Jump to content

Sfaturi achizitie BMW X1?


MD337

Recommended Posts

Salut,

 

Doresc sa achizitionez un BMW X1, 2011 modelul cu motorizare 204CP si pachet M, rulat 100 mii km. Maine merg cu el la BMW Filaret (Buc) pentru testare.

 

Orice sfaturi de achizitie de la actuali/fosti posesori de X1 sunt binevenite (probleme uzuale la care sa fiu atent s.a.m.d)

 

Multumesc anticipat si multi km fara probleme ;)

 

Mihai

Link to comment
Share on other sites

Da am mers eu, inainte sa iau Mercedesul voiam x1. Pe hartie e una, in realitate e usor altfel. 0-100 e rapid , insa dupa e penalizat de aerodinamica. Motorul e misto, insa setarile suspensiei mie nu mi-au placut. Nu e prea confortabil si usor zgomotos.

In afara de performante, te mai uiti si la altceva la o masina.

Mai degraba as lua un x3 f25 2.0 d, care e alta viata totusi. Nu sufera comparatie. Si chiar daca nu va avea aceleasi performante, se misca decent si ala.

Link to comment
Share on other sites

x3 2.0d e o lesinatura in comparatie cu X1 asta. Pana la urma depinde de gusturi. Omul a intrebat de sfaturi la achzitia unui X1, nu ce masina sa-si aleaga.

Asa este. Momentan conduc Mercedes SLK deci si X1 este mare pentru mine. In plus pachetul M si faptul ca are toate optionalele posibile ii creste pretul. Pe la 17-18k gasesc fara M si fara optiunile. Pretul este un pic mare dar masina este extrem de bine intretinuta.

Astept acum raportul de servixe, wish me luck.

 

Mersi de sfaturi.

Link to comment
Share on other sites

este cumparata din ro sau adusa din germania? poti sa spui ce dotari are?

sunt curios la ce pret a mai ajuns modelul.

 

Inmatriculata deja in RO, toate taxele platite. Adusa din Germania, toate reviziile facute in Germania.

 

Atasata o poza dupa lista de optiuni.

 

Nu am mai avut BMW, ma ajutati va rog cu ce optiuni notabile ar mai fi in plus si nu sunt pe lista?

 

Din pacate limita de 1MB nu imi permite sa uploadez poza sau pdf dupa lista de optiuni, link:

 

https://drive.google.com/file/d/0BxCPrUnQBwtrT0x4YlYxYkt1azg/view?usp=sharing

Edited by MD337
Link to comment
Share on other sites

Daca tot te-ai hotarat sa dai o caruta de bani pe un x1,adus din Germnaia cel mai probabil de un samsar, mai bine mergi si cumpara-l personal. Cauta o masina cu TUV valabil,unic proprietar,km mai putini, gasesti 100%.

 

Si mie X1 mi s-a parut rigid si avea jante pe 17, cu 18 este si mai rau.

 

Generic vorbind ai dreptate si iti inteleg punctul de vedere. Mai jos criteriile pentru care am ajuns la X1-ele acesta:

- am cautat o berlina mai inalta cu 5 usi sau un SUV mic -> la BMW am ajuns la X1 si X3. La Mercedes la GLA si GLK, niciunul nu mi-a placut.

- X1 nou mi-as permite doar varianta 143CP si dotari standard (~35k EUR)

- X3 nou depaseste bugetul; cel SH m-as incadra la limita cu o motorizare mai mica, dar mi se pare usor greoaie. Plus ca pana acum conduceam o masina in doua locuri CC, deci si un logan mi se pare mare.

 

Prin urmare am ajuns la X1 SH. Motorizari mai mari si dotari cat de cat complete in RO nu gasesti prea multe. Ma interesa cutie automata, clima, sistem audio cat de cat premium, navigatie, pilot automat. Sigur ca pe mobile.de si alte site-uri de gen gaseste cu sutele, dar la preturi perfect comparabile. Ce este sub 20k EUR pe mobile.de cu numar similari de km este fie cu accident fie cu sesizabil mai putine dotari..

 

Probabil ca as gasi o masina echivalenta pe mobile.de cu 20k EUR, la care adauga transportul ei samd.. deci tot acolo ajung, cu mai mult timp pierdut.

