Jump to content

Informatii procura


Imsofamouss

Recommended Posts

Buna ziua! Doresc sa achitionez o masina. Proprietarul mi-a zis ca taxa e recuperata si imi poate oferi PROCURA. Din cate stiu eu daca ai procura ai toate drepturile la masina doar ca nu sunt trecut in acte.

Intrebarile mele sunt urmatoarele:

1.Daca proprietarul nu plateste impozitul la masina si i se tot aduna amenzi din cauza asta ce se poate intampla? Poate veni fisc-ul sa imi ridice masina pentru asi recupera amenzile?

2.E vreo sansa sa raman fara masina desi am procura?

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

1. Da. in fata la ditl sect 6 e/era un TT sechestrat

2. Procura se poate revoca in orice moment. Poate sa iti trimita o scrisoare recomandata, tu semnezi de primire fara sa stii ce contine si obligatia lui de a te instiinta ca a reziliat procura este indeplinita. In secunda 2 o poate da furata si masina ajunge la el.

 

Pe de alta parte si tu ii poti face probleme si sa il pui pe drumuri: rovinieta, amenzi, accident cu fuga de la fata locului, infractiuni.

 

Toata asta cu procura este pentru a eluda taxele. Cineva tot trebuie sa se friga pana la urma.

Edited by mmneg
Link to comment
Share on other sites

dreptul de proprietate e dat de factura/contract, nu de ce scrie in talon.

 

Talonul nu reprezinta dovada proprietatii nicaieri in EU .

 

DAca ai contract, sau factura de la dealer esti proprietar, nu conteaza ce scrie in talon.

 

riscul e mai mare de partea lui, adica daca tu nu platesti impozite/amenzi etc.. ii executa pe el.

mai pot fi probleme cu rca-ul, la fel.. faci acident, ii creste si lui asigurarea

toate riscurile sunt de fapt la idiotul care vinde astfel masina.. .. de nu as gasi si eu o gasca dinasta.. :)

Edited by DOMI
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

sunt niste discutii separate aici.. dreptul de proprietate e una, de a circula e alta, evaziunea fiscala e inca una, masina mai e de fapt inmatriculata ? e altceva...

Poate RCA sa refuze sa mai plateasca in caz du bucluc ? alt lucru neclar.

DAr cu factura/contract clar esti proprietar, adica nu e ceva gen anuleaza ala procura si tu gata, nu mai ai masina... :) , cum par sa creada multi...

Link to comment
Share on other sites

Daca vrei sa fii mai "in siguranta", poti face cum am facut eu: contract de comodat intre mine si proprietar, si luat certifical fiscal de la proprietar, luata in evidenta la mine la financiar ca sa ii platesc eu impozit, amenzi si asa mai departe. RCA il vei putea face pe numele tau, pentru ca tu esti cel raspunzator de masina, prin contractul de comodat. In felul asta poti sta linistit. Iar cand o vinzi mai departe, tu scoti fiscal prin care practic intermediezi vanzarea dintre proprietarul din carte si cel nou, iar noul proprietar va avea contract de comodat cu cel din acte. Prin "va avea" spun ca iti face cineva de la biroul de acte, iar semnatura proprietarului din cartea masinii, va descurcati s-o aranjati :)

 

De asemenea, foarte important e sa ai CIV si TALONUL IN ORIGINAL!

Edited by Andrei_Snk
Link to comment
Share on other sites

1.Daca proprietarul nu plateste impozitul la masina si i se tot aduna amenzi din cauza asta ce se poate intampla? Poate veni fisc-ul sa imi ridice masina pentru asi recupera amenzile?

 

 

Tu esti sigur ca tine masina pe el la impozit? Ca eu nu.

 

Iti face procura pentru orice eventualitate, insa in prima faza, contract de vanzare-cumparare sa se poata spala pe maini de orice eventuale chestii faci tu (in principiu amenzi si impozit) . Si sa poata justifica de ce erai la volanul masinii care pare a fi in proprietatea lui.

 

De ce zic pare a fi in proprietatea lui, cum a zis si XXL, proprietar te face posesia CIV-ului si contractul de vanzare-cumparare .

