Jump to content

Sfaturi achizitie E90


b82bog

Recommended Posts

Salutare. Nu am avut niciodata BMW si ar cam trebui sa schimb masina actuala. M-am oprit la modelul E90 care imi place foarte mult. Buget undeva pana in 10 mii€. Am inteles ca 320D ar avea unele probleme la distributie, dar pare-se nu toate si ca cel de 163 cp ar fi totusi OK. Stiu ca nimic nu e sigur pe lumea asta mai ales cand vorbim de masini, dar daca pot as evita motoarele cu probleme cunoscute. Exista o serie de motor fiabila pe acest model? Dpdv tehnic cutia sa fie automata sau manuala? Am tot incercat sa adun informatii dar nu reusesc sa le pun cap la cap. Orice sfat e bine-venit. Mersi!
Link to comment
Share on other sites

Seria de motor "mai fiabila" este M47. Cele cu probleme la distributie sunt N47. M47 are 163cai si euro 4 ( din cate stiu eu nu sunt si euro 5) iar N47 are 177cai/184 cai si este euro 5. Dar mare atentie ca sunt si modele N47 cu power reduction sau efficent dinamics ( cel din urma avand 163 cai, la fel ca M47). Acum depinde si ce vrei tu. Si eu am fost in situatia ta pana acum 2 saptamani, ajungand la urmatoarea concluzie : M47 este ok dar are deja o vechime deci mai multi km, in comparatie cu n47 facelift arata mai urat, cel putin pt mine a contat aspectul exterior al faceliftului ( capota cu nervuri inspirate din F1, farurile redesenate, stopurile spate si la interior cel mai important CIC, adica navigatia model mai nou cu ecran HD, HDD intern, joystick cu mai multe butoane), doar ca eu dupa ce m-am axat pe 320d si am gasit numai masini suspecte cu km dati peste cap..m-am "pricopsit" cu un 318d automat dar care are distributia schimbata in belgia, la reprezentanta. Daca nu esti genul care vrea sa faca liniute sau mai stiu eu ce, chiar e ok ca putere si se poate oricand resofta si ajunge la 170+ cai, exact cat are 320d. Din proprie experienta iti spun ca n47 facelift nu prea gasesti unul ok la banii astia, sau faci compromisuri la dotari dar masina isi pierde farmecul. Ca pret de referinta eu am dat 11500 pe a mea. La 10.000 vezi ca are un user de aici ( CKH parca ) un 320d m47 automat din 2005, f ingrijita si frumoasa.
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Eu zic sa nu te sperii de problema cu distributia pt ca nu e mare lucru. In cel mai rau caz o schimbi si gata.

Cat despre diferente, m47 are si el problemele lui mai exact turbina si clapetele. Si in afara de 163 de cai, are cuplu mai mic decat n47. Asta din urma vine in variantele 177 si 184 de cai . Ultima e si cea mai buna. Acum depinde de bugetul tau. Eu nu as lua Nfl . Mai bine iei Fl care e mai frumos si inca actual.

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Eu am E90 LCI, 2.0 efficient dynamics - 163 cp. Vreau sa spun ca din punct de vedere al consumului, nu vei gasi ceva mai bun (4,7 - 5% in afara la mers pana in 100km/h). Acum depinde de tine de ce vrei. Cutia manuala e foarte ok, insa eu daca as mai putea alege odata, as lua o automata, mai ales daca mergi mai mult prin oras.

Insa, vezi ca poti gasi multe masini aici pe forum, masini cu istoric complet. Personal, as opta pentru un facelift cu transmisie automata. Acum, ramane sa vezi ce gasesti. Spor la cumparaturi!

