Jump to content

f10 535d 313cp


radusky

Recommended Posts

macar raman cu speranta ca proprietarul initial al masinii nu a abuzat de ea...de vreme ce nu si-a comandat cam nimic sport pe ea (in afara de schimbator si padele la volan...care nu preau au legatura cu condusul sportiv, de fapt) pardon.gif..diesel+abuz=not good!

 

era vorba in genere la bmw ca exista si cu camera :-)

 

nu prea ;-)

 

era vorba de dynamic damper control la f10

 

 

Edited by radusky
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Acum, dupa ce am citit cate optionale ai pe masina (observ ca a mea e cheala :p ), intreb mai ales pe expertii de pe forum, in afara de B&O ca e singurul - extra - peste ce are el, ar mai putea fi adaugat ceva pe masina asta ..(F10) ?? Poate culoarea aia gri metal..sau cum ii zice...de e cea mai scumpa vopsea de la BMW...

 

Folosesc oare la ceva atatea optionale ?! :D Si eu am pe f10 ''3,4 acolo'', dar cred ca nu prea imi folosesc cu adevarat :D

Link to comment
Share on other sites

Folosesc oare la ceva atatea optionale ?! :D Si eu am pe f10 ''3,4 acolo'', dar cred ca nu prea imi folosesc cu adevarat :D

 

pai cam folosesc: cand esti obosit, folosesti ACC, te relaxezi, te ia si mai tare somnul; noaptea, folosesti night vision (nici nu mai vad in intuneric daca nu mai am monitorul alb negru langa mine, care sa imi distraga atentia; daca vrei masaj, apesi pe buton si sezutul de la scaun te impinge cand intr-o fesa, cand in cealalta, pana te enerveaza suficient de mult dupa 2 minute si il opresti...s.a.m.d. :-)))

 

 

 

  • Like 3
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Aici nu e vorba de moralism, e simplu, esti obosit, iei o pauza daca nu vrei sa iei una de tot. Am iesit de pe topicul asta, ai un orizont destul de ingust, cand nu iti convine ceva devii zeflemist.

 

Sa iti stapanesti sanatos masina.

 

Pai discutand cu tine, mi-am largit orizontul. Stai asa: deci cand sunt obosit...ce fac?...aa, pauza. Asta o notez!

 

Alt suparacios obraznicut :-))) el ma jigneste, el se supara (la urma urmei, sunt proprietar de bmw, ce pretentii poti avea de la mine?)...nu-i bai. Intra, iesi...pe topic...eu te primesc oricand, cu si fara sfaturi. Asta e al doilea. Primul era sa imi reduc puterea motorului

  • Like 4
  • Downvote 19
Link to comment
Share on other sites

Glumesc, normal ca e bine sa te odihnesti. Realitatea in schimb e alta: de multe ori conducem chiar daca suntem obositi. It is a fact! Iar cand vorbeam de oboseala si relaxare, ma autoironizam de fapt (ce naiba, tre sa explic tot, asa nu mai are nici un haz). Ce e lumea asa posaca si acida aici? Where is the pleasure of driving? Can't find any of it here :-(

 

Eu chiar admiram cu adevart aceasta :p masina si da, sunt necesare !! Sa o stapanesti sanatos si fara evenimente ! :)

 

Or fi necesare, dar poti trai si fara ele. Lumea le ia (inclusiv eu) din placere, orgoliu etc...si ca sunt bune, dar nu in primul rand. Aseara am auzit de un logan taxi cu 700 k km...asa ceva pe masini ca a mea...e imposibil.

