Jump to content

Anulare pcv


pyu

Recommended Posts

Nu stie nimeni?

Hai sa o luam asa: daca blochez furtunele 1 si 6, e ca si cum as fi anulat-o, nu?

 

http://i736.photobucket.com/albums/xx9/Jardine92DA/E39-CCV.jpg

 

 

 

Temporar si doar pentru teste ca sa anulezi sistemul:

 

Gazele ies pe furtunul 1. In locul furtunului 1 inspre capac bagi un furtun si capatul celalalt il lasi in aer (de preferinta undeva mai jos ca sa nu-ti murdareasca compartimentul motor cu vapori de ulei). Astupi gaura din valva CCV unde venea infipt furtunul 1.

Link to comment
Share on other sites

Ce inseamna consum exagerat de ulei ?

 

Chiar daca anulezi, gazele alea tot vor scapa, probabil pe la capac si tot iti va disparea uleiul pe care nu il recupereaza PCV-ul.

Vor scapa gazele, dar nu cred ca va disparea uleiul cum face acum. 1 litru la 1000 km.

 

 

Temporar si doar pentru teste ca sa anulezi sistemul:

 

Gazele ies pe furtunul 1. In locul furtunului 1 inspre capac bagi un furtun si capatul celalalt il lasi in aer (de preferinta undeva mai jos ca sa nu-ti murdareasca compartimentul motor cu vapori de ulei). Astupi gaura din valva CCV unde venea infipt furtunul 1.

Daca e sparta membrana, nu va trage si din furtunul nr 6 din poza?

 

Si e normal ca daca scot furtunul nr 1 din capac, sa faca vacum foarte tare, si sa se opreasca motorul?

Edited by pyu
Link to comment
Share on other sites

Vor scapa gazele, dar nu cred ca va disparea uleiul cum face acum. 1 litru la 1000 km.

 

Pai cum crezi ca iti mananca acum uleiul daca e de vina PCV ? Gazele scapa cu tot cu ulei :)

PCV doar recupereaza uleiul din gaze si il baga inapoi in baie. Restul gazelor le re-arde pentru economie.

Edited by Beriba
Link to comment
Share on other sites

Pai cum crezi ca iti mananca acum uleiul daca e de vina PCV ? Gazele scapa cu tot cu ulei :)

PCV doar recupereaza uleiul din gaze si il baga inapoi in baie. Restul gazelor le re-arde pentru economie.

PCV-ul are legatura cu galeria de admisie. Daca membrana se sparge, nu trage pe acolo tot ce prinde? Si ulei si gaze?

Treaba e discutata si ras-discutata. Daca e sparta, consumul de ulei este enorm de mare.

Daca se intampla ca pcv-ul sa fie ok, si consumul de ulei este mare, atunci continuam cu semeringurile la supape sau segmentii de ungere. Cei de compresie sunt 100% ok.

 

Si apropo, la masinile mai vechi, cand poluarea nu era o problema, nu exista pcv.

Link to comment
Share on other sites

Si eu sunt curios. Momentan nu fac drumuri atat de lungi, dar in 1-2 saptamani poate am niste rezultate.

 

Poate stie cineva, daca scot furtunul nr 1 din capac de acolo de langa vanos, e normal sa se opreasca motorul?

Link to comment
Share on other sites

Si eu sunt curios. Momentan nu fac drumuri atat de lungi, dar in 1-2 saptamani poate am niste rezultate.

 

Poate stie cineva, daca scot furtunul nr 1 din capac de acolo de langa vanos, e normal sa se opreasca motorul?

 

E normal sa se balbaie, poate chiar sa se opreasca pentru ca trage aer fals (nemasurat de debitmetru).

 

 

Daca e sparta membrana, nu va trage si din furtunul nr 6 din poza?

 

 

Da ai dreptate trebuie sa anulezi si furtunul 6.

Link to comment
Share on other sites

La o inspectie mai atenta am descoperit si niste scurgeri de ulei.

 

IMG_20150801_161935.jpg

 

IMG_20150801_161844.jpg

 

IMG_20150801_161816.jpg

 

Sa fie capacul de la culbutori?

E curs si in jurul galeriei de evacuare, dar eu tind sa cred ca e de la capac.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.