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Salut,eu detin un e90 320d 163 m47 de 6 ani pe cand avea 70000 actual 260000 si pot spune ca nu am avut nici-odata probleme grave cum ar fi turbo,clapete admisie sau distributie ... tind sa cred ca aici conteaza intretinerea/mod de exploatare pe cand la n47 din ce m-am documentat si vazut caz live pare clar un defect/de fabrica(am avut de gand de curand sa o vand si sa achizitionez un 320 fl din 2010 177cp cu doar 50000 ORIGINALI cunosc masina de cand a fost cumparata de noua ,este a unui prieten si o vinde pentru ca nu foloseste mai deloc in ultimul timp iar la ultima proba cu ea am sesizat amandoi ca a inceput sa se auda un zgomot/zornait metailc din zona distributiei dupa care am fost la BMW verdictul fiind DISTRIBUTIA /lant /patine etc ) acum optez pentru cel de 184cp e90 fl spre finalul lui 2011( buget 14000-15000e ,care sa fie cu aceleasi dotari navi,xenon,senzori sau + fata de actuala) unde se zice ca ar fi remediat problema dar se pare ca si acolo mai sunt cazuri iar uni chiar au schimbat distributia de 2 ori(mai des decat cureaua de cauciucwacko.gif) Sunt si exceptii ,dar cele rele ies mereu mai in evidenta si de aici se incepe generalizarea.Sunt banii,gusturile si decizia ta,spor la cumparaturi si sa o prezinti si pe aici achizitia. Edited by black_emu
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Daca ai bugetul pana in 10000 de euro, mai stai putin pana iti permite bugetul sa dai 10500-11000 si sa mai pastrezi aprox 500-800 de euro pentru acte & revizie.

Iti recomand e90 LCI ( reprezinta facelift-ul e90-ului ), fiind mai noua, iar valoarea de revanzare va fi mai mare peste cativa ani.

 

Eu am luat-o cu 10600 in ianuarie ( 318d, fabricatie iunie 2010 ), nu foarte dotata, dar sufiecient. Daca circuli mult in afara zonei tale de 'confort' ia-ti neaparat cu navigatie. Cel putin pe mine ma ajuta extraordinar de mult, si nu mai e nevoie sa stau cu telefonul si cablaraie prin masina ( sa imi tin telefonul la incarcat cand folosesc navigatia ). Are 192k de km in momentul de fata si a fost cumparata la 180k. Nu s-a auzit, nu se aude si nici nu o sa se auda vreun sunet suspect pe la distributie.

 

Ca si optiuni, cel putin in ceea ce ma priveste folosesc des: clima, navigatia, senzorii de ploaie si senzorii de lumina.

 

Un dezavantaj pe care trebuie sa il iei in calcul, fiind primul bmw ( cel putin pentru mine reprezinta un dezavantaj), garda la sol mica pt drumurile noastre ( si nu am m packet ).

Edited by Kosmog
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Eugen. Am incarcat o cautare in prealabil. Imi cer scuze daca mai e un topic pe aceeasi tema dar eu nu l-am gasit. Va multumesc tuturor pentru sfaturi. Nu m-am grabit niciodata cand am cumparat o masina si nu o voi face nici acum. Mi-am facut o minima idee despre ce trebuie sa caut si cand va veni momentul va dau de stire. Va multumesc inca o data. :good:
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Eugen. Am incarcat o cautare in prealabil. Imi cer scuze daca mai e un topic pe aceeasi tema dar eu nu l-am gasit. Va multumesc tuturor pentru sfaturi. Nu m-am grabit niciodata cand am cumparat o masina si nu o voi face nici acum. Mi-am facut o minima idee despre ce trebuie sa caut si cand va veni momentul va dau de stire. Va multumesc inca o data. :good:

http://www.bmwclub.ro/forums/topic/162060-sfat-achizitie-e90/page__st__60__p__2252005__hl__sfat+achizitie+e90__fromsearch__1#entry2252005

 

http://www.bmwclub.ro/forums/topic/163499-sfaturi-achizitie-seria-3-2009-2012-help/page__p__2259043__hl__sfat+achizitie+e90__fromsearch__1#entry2259043

 

http://www.bmwclub.ro/forums/topic/152933-sfaturi-achizitie-e90e91e92e93/page__st__40__p__2183236__hl__sfat+achizitie+e90__fromsearch__1#entry2183236

 

http://www.bmwclub.ro/forums/topic/147035-sfat-achizitie-e91-320d-318d/page__p__2141663__hl__sfat+achizitie+e90__fromsearch__1#entry2141663