 

Masina a fost adusa de o firma care cu asta se ocupa intr-adevar. Nu stiu de ce "samsar" are o conotatie negativa. Confor Dex inseamna persoana care se ocupa cu intermedieri de vanzare cumparare. Adica pe cei 2-3k ce ii are ca profit (10% din valoarea masinii mi se pare decent) s-a ocupat sa o aduca, sa o inmatriculeze, etc.. Altfel trebuia sa fac eu asta, si timpul meu este cu siguranta mai scump :)

Link to comment
Share on other sites

Generic vorbind ai dreptate si iti inteleg punctul de vedere. Mai jos criteriile pentru care am ajuns la X1-ele acesta:

- am cautat o berlina mai inalta cu 5 usi sau un SUV mic -> la BMW am ajuns la X1 si X3. La Mercedes la GLA si GLK, niciunul nu mi-a placut.

- X1 nou mi-as permite doar varianta 143CP si dotari standard (~35k EUR)

- X3 nou depaseste bugetul; cel SH m-as incadra la limita cu o motorizare mai mica, dar mi se pare usor greoaie. Plus ca pana acum conduceam o masina in doua locuri CC, deci si un logan mi se pare mare.

 

Prin urmare am ajuns la X1 SH. Motorizari mai mari si dotari cat de cat complete in RO nu gasesti prea multe. Ma interesa cutie automata, clima, sistem audio cat de cat premium, navigatie, pilot automat. Sigur ca pe mobile.de si alte site-uri de gen gaseste cu sutele, dar la preturi perfect comparabile. Ce este sub 20k EUR pe mobile.de cu numar similari de km este fie cu accident fie cu sesizabil mai putine dotari..

 

Probabil ca as gasi o masina echivalenta pe mobile.de cu 20k EUR, la care adauga transportul ei samd.. deci tot acolo ajung, cu mai mult timp pierdut.

 

Masina a fost adusa de o firma care cu asta se ocupa intr-adevar. Nu stiu de ce "samsar" are o conotatie negativa. Confor Dex inseamna persoana care se ocupa cu intermedieri de vanzare cumparare. Adica pe cei 2-3k ce ii are ca profit (10% din valoarea masinii mi se pare decent) s-a ocupat sa o aduca, sa o inmatriculeze, etc.. Altfel trebuia sa fac eu asta, si timpul meu este cu siguranta mai scump :)

 

Edit Si un link de pe mobile.de cu masini comparabile http://goo.gl/HBu8ko

Edited by MD337
Link to comment
Share on other sites

Nu iti garanteaza nimeni ca masina nu a avut mai multi km si a fost data inapoi pana la ultima intrare in service, nu iti garanteaza nimeni ca masina adusa din DE. nu a fost una pt export sau o masina de la licitatii (fosta masina de leasing operational), una jerpelita si apoi cosmetizata etc. Cel mai bine te duci si o aduci personal,chiar daca te duce mai mult, tu cumperi masina pt tine nu pt vanzare. Oricum mai ieftin ca ei nu o sa iesi niciodata, majoritatea cumpara de la licitatii si apoi pierd tva-ul pe drum.

 

Masina vanduta de reprezentanta,TUV nou,destul de dotata,tot 23d si doar 50k km.

 

http://suchen.mobile.de/fahrzeuge/details.html?id=213107538&airbag=&emissionClass=&sortOption.sortOrder=ASCENDING&vatable=&doorCount=&features=NAVIGATION_SYSTEM&features=FOUR_WHEEL_DRIVE&features=XENON_HEADLIGHTS&damageUnrepaired=NO_DAMAGE_UNREPAIRED&sortOption.sortBy=searchNetGrossPrice&adLimitation=&transmissions=AUTOMATIC_GEAR&fuels=DIESEL&isSearchRequest=true&usedCarSeals=&emissionsSticker=&scopeId=C&zipcode=&climatisation=&minFirstRegistrationDate=2011-01-01&minPowerAsArray=147&minPowerAsArray=KW&maxMileage=70000&makeModelVariant1.makeId=3500&makeModelVariant1.modelId=6&pageNumber=1

 

GLK-ul mi s-a parut mult peste X1, cam la tot, mai putin la stabilitate.

Link to comment
Share on other sites

Eu am un 23d xdrive, paket M tot din 2011. Am cumparat-o direct din Germania in ianuarie 2015. Sunt foarte multumit de utilaj. In afara de distributia pe care am schimbat-o preventiv nu a necesitat nici o interventie. Asa cum zicea cineva mai sus este racheta... :)post-70906-1440518433942_thumb.jpg

post-70906-14405184450665_thumb.jpg

 

 

Sent from my iPhone 6

using Tapatalk

Edited by skyflm
Link to comment
Share on other sites

Nu iti garanteaza nimeni ca masina nu a avut mai multi km si a fost data inapoi pana la ultima intrare in service, nu iti garanteaza nimeni ca masina adusa din DE. nu a fost una pt export sau o masina de la licitatii (fosta masina de leasing operational), una jerpelita si apoi cosmetizata etc. Cel mai bine te duci si o aduci personal,chiar daca te duce mai mult, tu cumperi masina pt tine nu pt vanzare. Oricum mai ieftin ca ei nu o sa iesi niciodata, majoritatea cumpara de la licitatii si apoi pierd tva-ul pe drum.

