Jump to content

Duduit in frana de motor E46 320d


Recommended Posts

Recent am observat ca in frana de motor, cel mai mult in treapta 3-a si a 4-a de viteza, duduie ceva in spate.

 

Eu suspectez grupul sau planetare, pt ca am si acel bum cand bag in treapta 1-a, a 2-a si in marsarier. Flansa e schimbata, rulmentul intermediar e in regula, bucsele de la grup sunt schimbate.

 

Ma poate indruma cineva ce sa mai verific? Iar daca invart planetara cu rotile suspendate parca au 1mm jos. Practic, acel joc e din planetare sau din grup?

 

 

In rest nu am trepidatii sau zgomote, nici zgomot in accelerare, doar duduit in frana de motor si doar intre 2500 si 3800rpm.

Edited by Kenbobo
Link to comment
Share on other sites

Mai este altceva care tine cardanul inafara de flansa si rulmentul intermediar cu suportul aferent?

 

O sa o mai ridic inca o data sa ma uit pe sub daca nu gasesc ceva rupt sau slabit. Daca totul e in regula, doar grupul sau planetarele, nu?

Link to comment
Share on other sites

Toate bucsele de la diferential si bucsele de pe spate sunt schimbate.

La prinderi pe caroserie te-ai uitat? sa nu fie ceva fisura.

Daca spui ca sunt duduituri...si sunt ritmice si scad odata cu viteza de franare...ma gandesc la suporti sau flansa. Nu cred ca e diferentialul. Joc de 1 mm la planetare am si eu (si radial si axial) insa nu spune nimic momentan.

Link to comment
Share on other sites

Am mai spus de cateva ori: vizibil nu are nimic (cel putin nu avea ultima data cand am verificat) , rulmentul intermediar cu suport e in regula, flansa e schimbata de 3 saptamani, fisuri in caroserie nu sunt (sper )...

 

O sa mai verific inca o data fiecare bucsa de la grup. Ideea e ca nu ar putea fi din grup, avand in vedere ca nu huruie? Sa continui sa ma uit la bucse/suporti?

 

PS: SPer sa nu fie rupta caroseria... :(

Edited by Kenbobo
Link to comment
Share on other sites

Am verificat din nou, absolut fiecare bucsa de pe spate.

 

1. Toate bucsele sunt in regula, cu exceptia bucsei nr 7 de pe dreapta care e imbatranita si are joc.

 

http://www.realoem.com/bmw/enUS/showparts?id=AS71-EUR-10-2002-E46-BMW-320d&diagId=33_0839

 

 

Uleiul in grup e la nivel, e foarte curat, sasiul nu are nici o fisura, e teapan de tot :D

 

O sa schimb cele 3 perechi de bucse (nr 2, 4 si 7).

 

 

2. Ce am observat ciudat, e ca planetara din stanga o pot misca dinspre grup spre fuzeta 3-4cm, iar cea de pe dreapta maxim 1cm. Altfel, nu au joc nici ele nici flansa de la iesire din grup, sub 1mm e jocul.

 

3. Din cate stiam eu, daca invarti de o roata, cealalta ar trebui sa se invarte in sens invers, incet. Daca invart de roata din dreapta, cea de pe stanga se invarte invers putin, dar daca invart de cea de pe stanga, cea din dreapta nu face nimic. Doar flansa acesteia pare ca incearca sa se miste putin.

 

Oricare roata o invart, se roteste si cardanul.

 

 

AM facut si un mic filmulet:

 

[PS: Dupa ce rezolv problema, o sa dau jos grupul si suportul lui, sa il sablez, vopsesc si sa il dau cu ceva impotriva ruginei :D ]

 

http://www.youtube.com/watch?v=vWQ3f46Gh6c

Link to comment
Share on other sites

La mine nu bate, nu vibreaza, nu trepideaza. Se aude din spate un sunet ciudat in frana de motor.

 

Flansa si rulmentul intermediar sunt schimbate. Eu am un singur rulment intermediar.

 

O sa schimb toate bucsele de la diferential si revin. Daca nu se rezolva, trec la grup + planetare.

Edited by Kenbobo
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.