca tine sa se abtina!

ii problema mea cu cat si cum am luat eu masina si cat ma ajunge totalul...

daca ai avea macat putine minte ai judeca ca daca ai avea un acident frontal si ar trebui sa schimbi plansa bord deja jumatare din ceea ce trebuie sa fac eu ii acelasi lucri... tu n/ai mai faceo, ai da masina la remat?

te rog sa te abtii in a mai comenta in topicul meu...

 

dupa data de 15 sept voi incepe treaba si voi face poze la toate fazele si daca ii cu adevarat interesat de aspect voi ajuta cu placere

sunt sigur ca sunt cativa pe forulul asta care au facut treaba asta la e60 dar na... ma abtin sa comentez

 

stima

 

In primul rand incearca sa reduci aluziile si aprecierile subiective la cat de multa sau cat de putina minte are lumea. Pentru ca nu as baga mana in foc pentru ce ai zis tu mai sus. In al doilea rand nu e "topicul tau", acesta este un forum/topic public. Tot respectul pentru cei care au abilitatea si cunostintele sa faca aceasta operatiune de a muta volanul de pe dreapta pe stanga sau invers. Dar ideea de a face asa ceva, ca nu iti permiti sa ai o masina normala, asamblata in fabrica, e o tiganie. Nu doresc nimanui sa cumpere un e60 "in stare excelenta nu bate nu troncane condus de o batranica in Germania" care de fapt a fost una cu volan pe dreapta cumparata cu 3500 euro si vanduta cu 7000.

  • Like 6
  • Downvote 7
Link to comment
Share on other sites

nu ai tu idee cate e60 sau alte masini facute din trei sau mai stiu eu ce interventii chirurgicale circula pe piata

te anunt ca asta ar fi cel mai mic incovenient cu schimbatul bordului...

in alta ordine de idei as vrea sa inchei polemica cu tine si rog doar cei care au de spus ceva constructiv sa posteze...

 

stima celor care au inteles ideea! :thumbsup:

  • Like 5
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Daca esti pasionat nu trebuie sa te muti in UK vorbesc petru ca eu am facut conversia la masina mea e 46(vezi la semnatura)

Este mult mai usor la e39 si e 60 au semne unde trebuie sa pui padalierul si coloana de directie

Mai mult de 2 zile nu iti ia lipitul cablurilor iar caseta si conductele o zi

Mai pune 2-3 zile asamblatul pieselor

 

Si un filmulet, aproape toata lucrareathumbsup.pngthumbsup.pngthumbsup.png

 

Cum ai reusit sa treci de RAR?

Nu cumva in cartea masinii nu e mentionat faptul ca volanul este pe dreapta?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...

pt cei ce vor sa se apuce de asa ceva iata o lista cat se poate de completa... Sper ca nu am utat ceva...

 

Plansa bord completa (Torpedo trimuri guri aer plastice de sub bord)

Buton start stop (dacĂŁ e dotata masina)

Bloc lumini (sau mĂŁcar plasticul de deasupra )

Cotiera completa, maneta frana mânã

Tubulatura aer lateral, central și ĂŽn jos

Cadru susținere plansa

Plastic care ține panoul de siguranțe

Plastice laterale cu mâner deschidere capota

Cablu și ĂŽncuietori capota

Cutie calculator motor

Suport metalic ce tine coloana de direcție și cel din stânga și dreapta prinse ĂŽn nituri pe caroserie,

Suport metalic pt pedala de accelerație

Izolație cauciucata care vine peste partea de caroserie de sub bord

Mocheta partea din fațĂŁ

Caseta direcție cu tot cu furtune de conectare (sunt 3 modele de casete, cred)

Conducte frana de la ABS la pompa de frana

Conducta plastic pt vacuum tulumba frana

Conducta de alimentare cu lichid pompa ambreaj

Fete uși fata cu tot cu comenzi

Oglinzi exterioare Scaune fațĂŁ (optional)

Mâner ușa cu iala pe stanga

Istalatie electrica pt partea stângĂŁ (sau se modifica, cele ĂŽnainte de 2006 nu se pot modifica, au fibra optica. Trebuie exact pe motorizate și putere)

  • Like 5
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.