BMWClub: Fuel injection system - BMWClub

Jump to content

Page 1 of 1
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

Fuel injection system Rate Topic: -----

#1 User is offline   SV62YAS 

• Nou venit
  • Pip
  • Group: Members

Posted 16 August 2015 - 02:39

De curand am cumparat un 530 e39 fabricatie 2001.Masina are 290000km.In ziua in care am luat-o am observat ca imi varia turatia la relanti.Am fost la teaster si mi-a spus mecanicul ca este senzorul de pe filtrul de motorina.L-am schimbat urmatoarea zi cu tot cu filtru motorina nou. Totul a mers bine 2 zile dupa care aceeasi eroare(fuel injection system). Faza e ca acum variatia nu e atat de mare dar se simte o trepidatie usoara la relanti. Imi opreste motorul din mers. Masina are cutie automata iar dupa ce imi opreste motorul trepideaza daca plec fara sa o accelerez.Are momente cand face figurile astea. Precizez ca am verificat pompa din rezervor. Am verificat sa nu vina motorina cu bule de aer. Toate astea sunt ok. Mecanicul mi-a mai zis ca ar putea fi din cauza cablajelor de la injectoare, pe care le-am schimbat. Am observat ca si injectorul 3 e schimbat. Atunci cand motorul e incins trage mai greu. Eroarea imi apare indiferent cata motorina as avea in rezervor. Daca cineva a avut probleme de genul asta si poate il rog sa ma ajute si pe mine. Chiar nu stiu de ce sa ma apuc. Multumesc
0

#2 User is offline   cris2dum 

• Membru
  • Interests:BMW

Posted 16 August 2015 - 10:00

Fuel injection system este o eroare generalizata; nu este cava anume, ci poate fi orice pe sistemul de injectie/alimentare.
Eu am avut eroarea asta acum ceva timp.
Ce-ti recomand :
- diagnoza tester
- test injectoare ( poti face cea cu seringile pentru motorina pe retur )
- verifica tampoanele motor cutie ( pentru trepidatii)
- verifica pompa de sub scaun sa ai debit de motorina constant si marit.
- aer fals

Completeaza locatia la profil.
0

#3 User is offline   seaman 

• Pasionat

Posted 16 August 2015 - 10:37

Diagnoza si codul de eroare specific care o sa-ti spuna mai detaliat care este problema sistemului de injectie . Injectorul schimbat trebuie sa fi fost rescris in ECU .
0

Share this topic:

Page 1 of 1
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

1 User(s) are reading this topic
0 members, 1 guests, 0 anonymous users

www.bmwclub.ro trafic.ro