Jump to content

schimbare volan dreapta /stanga


Narcis Pistol

Recommended Posts

nu este servis autorizat pentru astfel de lucrari in tara!! Numai reprezentantele auto, care nu ti vor da niciodata hartii ca ai facut lucrarea la ei daca nu ai facut-o :thumbsup:

 

PS daca nu schimbi panoul ingnifug care desparte compartimentul motor de interior, lucrarea intra la categoria "mucificare" (astupat gauri si facut alte gauri)...si nu uita de stergatoare care se invart partea opusa :thumbsup:

Edited by darius_x
  • Like 1
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

ce imi plac mie de cei ce sunt doar buni la tasta si cam atat!

 

dragul meu, orice service agreat pt recarosari poate elibeta si adeverinta pt toata aceasta operatiune! :download:

 

in alta ordine de idei!

"Izolație cauciucata care vine peste partea de caroserie de sub bord"

era inclusa in lista mea plus ca nu prea arata a panou, poate in viziunea ta arata!

 

stergatoarele la orice e60 se misca dinspre dreapta spre stanga indiferent de postul de conducere al masinii ! :goodjob:

 

 

imi cer scuze celorlalti colegi de forum,poate am fost un pic rautacios dar nu suport genul asta de "mucificatori"

 

imi doresc discutii constructive pe acest topic,iar pe ceilalti care doar se plictisesc in fata monitorului sa croseteze sau mai stiu eu ce, sa lasa mecanica in grija altora....

  • Like 8
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

salut. ma scuzi ca te deranjez, dar as vrea sa stiu cat te-a costat schimbare de pe dr pe st la 320d . daca ti-as aduce una , ai putea sa imi faci operatiunea asta ? cat m-ar costa la tine ? multumesc si mare curaj ai pt asemenea lucrari. spor la lucru !
Link to comment
Share on other sites

Tu ai deschis aici topic sa ne areti cat esti de destept? nu cereai cumva sfaturi la incep? acum vrei doar sa vorbesti singur....

 

Eu am trecut prin asta odata si nu mi mai doresc, dar am dus-o la capat ...o sa vezi tu cate servisuri autorizate sa faca recarosari gasesti si cat trebuie sa le dai! Eu mi am omologat lucrarea (cu greu) nu am nevoie de sfaturi!!

 

Ce am incercuit in poza e panoul metalic de care vorbesc, daca vrei sa faci o lucrare calumea il desfaci din punctele de sudura si pui altul pentru volan stanga ca sa nu dai si sa astupi gauri, daca vrei sa faci o lucrare ca la carte sa nu fie mucificare!

  • Like 2
  • Downvote 4
Link to comment
Share on other sites

eu am deschis topicul sa primesc niste sfaturi de la cei ce chiar au habar si sa pot face lucrarea in mod costructiv sa ma lovesc de cat mai putine chestii neprevazute

tu cam aberezi colegu, cum sa dihoci toata masina sa schimbi panou ala, cand defapt se fac alte doaua gauri de circa 10 cm diametru si ai rezolvat problema! si nu stiu de unde pana unde e panou ignifug ala...

cred ca nu suntem pe aceeasi lungime de unda si nu da bine...

vreau sa terminam polemica aici si nu mai avem interpelari de nici un fel cu tine!

multumesc de intelegere!

  • Like 2
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

baieti, luati-o mai incetisor, mai calm putin :excl:

 

@Narcis, oricat de incomod ti s-ar parea, sa stii ca ceea ce spunea Darius mai sus este corect... dpdv tehnic/teoretic acel panou ar trebui schimbat, pt ca varianta de decupaj pe actualul panou este destul de hazardata... practic, cel care face gaurile trebuie sa nu greseasca niciun milimetru altfel coloana de directie va atinge in panou, chiar daca pune "gulere" protectoare de cauciuc

