Jump to content

Primul meu BMW


OctavAndrei

Recommended Posts

Salutare tuturor. Astazi se implineste 1 an de cand am luat primul meu BMW :sorcerer: (318 d LCI) de care sunt extrem de multumit. Am vazut la sectiunea "Recent topics" - "BMW si prea multe probleme" (citeste topicul), motiv pentru care am decis sa prezint si eu masinutza mea. Pe parcursul primului an nu am avut absolut nici macar o problema cu ea, contrar a ceea ce se spune despre motoarele N47. I-as face totusi cateva adaugiri: un eleron mic pe spate (gen M) iar grilele originale le-as schimba cu unele cromate si pe striatii, nu doar pe margini.

 

P.S. Pozele sunt putin mai vechi, la Focsani inca ploua de ieri :angry2:

post-71074-0-18454700-1439983451_thumb.jpg

post-71074-0-30529400-1439983481_thumb.jpg

post-71074-0-59806700-1439983504_thumb.jpg

post-71074-0-77870200-1439984023_thumb.jpg

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
  • 4 months later...
S-a cam pus praful pe acest topic asa ca revin cu un mic detaliu: am trecut de la R17 la R18 cu 255 spate si 225 fata. Masina se simte foarte bine si stabilitatea pare mai buna. In viitorul apropiat o sa-i cumpar 2 cauciucuri spate noi pentru o siguranta mai buna (cele pe fata sunt impecabile)

post-71074-0-69944200-1458718436_thumb.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 2 months later...

Revin cu un mic detaliu: pielea de pe aripioara de lascaunul soferului a fost crapata motiv pentru care am inlocuit-o, diferenta mi se pare ca e ft putin mai deschisa insa nu sesizabila. Baiatul a facut treaba foarte buna motiv pentru care mai apelez la el cand am nevoie. Din pacate nu am fost foarte inspirat sa pozez si inainte ca sa se vada exact cum era. Atasez cateva poze, restul sunt bonus :)post-71074-14678740305057_thumb.jpgpost-71074-14678740362829_thumb.jpg

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Poze bonus :)

post-71074-14678741895775_thumb.jpgpost-71074-14678741958875_thumb.jpgpost-71074-14678742012642_thumb.jpg

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Edited by OctavAndrei
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Si aseara au aparut si primele probleme, se pare ca au incercat sa-mi fure emblemele. Niste oameni nenoriciti care nu au altceva de facut, cea mai joasa speta de oameni. Stiu ca problema asta reprezinta un chilipir fata de ce au patit alti colegi dar parca e prea multa rautate in jur. post-71074-14680074095635_thumb.jpghttp://uploads.tapatalk-cdn.com/20160708/423b4058a226e1e3936f18f9cafd6d89.jpg

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

De data asta nu, m-a prins la apartament. Nu stiu ce mare lucru ar putea face cu ele in afara de a le vinde cu 50 lei ca nu cred ca valoreaza mai mult. O sa incerc maine cu un polish sa vad poate reusesc sa scot zgarietura cea mare de pe portbagaj :(

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Edited by OctavAndrei
Link to comment
Share on other sites

La tine se pare ca nu au reusit si ti-au mai si zgariat-o de ciuda..acum presupun ca trebuie sa vopsesti toata piesa! (din poze mi se pare ca e f adanca zgarietura)

Mie mi-au furat emblema in parcare la Baneasa, ziua in amiaza mare! si apoi au incercat sa ia si capacul de la oglinda, dar nu au reusit sau probabil venea cineva..nici nu stiu cum sa-i numesc pe acesti nenorociti...

Oricum, sa te astepti de acum incolo la asa ceva si ia-ti masuri de precautie! (scrieti nr pe oglinda, incearca sa parchezi in zona luminata)

 

50 de lei sunt chinezariile. O emblema originala e in jur de 100 de euro.

Daca cumva o sa ai nevoie sa cumperi vreuna, sa nu-i crezi pe cei care iti zic ca e originala, la pret de 100, 150 de lei, chiar si din magazin!

  • Like 1
  • Downvote 4
Link to comment
Share on other sites

Daca emblemele astea sunt asa scumpe inseamna ca asta e motivul pentru care au incercat sa le scoata. Multumesc mult pt sfaturi, alte neplaceri nu am mai avut insa unui amic i-a furat oglinzile, m-am obisnuit sa le rabatez cand parchez seara pe undeva (nu cred ca asta ii va impiedica in caz ca-si pun in gand). O sa incerc totusi maine sa dau un polish ca tot am tubul in portbagaj. E nevoie sa acopar emblema cu banda ca sa nu se zgaraie sau nu are efect asupra ei ?

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Revin cu rezultatul, parca e putin mai bine, macar nu se mai vede asa tare. Pe capota din pacate nu prea am ce-i face pt ca e si putin sarita vopseaua de la pietre. O sa ma duc la o spalatorie sa-mi dea si un tratament de ceara.

 

post-71074-14680486426833_thumb.jpg

 

post-71074-1468048664892_thumb.jpg

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

oricum nu se mai vede asa tare, nu mai e asa vizibil!

ai putea sa incerci cu un creion dintr-ala ca sa acoperi ce a mai ramas (ca sa nu mai dai 100 de euro la vopsit), dar nu stiu cum iese pentru ca nu am mai folosit (poate ne spune un coleg care a incercat) si nu stiu daca gasesti culoarea care o ai tu. :geek:

Link to comment
Share on other sites

Revin cu rezultatul, parca e putin mai bine, macar nu se mai vede asa tare. Pe capota din pacate nu prea am ce-i face pt ca e si putin sarita vopseaua de la pietre. O sa ma duc la o spalatorie sa-mi dea si un tratament de ceara.

 

post-71074-14680486426833_thumb.jpg

 

post-71074-1468048664892_thumb.jpg

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Pacat, au facut deranj de cateva zeci de milioane probabil, oameni de rahat, prins si batut pana cand ii vine rau pentru treaba asta

 

Mai bine la portbagaj insa mai rau la capota...Pacat, asa se strica masinile, din cauza unor infecti

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.