 

Masina vanduta de reprezentanta,TUV nou,destul de dotata,tot 23d si doar 50k km.

 

http://suchen.mobile.de/fahrzeuge/details.html?id=213107538&airbag=&emissionClass=&sortOption.sortOrder=ASCENDING&vatable=&doorCount=&features=NAVIGATION_SYSTEM&features=FOUR_WHEEL_DRIVE&features=XENON_HEADLIGHTS&damageUnrepaired=NO_DAMAGE_UNREPAIRED&sortOption.sortBy=searchNetGrossPrice&adLimitation=&transmissions=AUTOMATIC_GEAR&fuels=DIESEL&isSearchRequest=true&usedCarSeals=&emissionsSticker=&scopeId=C&zipcode=&climatisation=&minFirstRegistrationDate=2011-01-01&minPowerAsArray=147&minPowerAsArray=KW&maxMileage=70000&makeModelVariant1.makeId=3500&makeModelVariant1.modelId=6&pageNumber=1

 

GLK-ul mi s-a parut mult peste X1, cam la tot, mai putin la stabilitate.

si ca dinamica?despre ce GLK vorbim?am analizat ceva timp un model 2009 si nu mi s-a parut cu mult peste X1.

Link to comment
Share on other sites

si ca dinamica?despre ce GLK vorbim?am analizat ceva timp un model 2009 si nu mi s-a parut cu mult peste X1.

 

Glk-ul isi indeplineste rolul de suv, de masina de familie mult mai bine decat x1. Este incomparabil pe drumuri proaste, suspensia isi face treaba mult mai bine, gropile aproape ca nu se simt, este mult mai bine antifonata, mult mai putin galagioasa, motorul aproape ca nu se aude, vibratiile aproape ca nu se simt, mai spatioasa, plasticele din interior mult, mult mai bune, scaune mai confortabile, mai putin obositoare la drum lung etc.

 

Intr-adevar la capitolul dinamica, stabilitate, frane, directie este mai bun X1,dar nu acesta este scopul unui suv.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ma rog eu am comparat dinamica ,daca e sa luam strict ca denumire avem: https://en.wikipedia.org/wiki/Sport_utility_vehicle

 

Atfel ai dreptate Mercedesul e mai confortabil,platicele sunt mai ok(desi sunt mai slabe comparativ cu C de exemplu) nu zgaltaie la fel de rau e un fel de barcuta.depinde de alegerea fiecaruia pana la urma.

Link to comment
Share on other sites

Glk este concurent pt x3. Sau era. Cand va aud de comparatiile cu dinamica la suvuri.. zici ca toti mergeti pe pista sau la limita in viraje.. hai sa fim seriosi ca marea majoritate abia daca depaseste limita legala cu 20-30km/h in linie dreapta, daramite in viraje..

Cati stiu cu adevarat sa conduca pe viraje incat sa simta diferentele de pe hartie? Cei mai multi compara din hartii, ei neconducand masinile efectiv.

Afirmatii de genul barcuta sunt hilare, de zici ca toti sunteti piloti.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Glk este concurent pt x3. Sau era. Cand va aud de comparatiile cu dinamica la suvuri.. zici ca toti mergeti pe pista sau la limita in viraje.. hai sa fim seriosi ca marea majoritate abia daca depaseste limita legala cu 20-30km/h in linie dreapta, daramite in viraje..

Cati stiu cu adevarat sa conduca pe viraje incat sa simta diferentele de pe hartie? Cei mai multi compara din hartii, ei neconducand masinile efectiv.

Afirmatii de genul barcuta sunt hilare, de zici ca toti sunteti piloti.

 

Depinde cat de deranjant este ruliul pt initiator,nu trebuie sa duci un suv la limita pt a il face sa se incline deranjant.

Link to comment
Share on other sites

Glk este concurent pt x3. Sau era. Cand va aud de comparatiile cu dinamica la suvuri.. zici ca toti mergeti pe pista sau la limita in viraje.. hai sa fim seriosi ca marea majoritate abia daca depaseste limita legala cu 20-30km/h in linie dreapta, daramite in viraje..

