Jump to content

Alegere pneuri iarna Bridgestone vs Dunlop


Romaryo36

Recommended Posts

Buna ziua colegi,

deschid un nou topic aici si sper ca nu supar pe nimeni,am nevoie doar de niste pareri de la profesionisti cum sunt cei de pe acest forum...

Sunt la primul BMW,de 1 luna,un E90,320D,163HP,DIN 2005.

Neavand vreo iarna la activ,si nici cred prea multa experienta cu tractiunea spate,apelez la voi pentru a ma indruma in alegerea unor anvelope de iarna.

Deci,vreau neaparat runflat,lucrez afara iar Romania deocamdata doar in vizita,autostrada e baza,deci vreau si putina viteza iarna dar si perfectiune pe zapada si gheata din Romania...

Dupa bugetul meu m-am oprit la TREI,PATRU modele:

1.Dunlop SP WINTER SPORT 3D

2.Bridgestone blizzak lm25

3.Pirelli Winter 210 sottozero 2

4.Nokian WR A3

Mentionez CA TOATE SUNT DIMENSIUNEA STANDARD 205.55.r16,iar primele doua sunt favoritele mele....

Va multumesc si astept parerile voastre si daca cineva a avut sa impartasesca cu mine din experientele fericite sau mai putin fericite....

Edited by Romaryo36
Link to comment
Share on other sites

Salut,eu am avut montate pe a mea(e90 320d 163cp) DUNLOP SP WINTER SPORT runflat pe jantele de 16 si pot spune ca se comporta destul de bine pe zapada/franare/accelerare/aderenta cat despre restul nu ma pot pronunta pentru ca nu am probat(poti lua date/comparatii din articole de profil) ps: le-am vandut cu tot cu jante cand erau aproape de finish(adica stadiul din poze)post-52760-0-25716800-1439899215_thumb.jpg
Link to comment
Share on other sites

Problema e ca vreau sa stiu care vi se par cele mai bune pentru gheata si zapada...dar si tinuta de drum si confort....mai ales ca intre cele mai scumpe si cele mai ieftine dintre cele 4 exista o diferenta de pret de aproximativ 90 lei(toate 4)

Sincer eu as alege Bridgestone blizzak,acum vreau sa stiu ceva pro si contra lor.....poate sunt cele mai proaste.....alegerea am facut-o in urma testelor afisate pt fiecare in parte,dar pot fi si goange sau nepotrivite rau pentru drumurile noastre,cine stie....

Edited by Romaryo36
Link to comment
Share on other sites

Confort-va fi la fel cu oricare 205.55.r16 din ele atata timp cat optezi pentru run flat,la coventionale se va simti ceva diferenta la confort si chiar aderenta in spre bine . Diferenta o va face prestanta/aderenta pe zapada ,umed sau uscat in functie de model/marca.
Link to comment
Share on other sites

Salut ! Si eu am ac dilema . Am gasit review-ul asta
. Exista 2 probleme.. nu stiu care este mai bun dintre bridgestone blizzak ws80 sau continentan extreme winter contact. Anterior pe un passat b6 am avut Continental TS850 noi 205/55/r16 si nu am ramas nici macar odata inzapezit sau sa imi dea impresia ca se chinuie prea mult, in schimb pe gheata formata in intersectii mi se parea ca prea aluneca..ori aveam eu asteptari prea mari, ori era normal. Problema a2-a este ca nu le gasesc pe nicaieri in romania. Daca stie cineva pe unde gasesc modelele as fi recunoscator. La bmw am tot 205/55/r16
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Confort-va fi la fel cu oricare 205.55.r16 din ele atata timp cat optezi pentru run flat,la coventionale se va simti ceva diferenta la confort si chiar aderenta in spre bine . Diferenta o va face prestanta/aderenta pe zapada ,umed sau uscat in functie de model/marca.

Problema ca aici nu e ca la noi,vulcanizari deschise sambata,duminica peste tot,preturi la tractari modice,aici nu imi permit sa raman cu ea in strada,e nasol rau,nici dracu nu te baga in seama,iar daca te baga te costa cat doua trei pneuri....de aceea vreau sa optez pentru runflat,acum am normale de vara,deja am avut o valva care a cedat,noroc ca eram acasa,dar fara tractare si aducerea ei in serviv^ce astia nu discuta-am scapat ieftin-60 euro

Link to comment
Share on other sites

Cumpara ce gasesti in ordinea asta:

1. Continental ContiWinterContact TS 850

2. Nokian WR D3

3. Goodyear UltraGrip 9

4. Michelin Alpin A4

5. Dunlop SP Winter Sport 4D

 

Continental are cele mai bune rezultate iar Michelin au uzura cea mai mica. Dar astea sunt niste teste, in general cei care au folosit gumele astea au fost multumiti.

Link to comment
Share on other sites

In majoritatea testelor Continental ContiWinterContact TS850 au iesit cele mai bune, din pacate nu cred ca exista varianta RFT, eu am gasit numai TS830p la o cautare rapida.

