Jump to content

Inmatriculare cu taxa platita recent


990RVN

Recommended Posts

Mi-am achizitionat de curand un e46 . Taxa am platit-o pe data de 21.08.2015.Cu ce acte trebuie sa ma duc la politie(la rar am fost am certificatul + rca in vederea inmatricularii + stampila de la impozite)

 

Acum trebuie sa ma duc la politie , ce acte am nevoie si care sunt taxele ? ( vreau numere preferentiale)

 

Daca numarul pe care il vreau nu este liber cum fac sa imi aleg altul ?

Link to comment
Share on other sites

Salut,cauta pe net lista cu actele necesare in vederea inmatricularii sau cel mai simplu la un ghiseu care se ocupa cu asa ceva ,iti va pune dosarul in ordine si iti spune concret pasii ce trebuie urmati.Legat de numarul preferential asta se discuta cu politistul caruia ii inmanezi dosarul ,el iti spune daca este sau nu disponibil numarul dorit de tine .Bafta :)
Link to comment
Share on other sites

Salut,

 

Am inmatriculat eu saptamana trecuta masina mea adusa din Germania.

 

Am ajuns saptamana trecuta joi in Pipera, la ora 14:00, am stat aprox. 15-20 minute la coada + 15 minute la ghiseu sa depun actele (am dat o declaratie ca nu mai aveam numerele vechi, masina fiind adusa pe platforma), iar certificatul de inmatriculare + numerele preferentiale le-am luat a doua zi, deci vinerea trecuta, la ora 16:30.

 

PS: cand am depus actele la ghiseu, mi s-a spus sa revin a doua zi dupa-amiaza, in jururul orelor 16:00 - 17:00 si asa am si facut. Stand la coada sa ridic numerele si talonul,am auzit alte persoane ca ar fi depus in aceeasi zi actele si li s-a spus ca dureaza doua ore sa ridice numerele. Deci se pare ca poti sa le ridici si in aceeasi zi, doar ca sigur dureaza putin mai mult decat doar doua ore, pentru ca tot vedeam persoane care stateau la coada si cand ajungeau la ghiseu sa ridice, li se spunea ca inca nu e gata certificatul de inmatriculare sau ca numerele abia sunt la scris etc (si efectiv mai luau o data sau de mai multe ori coada de la capat).

 

PPS: Numerele preferentiale se achita pe loc, la ghiseul la care iti depun dosarul/actele in vederea inmatricularii si costa 85 lei. Disponibilitatea o verifici pe loc, mai exact ii spui lucratorului ce numere vrei si el iti spune daca sunt sau nu valabile, iar daca sunt, iti taie pe loc chitanta, iar pe chitanta va scrie si numarul de inmatriculare.

 

Succes!

Edited by B 333 ZYX
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.