Edited by jeezy
Link to comment
Share on other sites

Daca vrei sa fii mai "in siguranta", poti face cum am facut eu: contract de comodat intre mine si proprietar, si luat certifical fiscal de la proprietar, luata in evidenta la mine la financiar ca sa ii platesc eu impozit, amenzi si asa mai departe. RCA il vei putea face pe numele tau, pentru ca tu esti cel raspunzator de masina, prin contractul de comodat. In felul asta poti sta linistit. Iar cand o vinzi mai departe, tu scoti fiscal prin care practic intermediezi vanzarea dintre proprietarul din carte si cel nou, iar noul proprietar va avea contract de comodat cu cel din acte. Prin "va avea" spun ca iti face cineva de la biroul de acte, iar semnatura proprietarului din cartea masinii, va descurcati s-o aranjati :)

 

De asemenea, foarte important e sa ai CIV si TALONUL IN ORIGINAL!

Deci asta e cea mai sigura metoda? Din cate stiu eu cel din actele originale plateste impozitul chiar daca el imi da mie contract de comodat si iau toate actele care le-ai scris tu.

Link to comment
Share on other sites

Deci asta e cea mai sigura metoda? Din cate stiu eu cel din actele originale plateste impozitul chiar daca el imi da mie contract de comodat si iau toate actele care le-ai scris tu.

 

Hai sa recapitulam:

1. Cea mai sfanta metoda este sa fii tu proprietar in carte si talon, dar datorita taxei de inmatriculare asta nu se poate.

2. Contract de comodat pe numele tau, masina radiata de catre proprietarul din carte de la financiar, sa iti dea certificat fiscal ca sa o poti lua in evidenta la primarie (deci platesti tu impozitul si amenzile pentru ea), sa iti dea talonul si cartea de identificare a masinii in ORIGINAL.

Din moment ce faci contract de comodat cu el, iar el o radiaza din punct de vedere financiar, practic tu iei masina in evidenta si esti responsabil de plata darilor catre stat pentru acea masina.

 

In concluzie, cel mai SIGUR in situatia de fata este sa ai urmatoarele:

- contract de comodat intre tine si proprietar (daca proprietarul este cel din cartea de identificare a masinii; in cazul in care cel de la care cumperi masina NU este in actele ei, atunci vei face contract de vanzare-cumparare cu el, si contract de comodat cu proprietarul din acte, iar cel care ti-o da fizic, va trebui sa iti dea si certificat fiscal)

- certificat fiscal ca sa iei masina in evidenta la taxe si impozite

- talon inmatriculare

- carte identificare masina (in care sunt trecuti toti fostii proprietari etc).

 

Daca te mai pot ajuta cu alte informatii, da-mi un PM, iti las numarul meu de telefon si discutam.

Tot ceea ce ti-am scris e facut de mine, pe propria piele si am fost in regula tot timpul, fara probleme cu politia.

Link to comment
Share on other sites

dreptul la proprietate in ro este dat de certificatul fiscal. trece-o la taxe si impozite pe numele tau si aia e, te folosesti si de procura aia care ti-o da si nu ar trebui sa fie pb. oricum asta cred ca si intentioneaza sa faca vanzatorul, nu iti plateste nimeni impozitul dupa ce ti-a vandut masina, si nici pe incredere nu cred ca o sa mearga cum ca ii platesti tu anual impozitul. da nu mai bine cauti o masina cu taxa platita, chiar daca e cu cateva sute de euro mai scumpa?
Link to comment
Share on other sites

dreptul la proprietate in ro este dat de certificatul fiscal.

e o prostie, nu ai dreptate :excl:

 

daca vorbim de DREPT, dpdv juridic e suficient un contract intre fostul proprietar si cel actual, insotit de actul de identitate al masinii (CIV)...

 

ca si la fisc trebuie sa prezinti tot CIV + contract ca sa iti elibereze fiscalul... :console:

Link to comment
Share on other sites

Atat timp cat ai civ si contract vc esti acoperit ca proprietate . Mai ales ca ai si varianta sa o iei la fiscal tu imi par zero riscuri pt tine . Ca in timp cei de la

Inmatriculari pot inventa vreo regula nebuna si nu mai poti curcula e altceva :))

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.