O optiune buna raport calitate/pret este si Nokian (A3 parca se gasesc RFT), in special pentru carosabil acoperit cu zapada.

Alte variante ar fi Dunlop 3D ROF si Michelin Alpin 5.

Link to comment
Share on other sites

Intr-adevar pe runflat exista continental ts 830....nokian wr a3,dunlop 3d.......unul din aceste modele voi alege daca nu mai apare si altceva mai nou....multumesc mult....poate si michelin cu toate ca e o diferenta de 100 lei per pneu fata de celelalte de mai sus... Edited by Romaryo36
Link to comment
Share on other sites

Buna baieti,

ce spuneti de Pirelli sottozero II,nu prea au iesit bine in teste dar poate cineva a avut,poate totusi Pirelli este Pirelli....cine stie....sa ma risc??...parca nici Dunlop,bridgestone sau nokian nu as alege

Edited by Romaryo36
Link to comment
Share on other sites

Eu am avut continental de vara (Sportcontact 3 si 5 ssr), nu mai pun mana pe marca asta. Am avut 3 anvelope crapate de la mersul prin gropile patriei. Am schimbat pe nokian acum vreo 3 ani, nicio problema de atunci. Si ca factor subiectiv, nokian-urile parca se 'lipesc' si mai bine de drum.

 

Nu stiu daca si anvelopele de iarna de la continental se comporta la fel, dar pe mine m-au pierdut definitiv de client.

  • Like 1
  • Downvote 4
Link to comment
Share on other sites

Eu am Continental Sportcontact 2 si Premiumcontact 2 de vara dot 2012. Pot spune ca au o aderenta foarte foarte buna atat pe uscat cat si pe umed. Inainte am avut Brigestone Turanza (vara) si erau foarte galagioase, masina trancanea la orice denivelare, plus ca puteam face drift in orice giratoriu cu ele (cu sau fara intentie). :oops:

 

Cele de iarna (Continental nu mai stiu ce model) au fost okay din punctul meu de vedere, dar se putea si mai bine, insa cele mai bune experiente iarna le-am avut cu Michelin Alpin, dar pretul este pe masura. Michelin Alpin se tocesc foarte greu (exclus burnout).

 

Am uitat sa scriu de la inceput Goodyear si Pirelli (iarna) se aud cam tare, d.p.m.d.v .

Edited by jondafy
Link to comment
Share on other sites

Am avut Bridgestone Blizzak LM 32 pe vechea masina, cumparate de noi. Le-am folosit 3 ierni, dar nu foarte multi km. Erau foarte galagioase, pe uscat se comportau excelent, pe umed-polei nu am avut probleme ( oricum am un stil foarte linistit de condus si nu am avut nevoie sa le pun la incercare, plus ca frana de motor isi face treaba foarte bine) dar in schimb pe zapada, ca are 1 cm sau 10 sunt de groaza. Fuge masina in toate directiile. Singurul lucru pozitiv - uzura. Dupa 20k km aveau toate peste 6.5 mm profil. Eu unul nu le recomand.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

bridgestone au scos numai parnai in ultima vreme, de fapt problema lor e ca nu au mia scos nimic nou de multi ani de zile.. turanza si blizzak alea sunt fix la fel ca acu 8 ani..

si confirm ca sunt extrem de galagioase

nu cumpara nimeni niste turanza , 12k km cu ele sunt ca noi, dot de anul trecut.. :)

 

poti incerca Uniroyal ms 77 .. cele mai bune gume pe ud, ever ( care reprezinta cam 90% din conditiile de iarna de pe la noi) si absolut decente pe zapada, ( anul asta am prins nisoarea aia mare de dupa revelion pe valea oltului si apoi pana la arad )

daca stai sa te gandesti rar prinzi mai mult de 10 zile cu zapada necuratata de pe drum pe an in ro .. restul e doar umed/ploaie..

 

pretul e decent, sunt facute de continental, foarte populare prin vestul germanie, belgia etc.. unde ploua 200 de zile pe an..

ca gume de iarna am folosit uniroyal de 7 ani incoace (modelul anterior ii spunea ms 66 ) pe 3 masini diferite.. un bmw 525i, un saab 1.8t si o mazda 6..

Edited by DOMI
Link to comment
Share on other sites

Problema ca aici nu e ca la noi,vulcanizari deschise sambata,duminica peste tot,preturi la tractari modice,aici nu imi permit sa raman cu ea in strada,e nasol rau,nici dracu nu te baga in seama,iar daca te baga te costa cat doua trei pneuri...

dar pe unde esti ?

Link to comment
Share on other sites

iei un kit dinala cu pasta aia si cu compresor.. e vreo 20 de euro si nu ocupa o groaza de loc, e cam cat o trusa cosmetica de voiaj.. :)

ma indoiesc ca dai prin elvetia in vreogroapa sa iti indoaie janta, caz in care kitul ala e inutil.. :)

in plus gumele non-rft sunt si mai comode..nu zgaltaie tare.. :)

 

 

 

 

 

Edited by DOMI
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.