Jump to content

Un sfat ! Fulie motor


patrutalex

Recommended Posts

  • 11 months later...

Buna seara.Acum 2 zile cand am dat sa plec de la semafor mi s-a rupt si mie fulia.Masina in cauza este e46 320D 136cp.Din ce am citit pe forum am inteles ca cea mai buna alegere ar fi Corteco.Toate bune si frumoase , am dat comanda de fulie Corteco si am primit ceea ce se vede in poze.Este normal ca pe fulie sa nu aiba stantat Corteco si sa aiba alt cod decat cel de pe cutie ? Sa returnez piesa inapoi sau ma panichez aiurea ?

 

 

 

20160727_222737.jpg

20160727_222743.jpg

20160727_222758.jpg

20160727_222815.jpg

Edited by george_geo1010
Link to comment
Share on other sites

Asa am primit si eu, dar nu avea nici seria aia stantata. Cei de la magazin m-au asigurat, nu domne' e corteco!

 

Dupa 15000 de km s-a rupt, am luat ce am gasit, nu mai imi aduc aminte, s-a rupt si aia. Dupa, am pus Continental, un an a tinut, s-a rupt.

 

Patru ani, trei fulii. Ultima am pus-o originala, la reprezentanta, 500 euro, dar am vandut masina. Macar viitorul propietar sa nu mai pateasca ce am patit eu. De aici, tragi tu concluzia. Eu nu stiu ce sa cred, ori piese proaste, ori contrafacute la greu.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

wtf ? o piesa care costa peste 600 de lei sa tina 15.000km ? M-am saturat de piese contrafacute.Cred ca in ziua de astazi se merita sa iei piese numai din dezmembrari , piese originale.Tin mult mai mult decat piesele noi , care bineinteles majoritatea sunt contrafacute.Alte pareri ? Sa fac piesa retur ?
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Eu am pus Corteco, luata de la groza dan, 3 ani mai tarziu si vreo 35.000km, nici o problema. Am si vandut masina cu fulia aia.

 

@ZYX ai avut noroc sa gasesti asa oferta, clar nu e de refuzat.

Edited by jeezy
Link to comment
Share on other sites

Nu mai stiu sa iti zic, am mers pe incredere ca la service nu imi puteau aduce numai cu 1100lei, fix aceeasi piesa.

Si n-am verificat chestii de genul coduri ca a zis ca am garantie 1an parca daca schimb si surubul de la vilbrochen (ceea ce am si facut).

Edited by jeezy
Link to comment
Share on other sites

Pe mine ma intereseaza sa stiu daca piesa ce am cumparat-o este Corteco si nu un fake. M-a costat cam 630 lei . Nu as vrea sa o montez si dupa 15.000 Km sa ma lase.Sincer , m-am saturat de gunoaie de piese la suprapret.Am mai patit faze similare de-a lungul timpului , am luat ambreiaj luk chipurile si nu m-a tinut nici un an dupa care l-am reconditionat pe cel vechi al meu si ma duce si in ziua de azi la aprx 2 ani de la reconditionare.Mai am si alte exemple.Deci daca stie cineva sa imi raspunda la intrebarea mea daca piesa din imaginile ce le-am uploadat este cu adevarat Corteco sau este un mare fake.Multumesc
Link to comment
Share on other sites

Raspunsul simplu este nu.

Mai jos sunt detaliile:

http://www.e46fanatics.com/forum/showthread.php?t=936066

 

 

Nu prea am inteles. Piesa este fake sau chiar este Corteco ? Am aruncat un ochi pe link-ul trimis de tine dar pozele nu le pot vedea.Probabil deoarece nu am cont.

Edited by george_geo1010
Link to comment
Share on other sites

Nu prea am inteles. Piesa este fake sau chiar este Corteco ? Am aruncat un ochi pe link-ul trimis de tine sar pozele nu le pot vedea.Probabil deoarece nu am cont.

Daca te uiti ca si mine de pe mobil nu le vezi :purple: pe laptop am vazut.

Pozele din pagina si descrierea chiar din topic arata ca fulia ta nu ar avea scris ce spun ei ca trebuie sa fie.

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

Exact pozele din primul post ma interesau si alea nu le vad.Tot de pe laptop ma uit si eu.Oricum , scrie clar ca piesa trebuie sa aiba stantat Corteco pe ea + codul care trebuie ceea ce la mine nu este.Are un cod pe ea care nu are legatura cu ceea ce este pe cutie.Deci mi-am luat o mare TEAPA !!! Edited by george_geo1010
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Eu am pus Corteco, luata de la groza dan, 3 ani mai tarziu si vreo 35.000km, nici o problema. Am si vandut masina cu fulia aia.

 

@ZYX ai avut noroc sa gasesti asa oferta, clar nu e de refuzat.

 

Merg la acelasi mecanic de vreo 8-9 ani minim si am atata incredere in el, incat nici nu ma mai uit pe piese (nici nu stiu daca gresesc la faza asta).

 

Tot timpul am cumparat piese noi sau sh, dupa caz, doar originale, indiferent de masina, dar de data asta la fulie am vazut fara sa vreau stantat BMW.

 

Spre ex., am cumparat un EGR o data original si m-a tinut fix pana cand a iesit din garantie (aprox. 2 ani si jumatate sau 1 an si jumatate, iar garantia era de 2 ani sau 1 an, nu mai stiu), ceea ce instant m-a condus sa cumpar SH a doua oara. Era vorba de un 407 2.0 HDI. Asa ca nu mai sunt atat de disperat dupa piese noi intotdeauna.

 

O zi buna tuturor

Link to comment
Share on other sites

Pai pe original tot de corteco iti vine doar ca are pret ceva mai mare.undeva pe la 1000 - 1100 lei. so ???

 

 

Stiu ca vine tot pe Corteco, dar calitatea pe care Corteco o produce pentru BMW original este net superioara fata de Corteco normal. La fel si cu amortizoarele SACHS. cand sunt stantate BMW pe original sunt de calitate mai buna decat pe SACHS simplu. Adica diferenta e vizibila.

Link to comment
Share on other sites

Am facut-o retur , am luat din alta parte si pe aceasta are imprimat ,,corteco,, pe partea metalica iar pe parte de cauciuc sunt sterse probabil codul si sigla bmw.

Ai facut bine, nu te ingrijora; asa scrie si pe pagina linkului dat pe pagina dinainte:

" On the Corteco there are the same markings found on the orginal factor/OE damper. The only two difference are:

1) there is a Corteco logo printed on the cast metal

2) the rubber damper material had the BMW part number scratched off"

 

(cand o fi sa caut/verific fulia la e90 o sa aleg ca si tine; ..la "stealer" :lookaround: ...ajung numai daca stiu sigur ca gasesc numai fake-uri peste tot) ...in rest, drumuri cat mai lungi fara probleme!)

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

Am facut-o retur , am luat din alta parte si pe aceasta are imprimat ,,corteco,, pe partea metalica iar pe parte de cauciuc sunt sterse probabil codul si sigla bmw.

Pune doua poze si cu fulia asta, asa vad si altii cum arata una originala Corteco si evita sa cumpere un fake.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
  • 2 years later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.