Jump to content

Sfaturi achizitie BMW X1?


MD337

Recommended Posts

  • 3 months later...

Salutare!

 

Ce imi puteti spune despre noul model BMX X1 F48 18d sDrive cu noul motor B47U?

Sufera de aceeasi problema cu lantul de distributie ca si motorul N47?

 

Am decis sa cumpar o masina din Olanda.

Masina este fabricata in 06.2016, rulata in Olanda, service doar in reprezentanta BMW Rotterdam, istoric curat, 107.000 km garantati si inscrisi pe factura.

Ce alte sfaturi imi puteti da vis-a-vis de aceasta masina?

 

Stie cineva ce semnifica exact simbolurile din imaginea atasata?

Apar in istoricul de service primit de la vanzator.

 

Va multumesc anticipat.

 

Stefan

post-88619-0-06827900-1524305950_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Salut,

 

Va deranjez si eu cu anuntul urmator, ce parere aveti de bmw x1 16d sdrive 116cp, cum se comporta iarna pe drumurile patriei. Daca puteti sa impartasiti din experientele voastre o sa fiu recunoscator.

Caut si eu ceva la un buget de 15k euro, daca aveti ceva mai interesant puteti sa ma indrumati, sunt nou pe acest forum.

https://www.nextautorulate.ro/masini/bmw-x1-16d-sdrive-116-cp-euro-5/108

 

Cu stima,

Mihai

Edited by 19mihai86
Link to comment
Share on other sites

Salut,

 

Va deranjez si eu cu anuntul urmator, ce parere aveti de bmw x1 16d sdrive 116cp, cum se comporta iarna pe drumurile patriei. Daca puteti sa impartasiti din experientele voastre o sa fiu recunoscator.

Caut si eu ceva la un buget de 15k euro, daca aveti ceva mai interesant puteti sa ma indrumati, sunt nou pe acest forum.

https://www.nextautorulate.ro/masini/bmw-x1-16d-sdrive-116-cp-euro-5/108

 

Cu stima,

Mihai

 

 

Eu nu as lua acel X1, prea putine dotari, spre deloc chiar, motorizare foarte slaba, iar X fara Xdrive nu prea i vad rostul. Mai bine cauta un seria 3

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Va salut,

 

De ceva vreme ma uit dupa X1 si in acelasi timp dupa Tiguan.

Am nevoie de ceva mai inalt, de preferat sa reziste un pic la coclauri sau urcari pe munte (nimic extrem, dar poate nu este asfaltat). In mare parte am nevoie de spatiu pt 2 persoane (uneori 3) pt concedii, camping, etc.

 

Stiu ca X1 nu este chiar iubit de fanii brandului BMW, dar mie mi se pare o masina draguta, cu un aspect decent.

 

In 13-15k, exista sanse sa gasesc ceva "decent"? As vrea sa o tin cel putin 3 ani si fac undeva la 10-15k km pe an.

 

Am vazut mai sus notarile colegului despre servotronic, si mai stiu ca trebuie luata in vedere distributia pe lant (exista vreun an de productie unde au reparat problema?).

 

Sunt interesat de pareri la rece, sa stiu daca are rost sa-mi fac sperante sau nu.

 

Buget de revizii/urgente - exista. Nu este extraordinar, dar daca trebuie sa dau odata 2000 lei pt o urgenta nu o sa fiu nevoit sa ma imprumut.

 

Pareri?

 

-ah, luasem in vizor un 2.0D sau 2.0i cu xdrive. Este un buget realist sau mai bine ma reorientez?

Edited by Razvan0811
Link to comment
Share on other sites

Sfatul meu sincer este sa cauti altceva daca spui ca vrei sa iesi cu el putin pe coclauri. Garda la sol la x1 este modesta si masina e facuta mai mult pt asfalt si eventual ceva zapada. Sistemul xdrive nu e rau, doar ca garda la sol o limiteaza, la fel si unghiurile de atac si degajare. Decat sa ramai cu bara prin pietroaie sau sa o julesti, mai bine te uiti dupa ceva mai inalt.

In bugetul tau ti-as recomanda un Subaru Forester pe benzina, sunt masini excelente, chiar daca dpdv al designului par usor anoste.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Va salut! As dori sa achizitonez un x1, xdrive 18d, an 2013, 150.000 km, doar ca la tester au rezultat niste erori: 4873-Egr cooling, 483C-Boost pressure actuator, 480A-Particulate trap system, 474D-intercooler, 4D03 - Exhaust back pressure senzor, A559 -Power supply MPM relay (atasament).

Mentionez ca masina circula mai mult in oras(Bucuresti), nu are martori aprinsi, si trage bine, din cate am simtit eu.

Ce parere aveti? Va multumesc!

Edited by uscatu'
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.