Jump to content

La cate RPM simtiti acel boost din partea turbinei ?


Recommended Posts

Salut , am un bmw 2004 e46 150 cp 2.0 diesel.

 

De cateva zile am probleme cu mersul masinii , si o modificare MAJORA , am si un topic deschis aici: http://www.bmwclub.ro/forums/topic/165836-am-schimbat-bujiile-si-am-ajuns-sa-nu-mai-traga-masina/ , intrebarea mea e pentru voi ... cei care aveti masini similare cel putin ...

 

LA CAT SIMTITI ACEL BOOST AL TURBINEI cand sunteti in treapta 2 si plecati de la 1700 RPM in blana (acceleratia apasata maxim) ... turometru urca ... la un moment dat se simte un BOOST si masina pleaca de sub voi ...

 

LA 2000 rpm sau 2500 rpm ??? Sau la cat ??? Pentru ca la mine inainte se simtea la 2000 , acum se simte la 2500 :(((((

 

Va multumesc!

Link to comment
Share on other sites

Pai trebuie sa te afli plaja de cuplu maxim al masinii...uite la E90 este de la 1750-...nu stiu exact pana unde. Poti gasi pe internet plaja de cuplu...daca tu ii dai talpa la 1400 de RPM ea urca greu pana la 1750 si dupa fuge de sub tine..sper ca am fost de ajutor.
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

verifica electrovalva de sub egr... normal pe la 2000 ar trebuie sa intre...

 

Turbina are actuator electric, deci nu are treaba cu electrovalva. Am patit si eu sa mi se rupa furtunele de vacuum, iar masina mergea foarte bine pentru ca era inchs EGR-ul.

 

Pentru initiator- cel mai bine se simte ca baga in scaun dupa 2000 rpm, chiar 2500 as putea spune. De tras trage de pe la 1800, dar cel mai bine trage cand este in plaja de cuplu.

Link to comment
Share on other sites

Crede-ma ca si a mea este tot cu actuator electric iar cand s-a stricat electrovalva aia de sub egr numai tragea deloc si imi dadea in nas...pana la 2500 cand intra turbo...

 

am schimbat electrovalva aia ... am pus una noua , tot nu merge ? stie cineva DE CE ? si alte pareri daca e ? de ce ar putea sa nu mai intre masina la 2000 si sa intre abea la 2500 ? si sa fie lesinata rau ?

Link to comment
Share on other sites

Am citit ce probleme ai,ma mir ca nu stie nici unu care e rezolvarea...Ai incercat sa faci un test si noaptea? la ce calduri sunt zilele astea,motoarele mai mici,trag mai greu.

 

eu vreau sa imi fac masina sa mearga ca inainte ... incerc sa imi dau seama ce s-a stricat la ea ... si la cat intra turbina la ceilalti ca incepusem sa cred ca sunt eu nebun .... deci , si alte raspunsuri ? :(

Link to comment
Share on other sites

probabil e dereglata geometria sau gripata sau stricata

 

Asta inseamna sa demontez turbina sa vad daca axu ala din interior are joc ? sti pe cineva care se pricepe si ar putea sa ma ajute ?

 

 

& ALTE RASPUNSURI DIN PARTEA CELOR CARE AU BMW ? as mai vrea confirmari ca turbina trebuie sa intre la 2000-2100 :) asa cum intra si la mine inainte :(

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 2 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.