 

http://www.bmwclub.ro/forums/topic/33367-sfat-achizitionare-e90-320d/page__st__60__p__461207__hl__sfat+achizitie+e90__fromsearch__1#entry461207

 

http://www.bmwclub.ro/forums/topic/41052-sfat-achizitie-bmw-e90-second-hand/page__st__20__p__2112260__hl__sfat+achizitie+e90__fromsearch__1#entry2112260

 

http://www.bmwclub.ro/forums/topic/117322-sfat-achizitie-e90/page__p__1725622__hl__sfat+achizitie+e90__fromsearch__1#entry1725622

 

http://www.bmwclub.ro/forums/topic/113023-sfat-achizitie-e90-2005-sau-e46-2004/page__st__20__p__1621837__hl__sfat+achizitie+e90__fromsearch__1#entry1621837

 

 

 

 

mai bagati minusuri.....doar atat??????

  • Like 3
  • Downvote 6
Link to comment
Share on other sites

Daca nu ai copii mici poti folosi alea 1000/2000 euro si iti poti lua un e92 in loc de e90 NFL(sunt foarte frumoase).

In familia mea avem si e46FL si e90 NFL si parca e46 are mai mult farmec.

Daca nu vrei 3-ar in 2 usi atunci mai bine astepti si iti iei e90FL cum a zis colegu de mai sus, diferentele is destul de mari in primul rand nu mai ai stopurile alea uratele de la NFL, ce sa mai zic de motoare.

Link to comment
Share on other sites

Salutare tuturor,

 

Sunti interesat sa cumpar un E90-E91 2011 si as avea nevoie de parerile voastre, avizate sau nu prea :).

Venind din curtea VAG nu cunosc foarte multe despre BMW .

 

http://olx.ro/oferta/bmw-lifestyle-edition-320-da-e91-184-cp-ID4klTg.html

 

Cum vi se pare aceasta masina?

Cam ieftina pt km ei zic eu.

 

Apreciez orice comentariu pertinent care mi-l puteti da.

De asemenea orice sugestie este binevenita.

 

Merci.

Link to comment
Share on other sites

KM la o masina SH sunt o loterie. Eu la a mea am aproape 250 000 si merge perfect. Depinde foarte mult de modul in care a fost ingrijita masina si de regimul de exploatare. De exemplu 5000 de km pe circuit sunt echivalenti cu 250 000 de km in uz normal. Atunci cant o cumeri mergi si tu cu ea sa ii faci un test la un service si stai lana ea sa vezi personal anumite defecte. Daca nu esti cunoscator in domeniu cauta un prieten si mergi cu el. In poze toate masinile sunt frumoase. Majoritatea care aduc masini dau KM inapoi. Deja este o regula pentru ca nu au cum sa supravietuiasca de ceilalti. Daca il si convingi sa iti spuna cati km avea masina e si mai bine. Mai cauta si prin Germania pe mobile.de sau pe gebrauchtwagen.bmw.de. Nu te astepta ca pe mobile sunt toate ideale.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Verifica masina la reprezentanta si vezi la cati km a avut ultima intrare in service inregistrata. Masina poate avea 250 000 km foarte bine. Daca te decizi sa i iei, fa un test la reprezentanta complet. Pt 200 lei nu vrei sa iei o teapa de 11 000 euro.

 

Dupa anunt pare samsar, mai ales felu de a pune poze cu interiorul. Jantele sunt de seria 5 styling 122 cu ET20 ( fata de ET 34 cat are E90).

Link to comment
Share on other sites

Verifica masina la reprezentanta si vezi la cati km a avut ultima intrare in service inregistrata. Masina poate avea 250 000 km foarte bine. Daca te decizi sa i iei, fa un test la reprezentanta complet. Pt 200 lei nu vrei sa iei o teapa de 11 000 euro.

 

Dupa anunt pare samsar, mai ales felu de a pune poze cu interiorul. Jantele sunt de seria 5 styling 122 cu ET20 ( fata de ET 34 cat are E90).

Eu as lasa 200 de lei la dealer numai sa il vad pe samsar cum se topeste oferta lui :laugh:

Si as mai pune-o si pe tester si daca are probleme si acolo pe anumite erori as mai trage si de acolo.

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.