Link to comment
Share on other sites

Eu nu cred ca afecteaza rezistenta in vreun fel, cred ca faci mai mult rau daca te pui sa tai acel panou si sa te pui sa sudezi pe acolo...cunosc caz la un passat cand au vrut sa schimbe acel panou si au fisurat parbrizul, oricum mai mult rau au facut. In cazul de fata daca se face corect instslatia electrica nu ar trebui sa fie probleme.
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Stiu caz concret de e60 cumparat de mai bine de un an, cu 5000 euro, schimbat bordul si misca din toate incheieturile si are o gramada de sunete dubioase pe acolo. La gropile si denivelarile care le avem noi pe sosea, masina se simte foarte subreda. Chiar nu se mai simte calitatea aia robusta, inchegata, de la BMW. In fine...
  • Like 4
  • Downvote 4
Link to comment
Share on other sites

Voi chiar va puteti minti singuri ca aia va fi din nou masina?? O sa joace din toate incheieturile si o sa fie o mizerie de masina. Dar important e ca avem e90 la 4000 euro. :goodjob: hai sariti cu minusurile, da dreptate am oricum :))

 

Hai totusi sa fim putin mai intelegatori, ce zici?

Sunt multe cazane cu volan pe stanga, dreapta, in centru sau in spate.

Sunt multe masini cu conversie deja, unele facute mai mult sau mai putin "ca la carte", care circula de multi ani pe soselele din romania.

Am eu impresia ca nu doar volanul conteaza cand cumperi o masina sh, ci km, starea si mai ales unde a fost "alergata". Probabil de aici alegerea unei masini de uk.

Eu unul sunt fan e39 , crede-ma ca nu am vazut decat un uk unele intretinute ok, cele de germania deja sunt calarite grav (masina fiind una veche).

 

Daca proprietarul incearca cat de cat sa faca conversia ok, de ce sa nu il lasam?

 

Ca sa nu uit, e vorba de un e60, nu e90.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

parerea mea ca nici nu incape vb de schimbat acel panou!

cred ca nu va imaginati cat de complexe sunt dublurile si cat amar de nitiuri sunt, si vreau sa zic ca niturile nu is gent pocnituri sau niturile de la podul de la Giurgiu, is niste nituri smechere montate electric puse de pe o parte si pe alta, am dat jos suportul la coloana de directie si vreau sa spun ca deabea intra burghiul intr-un nit din ala sa nu mai vb ca are un silicon dat in masa intre panouri

 

pana la urma fiecare face cum crede ca e mai bine, din punctul meu de vedere nu incape dubiu ca acel panou nu trebuie inlocuit, si cred ca nimeni care face conversii la noi in tara nu face acest lucru!

 

caci despre sunete suspecte cred ca daca nu faci modificari la prinderile bordului si prinzi corect acel cadru care sustine bordului ma gandesc ca nu are de ce aparea sunete suspecte!

acu o sa vad dupa daca am avut dreptate sau nu! Oricum suruburile la bmw is super cu bun simt stranse, un surub macar sa se desfaca greu sau sa fie intepenit, si credeti-ma am facut ceva mecanica pe diverse marci cu batai de cap...

  • Like 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 3 months later...
  • 3 months later...
  • 3 months later...

imi cer scuze ca nu am mai raspuns!

masina am terminat-o in perioada in care am deschis topicul!

de meritat se merita daca cumperi masina si piesele necesare la pretul corect ca la final sa iesi macar cu 1500 euro sub pretul de piata!

cat despre munca, instalatia elecrica e cea mai problematica si recomand sa o schimbati cu totul, se poate si modifica cum am facut eu dar ii munca de chinez batran!

in rest ii multa mecanica!

eu sunt multumit de cea iesit si chiar is mandru ca am facut-o singur si mi-a si iest, pt ca nu am mai facut chestia asta niciodata!

Link to comment
Share on other sites

am poze dar nu stiu cat ar fi de explicite sau cat te-ar ajuta!

daca vrei cu cateva sfaturi daca ai nevoie pe seara asa pot sa te ajut cu placere in limita timpului.. pe mine nu m-a ajutat nimeni nici macat cu o consoana!

de la cine am cerut cate un mic ajutor numai balarii mi-au spus

de unde am ajuns la concluzia ca foarte putini au schimbat cu adevarat plasa bord pe stanga la e60!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 2 weeks later...
  • 2 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.