  • Like 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
la 930-950 rpm am o reverberatie enervanta, ca un sunet de subwoofer, asurzitor (in sensul ca il simti ca o presiune in urechi). am reusit sa reproduc sunetul la modul continuu in manual, a doua, la rpm mentionata. dispare la orice alta turatie. cel mai apropiat sunet ar fi cel pe care il poti auzi la evacuarile masinii, daca stai cu urechea la 5-10 cm de esapament. uneori reverberatia produce si vibratii in parasolarul de la luneta din spate. mentionez ca l-as localiza in spate. aveti vreo idee? multam fain :-)
Link to comment
Share on other sites

https://www.youtube....h?v=hf-qE7N4M_s

 

 

mda...in N nu se aude, e drept. am pus in D si cu piciorul pe frana, deci pe loc: tot nu se aude

 

De la cutie in sarcina :)

E ceva normal. Multi au intalnit sunetul asta si nu stiau ce e. Ce-i drept se aude destul de pronuntat la F10. Motorul nu se aude, in schimb cutia da :)

Pune pe N sa vezi ca nu se mai aude nimic,

 

pai si care e ideea? il las, il scotocesc, il..ce fac cu el?

 

Exhaust hangers can do the same thing. I had mud packed in the braces that run under the exhaust from scraping in high spots in my driveway after some rains and it did the same thing. Washed the underside of the car blasting the stuff out around the exhaust pipes with water and sound went away.bThe reason I suggested the hangers is because I doubt most people "offroad" like I doMy noise was around 990 rpm or something. Silent above and below that point.

...ce mai zic altii de un astfel de zgomot

Edited by radusky
Link to comment
Share on other sites

Cati km ai?

De exhaust nu stiu ce sa zic...dar nu cred.

 

98000...masina a fost premium selection cand am luat-o, acu 1 luna. ma astept sa nu aiba vreun viciu ascuns

 

daca sar cu 20 rpm in sus sau in jos de turatia mentionata, dispare. deci e exact la o anumita turatie, nici mai sus nici mai jos. in sport e imposbil sa o obtin, sta prea putin la acea turatie si de multe nici nu cade asa jos

Edited by radusky
Link to comment
Share on other sites

cred ca e de la evacuarea aia dubla, specifica 535d, cu cromurile aferente la capete. am simtit diferenta fata de un 530d si la relanti. lipsea acel booming noise, ca provocat de un camion, o raba care trece pe langa tine, sau cum se mai poate forma daca tii geamurile din spate sau unul din ele deschise
Link to comment
Share on other sites

some updates:

 

- prima chestie, care ma frapeaza maxim, este ca instalatia de sunet a inceput sa sune colosal....si asta prin bluetooth chiar...si streaming de pe net destul de slab (digitally imported free account). nu sesizez absolut nici o diferenta in calitate fata de ce am salvat pe hd intern la 320 kbs! niciuna! sunetul e de-a dreptul imersiv, si pot sa spun, mult mai ok ca si la cealalta, care avea logic 7. chiar nu inteleg. tind sa cred ca nu gresesc fiindca compar cu sistemul audio de acasa, care il facea de rusine pe cel din masina veche, dar care pare mult mai slab decat cel din cea de acum...la radio in schimb, calitatea sunetului e muuuult mai slaba decat un freee account pe net, transmis prin bluetooth la masina...mult mai slaba;

- reverberatia a cam disparut. mai urmaresc....tind sa cred ca era legata de renegerarea DPF, cu atat mai mult cu cat dupa un drum afara, sesizam miros de ars cand coboram din masina. am citit pe niste forumuri o situatie asemanatoare. regenerarea dpf poate cauza vibratii suplimentare evacuarii

- sistemul de recunoastere al pietonilor si cel de avertizare de impact par a fi mai sensibile...imi sesizeaza pietoni de pe trotuarul opus (cu conditia ca trotuarul sa faca corp comun cu carosabilul. daca e vreun sant, nu e cazul)...ma avertizeaza la impact si daca ma apropii prea tare de biciclisti, in timpul zilei...interesant

- mi-am schimbat parerea: nu mai bag nici un ...watt...in motor. este perfect asa. daca cineva in fata mea merge cu 130-140, nu prea am motive sa il depasesc rolleyes.gif

 

masina a fost saptamana trecuta in reprezentanta, pentru verificare radio si sursele acelei reverberatii...o fi posibil vreun update...n-as crede...dar diferentele de mai sus, chiar le simt destul de bine...

Edited by radusky
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.