Jump to content

Apa sub mocheta spate dreapta


Crysis21

Recommended Posts

Salutare,

 

Dupa o saptamana de ploi in Timisoara (timp in care nu am folosit prea tare masina), am fost la spalatorie. Cand am dat presul dreapta spate jos, am observat ca este ud. Mocheta din dreapta spate era uda, mai tare inspre prag decat spre mijloc. Aveti idee de unde intra apa respectiva? Precizez ca e vorba de un F10 cu trapa.

 

O zi buna,

Cristian

Link to comment
Share on other sites

Salutare,

 

Dupa o saptamana de ploi in Timisoara (timp in care nu am folosit prea tare masina), am fost la spalatorie. Cand am dat presul dreapta spate jos, am observat ca este ud. Mocheta din dreapta spate era uda, mai tare inspre prag decat spre mijloc. Aveti idee de unde intra apa respectiva? Precizez ca e vorba de un F10 cu trapa.

 

O zi buna,

Cristian

 

Trapa ori foliile de etansare din interiorul usii. Probabil ca au pastrat acelasi sistem cu folie pe interior. Acestea sunt prinse cu ceva mastic care in timp se dezlipeste de pe tabla si prin urmare lasa apa sa ajunga in interior. Desfacuta fata de la usa respectiva si inspectata folia

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Salut

Si eu am patit acelasi lucreu.

Cind am deschis usa din dreapta spate a incept sa curga apa pe jos .

Masina era parcata cu botul mai jos si aplecata spre stinga ,deci usa din dreapta spate era cel mai sus.

Nu am observat daca mocheta din interior era umeda ,dar data viitoare cind patesc asta o sa verific .masina e un F 11.

m-am gindit ca sa strins un pic de apa pe la chedere .

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Salut, intreb aici ca sa nu deschid un alt topic.

 

Am un F10 si observ ca de fiecare data dupa o ploaie mai puternica se aduna apa, cam de un deget, in compartimentul din partea dreapta a portbagajului.

Compartimentul respectiv are pereti de plastic si apa nu se poate scurge din el, de fiecare data o adun cu o carpa.

Am pus mana peste tot si nu vad nimic ud, mocheta sau altceva, si nu imi explic pe unde intra apa acolo.

 

Inteleg ca este posibil sa fie un furtun de evacuare care sa treaca pe acolo insa nu l-am depistat si repet, totul e uscat in jur, ca si cum cineva a turnat apa direct in compartimentul respectiv.

 

Aveti idee ce ar putea fi?

 

Multumesc.

Edited by valyepm
Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...
Ai bariera de vapori dezlipita in partea de jos (foliile cum spun baietii). Am patit-o si eu la seria 3 si am aceeasi problema la 5-ar :). Nu rezolvi nimic scotind dopurile de scurgere, pentru ca din cauza formei usii , apa care intra in usa (printre geam si chederul exterior, se prelinge pe folia asta si se scurge printre fata usii si usa ajungand sub usa intre cele doua chedere care etanjeasa usa. Daca chederul interior nu etanseaza cum trebuie o sa ai apa in masina, in functie de cat de mult ploua. Faptul ca atunci cand deschizi usa iti curge multa apa de sub ea, inseamna ca chederul exterior isi face treaba si etanseaza :). Apa respectiva se aduna intre usa si prag si este tinuta de chederul exterior.
Link to comment
Share on other sites

Salut, intreb aici ca sa nu deschid un alt topic.

 

Am un F10 si observ ca de fiecare data dupa o ploaie mai puternica se aduna apa, cam de un deget, in compartimentul din partea dreapta a portbagajului.

Compartimentul respectiv are pereti de plastic si apa nu se poate scurge din el, de fiecare data o adun cu o carpa.

Am pus mana peste tot si nu vad nimic ud, mocheta sau altceva, si nu imi explic pe unde intra apa acolo.

 

Inteleg ca este posibil sa fie un furtun de evacuare care sa treaca pe acolo insa nu l-am depistat si repet, totul e uscat in jur, ca si cum cineva a turnat apa direct in compartimentul respectiv.

 

Aveti idee ce ar putea fi?

 

Multumesc.

 

La stopul dupa aripa ai o protectie de cauciuc , pe acolo intra apa in accel locas, desfa accea protectie si pune silicon dupa care montezi la loc

Link to comment
Share on other sites

  • 5 years later...

Am si eu aceeasi problema la un F10, apa sub mocheta dreapta spate. Nu am trapa si am verificat peste tot dar numai acolo sunt probleme. Dupa o ploaie cand deschid usa curge brusc cam 0.5 litrii de apa. Am scos si dopul de cauciuc de sub usa dar pe acolo nu curge nimic. O sa merg sa dau panoul de usa jios si sa "relipesc" panoul din interior de izolatie. Aveti ceva recomandari pentru un atelier bun care sa rezolve problema "din prima" si pe termen lung ? - exclus reprezentanta !

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.