Jump to content

Alegere pneuri iarna Bridgestone vs Dunlop


Romaryo36

Recommended Posts

Deci pana la urma intre Michelin si Bridgestone ziceti ca e o alegere buna Continental ContiWinterContact TS850 (pare sa fie in top 3 prin teste)? Poate citeste cineva care le-a folosit deja si face un scurt review. Pe 205 55 R16 cu jante de otel daca tot e iarna.. Si nu cred ca-mi iau run flat ca-s si mai greu de gasit, mai ales versiuni mai bune si mai noi de cauciucuri, sunt mai scumpe si in plus daca fac pana nu se poate repara si trebuie schimbat.. Am un mobility kit care sper sa-si faca treaba in caz de ceva.. Nu stiu totusi cu senzorii de presiune daca voi avea vreo problema..

Apropo, aveti idee cum aleg janta potrivita ca dimensiune pentru cauciuc 205 55 R16? Pare ca jantele au altfel de masuratori..

Link to comment
Share on other sites

http://www.tyretest.com/index.html

 

Continental contiwintercontact ts850 - locul 1 cu aproape 2000 review-uri ale celor care le-au folosit deja. E ceva.. Plus toate celelalte minim 4-5 teste care il dau castigator.. Deci ma gandesc ca fac o alegere buna.. Oricum am si xdrive si dtc si hill descend control.. cred ca e sufficient nu traiesc totusi in Siberia :)))

Link to comment
Share on other sites

<br />320 d facelift, an 2010. Nu m-am uitat pe cartea de identitate daca are si alte dimensiuni. Cauciucurile de vara au acele dimensiuni.<br />
<br /><br /><br />

 

 

Pe masina ta poți pune roti de la 16 pana la 19. Dimensiunile anvelopelor pot fi urmĂŁtoarele :

16:

205/55/16 fata+spate

225/50/16 fata+spate

17:

225/45/17 fațĂŁ+spate

Sau

225/45/17 fata și 255/40/17 spate (ĂŽn funcție de lĂŁțimea jantelor)

18:

225/40/8 fațĂŁ+spate

Sau

225/40/18 fațĂŁ și 255/35/18 spate,ĂŽn funcție de lĂŁțimea jantelor

19

225/35/19 fata+spate

Sau

225/35/19 fațĂŁ și 255/30/19 spate

Link to comment
Share on other sites

daca te hotarasti la nokian cauta sa fie fab in finlanda. mai e si rusia dar e mai ok sa fie facute in fabrica mama

 

da ! ai dreptate .eu am pe skoda de firma wdr a3 fabr in rusia si cand le-am montat din 4 buc noi 1 buc nu au putut-o echilibra cu un kg de plumb:)

am pus-o pe spate

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Eu m-am uitat ce incaltari are BMW la piese de schimb si pentru iarna la seria 3 erau Continental 830p. M-am mai interesat si sunt recomandate si de Mercedes, Audi sau chiar vand masinile echipate cu asa ceva.

Se gasesc mult mai greu ca 850TS si-s un picut mai scumpe (cred).

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Pana la urma, Nokian wr d4 făcute în Finlanda sau Rusia au aceeași calitate?

 

Cred ca exista. Eu mi-am comandat anvelope bridgestone 205/55/16 si mi-au venit facute in Ungaria, un coleg si-a comandat aceleasi anvelope dar 225/xx/17 si erau facute in alta tara(Thailanda cred). Diferenta era ca ale mele aveau adancimea de 6.5 mm si ale lui 7.5 mm.

Edited by Cristi_S
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 11 months later...

Salut,

 

Am un e90 echipat cu gume de iarna 205/55/16 Bridgestone Blizzak. Sunt RFT cumparate acum 2-3 ani, au profil foarte bun evident. Pe uscat au aderenta ca alea de vara, pe polei sau pe mazga nu exista aderenta DELOC. Cand e umed/mazga/polei orice Logan ma depaseste, efectiv intra ABS cum apas pedala de acceleratie si in orice curba aluneca (la viteza mica). Ma frustreaza ideea ca nu pot sa conduc cum trebuie, adica ca sa intelegeti vara am Pirelli PZero noi 225 pe fata 255 spate, masina sta lipita pe curbe.

 

Intrebarea mea este, ce sa imi cumpar pt iarna? Nokian?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.