Cati stiu cu adevarat sa conduca pe viraje incat sa simta diferentele de pe hartie? Cei mai multi compara din hartii, ei neconducand masinile efectiv.

Afirmatii de genul barcuta sunt hilare, de zici ca toti sunteti piloti.

pai e simplu eu compar cu ce am eu,adica masina cu suspensie sport si merg destul de aproape de limita,deci in cazul meu as dori un suv cu suspensie cat mai "sportiva" .pe de alta parte am avut ceva evitari din scurt unde banii "aruncati" pe suspensie s-au vazut .Pe de alta parte e drept ca limita masinii o atingi foarte rar.

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Am avut eu un x1 23d pe care l-am vandut la 80.000km cu carte service la bmw cu 20000eur acu 1 an.Masina mea nu avea din lista ta harman kardon si camera reverse.E cam mult sa dai 22.000euro anu asta pe el avand in vedere ca a aparut modelul nou.In rest masina buna dar destul de galagioasa mai ales dupa 120-130km/h.Eu as cauta in locul tau un x1 cu motorul de 2litrii turbo benzina de 245cp...cred ca ai zice 2.8i si cutia in 8 trepte neaparat.
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Salutare tuturor, intentionez sa intru in familia Bmw prin achizitionarea unui BMW X1 in urmatoarea perioada- buget app. 18,000 EUR. Momentan nu sunt foarte incantat de ce am gasit pe piata (foarte multi samsari) dar sper ca pana la urma voi reusi.

In aceasta seara am fost sa vad masina din anuntul de mai jos

http://autovit.ro/anunt/bmw-x-x1-ID7Gfo8f.html#b6adb8150f

Masina mi s-a parut OK- mai e in garantie pana in iulie anul viitor, dar imi ridica 2 semne de intrebare:

1) Pretul e cam suspect de mic- si aici va rog sa ma ajutati sa imi spuneti cum vi se pare

2) Mi s-a parut ca pe partea dreapta chederele nu sunt perfect aliniate intre cele 2 usi. Si nu stiu cat e de normal..

 

Daca detin VIN ul ar putea cineva sa ma ajute cu o verificare ? (chiar si contra cost).

 

Multumesc mult de ajutor si daca auziti de un X1 bun de vanzare v-as fi recunoscator.

 

Cu stima,

Eugen Manea

Link to comment
Share on other sites

Salutare tuturor, intentionez sa intru in familia Bmw prin achizitionarea unui BMW X1 in urmatoarea perioada- buget app. 18,000 EUR. Momentan nu sunt foarte incantat de ce am gasit pe piata (foarte multi samsari) dar sper ca pana la urma voi reusi.

In aceasta seara am fost sa vad masina din anuntul de mai jos

http://autovit.ro/anunt/bmw-x-x1-ID7Gfo8f.html#b6adb8150f

Masina mi s-a parut OK- mai e in garantie pana in iulie anul viitor, dar imi ridica 2 semne de intrebare:

1) Pretul e cam suspect de mic- si aici va rog sa ma ajutati sa imi spuneti cum vi se pare

2) Mi s-a parut ca pe partea dreapta chederele nu sunt perfect aliniate intre cele 2 usi. Si nu stiu cat e de normal..

 

Daca detin VIN ul ar putea cineva sa ma ajute cu o verificare ? (chiar si contra cost).

 

Multumesc mult de ajutor si daca auziti de un X1 bun de vanzare v-as fi recunoscator.

 

Cu stima,

Eugen Manea

Pretul de ce ti se pare mic? In fond e motorul cel mai anemic de 143 de cai . Daca a facut manevra cu tva-ul,e ok pretul. Verifica km si eventual mergi si fa-i o verificare si la reprezentanta. Ma gandesc ca merita sa dai 200 300 ron pt a sti o treaba.

Link to comment
Share on other sites

Pai cred ca a facut- a fost pe leasing firma masina apoi a cumparat o el. Nu stiu ce sa zic cu acele chedere nealiniate- cu siguranta daca ma hotarasc merg la reprezentanta. Oare la reprezentanta imi pot spune si daca caroseria e ok?

Apropo acest motor de 143 cai e cat de cat OK sau e lesinat rau?

 

Multumesc

Link to comment
Share on other sites

Pai la reprezentanta au testerul ala de vopsea. Si o sa vada si daca a avut accidente grave.

Eu ti-as sugera sa cauti versiunea de 184 de cai. Probabil ca iti faci treaba si cu asta de 143, insa daca o incarci deja o sa fie mai lesinat si cred ca diferenta de consum nu e asa mare intre cele 2 variante.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.