Jump to content

zgarieturi display navigatie 3d


zews

Recommended Posts

Salutare ! Am achizitionat curand un E90 LCI si displayul navigatiei este foarte zgariat (tocit) , mentionez ca este varianta cu CIC si nu are acel geam din plastic transparent pentru protectie ca modelul anterior .

Exista vreo varianta de remediere ? De exemplu la E60 odata la cateva luni il polishez cu Xerapol deoarece acolo tin telefonul , dar la asta nu m am riscat sa fac aceiasi operatiune . Masina are tot interiorul perfect fara urme de uzura ca una noua si displayul arata de paraca e venit din alta lume . .ma oftica. Astept ceva pareri de la voi :bye:

Link to comment
Share on other sites

Cumpara o folie (pe care o decupezi la dimensiune..)de tableta de calitate, cu reflexie de lumina, sau mata (chiar incearca ambele variante..) si pune pe displayul zgaraiat.. Si asa poti sa pui si ce poti, la nevoie langa acel display..

Cand spui zgaraieturi te referi la mici zgaraieturi dar enervante dintr-un unghi?

Edited by bimmer90f30
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

da zgarieturi fine , se vede ca si cum s a tocit acel strat antireflexie . eu ma gandeam sa i pun folie lucioasa cum am pus pe faruri , este o idee foarte buna cea cu folia de tableta si o sa incerc ! multumesc mult
Link to comment
Share on other sites

Multumesc bimmer90f30 pentru idee , am rezolvat elegant problema , am dat jos displayul ,i am curatat tot stratul antireflexie apoi m am dus la un prieten care are service gsm si mi a pus o folie anti-reflex (a masurat si taiat folia ) . se vede excelent si arata ca noua :frantics:
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Multumesc bimmer90f30 pentru idee , am rezolvat elegant problema , am dat jos displayul ,i am curatat tot stratul antireflexie apoi m am dus la un prieten care are service gsm si mi a pus o folie anti-reflex (a masurat si taiat folia ) . se vede excelent si arata ca noua :frantics:

cum l-ai curatat ?

Link to comment
Share on other sites

si eu trebuie sa fac asta

cum l-ai curatat fara sa zgarii sticla ? cu ce ?

Nu trebuie sa il cureti perfect sa zic asa.. Trebuie sa il degresezi mai degraba. Un material foarte bun pentru curatat ecrane tactile, obiective foto... este un soi de material textil cu microfibre. Mi se pare ca Lidl vindea asa ceva. Ieftina nu e, pentru o carpa.. dar e foarte moale.

Servetele acelea umede de curatat lentile de ochelari sunt bune.

 

Folia care se pune deasupra PRACTIC elimina reflexia displayului zgaraiat din spatele ei. Asta e "trick"-ul.

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Cam acelasi lucru l-am patit si eu.

 

Acum cateva zile cineva mi-a sters display-ul cu servetele care se folosesc la sters ochelarii (acelea mai dure) si mi s-a zgariat display-ul, in sensul ca s-a dus din acel strat antireflexie. E adevarat, suprafata afectata era foarte mica, practic cateva mici zgarieturi, dar facute in acelasi loc, fix in centru si deci, oribil! Ca sa ma ajute, un prieten a incercat sa foloseasca Xerapol, dar a iesit ceva groaznic, cea mai mare parte a display-ului era albita. In momentul ala, m-am gantit ca deja fac mai mult rau si am hotarat sa ne oprim. Nu stiu daca, in cazul in care insista si facea treaba pana la capat, iesea ceva, dar am preferat sa merg la cineva care a mai trecut prin asa ceva sau se pricepe la asta.

 

Asadar, printr-o cunostinta am ajuns la cineva (nu pot sa-i dau numele/numarul de tel, pentru ca am inteles ca nu face asa ceva decat pentru cunoscuti/apropiati/recomandari) si mi-a polishat tot display-ul folosind o pasta, in sensul ca mi-a indepartat tot stratul antireflexie. Daca vrei, pot sa il sun si sa il intreb daca poate sa iti faca si tie treaba asta.

 

Totul este super ok acum (zgarieturile alea ma distrugeau psihic), trebuie doar sa ii aplic o folie antireflexie, eventual daca ma poti ajuta "zeus" prin PM cu nr. de contact al prietenului tau, sa merg si eu sa imi puna folia respectiva. Din cate am inteles, ca sa fie ok, trebuie dat jos display-ul (scos rama), pentru ca folia sa fie aplicata super ok si ulterior, montat display-ul inapoi in bord.

 

Ma puteti ajuta sa imi spuneti daca exista mai multe tipuri de folii antireflexie? Aveti recomandari?

 

Multumesc anticipat!

 

Zi buna.

 

PS: Scuze, acum am observat ca problema ta s-a rezolvat, m-am trezit cu noaptea-n cap (adormit si cu cafea nebauta inca :))) ) si am sarit post-ul cu problema rezolvata. Dar cred ca toate info sunt ok pentru cine mai pateste asa ceva.

Edited by B 333 ZYX
Link to comment
Share on other sites

Deci ca o concluzie, NU folositi servetele umede pe ecranele antireflexie (acelea mate, care nu reflecta lumina ca o oglinda, cand e privit dintr-o parte..)

Pastrati servetelele pentru STICLA de ochelari la batranete! ;)

 

Eu sterg obiective foto de sute de Euro, ale mele si prietenii la fel, cu textila aceea cu microfibre.. in combinatie/amestec cu o solutie de degresare/electrostatica/anti-praf, fara nici o problema. Sigur ca orice ai folosi insistent intr-o anumita zona poate zgaraia. Fara a uita sa mentionez si ca textila cu microfibre trebuie pastrata intr-o punga a ei pentru ca ALTFEL in ea se pot aduna fara sa ne dam seama obiecte mici, metale.. pietricele, care o data prinse acolo nu mai cad si cand o vom folosi, vom zgaraia suprafete cu ea/ele.

Edited by bimmer90f30
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...
  • 4 weeks later...
  • 1 month later...
  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.