Jump to content

BMW vechi vs modele noi...


Sile

Preferati modelele mai vechi de BMW(pana in 1995) sau cele mai noi(1995-2007)??  

752 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Pai daca faci o comparatie intre E36 si Passat ai dreptate, insa daca faci o comparatie logica, adica E36 vs. E46 coupe/E92 sau alt coupe sport modern, nu cred ca E36 ar face o figura prea frumoasa.

 

Iar daca faci o comparatie strict on topic, e clar ca E36 e sub E46 si E92.

 

Si ma refer la performante, tinuta de drum, consum, cam orice.

Link to comment
Share on other sites

Pai daca faci o comparatie intre E36 si Passat ai dreptate, insa daca faci o comparatie logica, adica E36 vs. E46 coupe/E92 sau alt coupe sport modern, nu cred ca E36 ar face o figura prea frumoasa.

 

Iar daca faci o comparatie strict on topic, e clar ca E36 e sub E46 si E92.

 

Si ma refer la performante, tinuta de drum, consum, cam orice.

nu contest treaba asta ,dar la modelele mai noi au inceput sa puna o gramada de sisteme de siguranta si prin asta au cam stins ferocitatea BMW.

nu cred ca cu un e46 sau cu un e92 mai poti aborda virajele cum vrei tu ,sa tragi de el pana il simti ca pleaca spatele si il poti scapa , iti intra tot in actiune si gata esti ok, practic oricine poate sa mearga cu ele.

in schimb cu cele batrane sunt cu totul alte senzatii ,mult mai violente si in caz de ceva nu te iarta, cred ca prin asta bmw a fost cu un cap peste ceilalti ,cam aceasi formula de succes ca porshe dar la un pret mult mai accesibil.

ma pot insela teribil dar asta este parerea mea :blink:

Link to comment
Share on other sites

Pai daca faci o comparatie intre E36 si Passat ai dreptate, insa daca faci o comparatie logica, adica E36 vs. E46 coupe/E92 sau alt coupe sport modern, nu cred ca E36 ar face o figura prea frumoasa.

 

Iar daca faci o comparatie strict on topic, e clar ca E36 e sub E46 si E92.

 

Si ma refer la performante, tinuta de drum, consum, cam orice.

nu contest treaba asta ,dar la modelele mai noi au inceput sa puna o gramada de sisteme de siguranta si prin asta au cam stins ferocitatea BMW.

nu cred ca cu un e46 sau cu un e92 mai poti aborda virajele cum vrei tu ,sa tragi de el pana il simti ca pleaca spatele si il poti scapa , iti intra tot in actiune si gata esti ok, practic oricine poate sa mearga cu ele.

in schimb cu cele batrane sunt cu totul alte senzatii ,mult mai violente si in caz de ceva nu te iarta, cred ca prin asta bmw a fost cu un cap peste ceilalti ,cam aceasi formula de succes ca porshe dar la un pret mult mai accesibil.

ma pot insela teribil dar asta este parerea mea blush.gif

 

 

Sistemele electronice se pot dezactiva, cu exceptia ABS-ului care nu iti va fura placerea de a lua un viraj in drift.

Link to comment
Share on other sites

Am votat modelele noi. Nu se compara cu nimic ce a fost cu ceea ce este dupa parerea mea. Avansul tehnologic si lucrul inginerilor de la BMW merita toata lauda; iar motorul pe motorina al 535d nu a fost degeaba premiat ca motorul anului 2007. Toata stima pentru ce a facut BMW in trecut cu vechile modele si sper ca de la an la an sa ne bucure cu noi motorizari si de ce nu, cu noi modele.
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 3 weeks later...

Imi plac modelele noi dar ma fascineaza cele vechi... Daca ar fi sa aleg intre un BMW nou si unul vechi l-as alege pe cel nou dar ca fascinatie nu se compara cu cele vechi...

Cele vechi au un suflet, o istorie , cele noi miros a nou...

 

E ca si cand compari o corabie de corsari sau una de vikingi cu o barca de viteza cu doua motoare lamborghini cu 850 de cai fiecare...

Nu prea poti sa le compari...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 2 weeks later...

vreau sa va zic ca eu am avut un e39 2003 cu toate optiunile pe el, inclusiv piele visinie si alte prostii!! acum am un e60 si nu l as da pe 10 e39!!! nu se compara din nici un punct de vedere una cu alta.incepand de la aspect ( e39 parca e un dric, ca botul seamana cu spatele si plus de asta e model vechi,aparand primul in 96 ) pana la motoare , si nu ma refer la cei cativa cai in plus fata de e39 , ci la felul cum merge si cum te simti in ea! so... e60 ii da oricand la bot oricarui e39

 

aaa si inca ceva... chiar am regretat ca am dat 15 mii pe el si am mai bagat peste 2 mii si ceva in acel e39... preferam mult mai mult un e46 face-lift care e mult mai tineresc si merge aranjat mai marfa

Link to comment
Share on other sites

vreau sa va zic ca eu am avut un e39 2003 cu toate optiunile pe el, inclusiv piele visinie si alte prostii!! acum am un e60 si nu l as da pe 10 e39!!! nu se compara din nici un punct de vedere una cu alta.incepand de la aspect ( e39 parca e un dric, ca botul seamana cu spatele si plus de asta e model vechi,aparand primul in 96 ) pana la motoare , si nu ma refer la cei cativa cai in plus fata de e39 , ci la felul cum merge si cum te simti in ea! so... e60 ii da oricand la bot oricarui e39

 

aaa si inca ceva... chiar am regretat ca am dat 15 mii pe el si am mai bagat peste 2 mii si ceva in acel e39... preferam mult mai mult un e46 face-lift care e mult mai tineresc si merge aranjat mai marfa

Esti printre putinii care spune asta ...

Eu usor, usor revin la primele iubiri ; desi aveam acasa un BMW e90, un M.B. clasa C si un BMW e46 coupe, acum ~ 1luna am simtit nevoia sa merg cu o masina "adevarata" si mi-am cumparat iarasi un e30 ( 325 i ) pe care-l vandusem acum 2 ani unui prieten . Probabil ca in cateva luni o sa-mi cumpar un rechin ( e21 ) :-) !!! :twoup:

Link to comment
Share on other sites

da... eu am 22 de ani ... dar sunt si unii fi f pasionati ca tine de exemplu!eu am zis asta din okii unui fan bmw, care are habar de cate ceva si citeste mereu toate post-urile de pe acest forum!vreau sa va zic ca deja am invatat pe unii si cred ca stiu si ce masini ai :twoup: dar sunt mai tacut asa .. de felul meu
Link to comment
Share on other sites

vreau sa va zic ca eu am avut un e39 2003 cu toate optiunile pe el, inclusiv piele visinie si alte prostii!! acum am un e60 si nu l as da pe 10 e39!!! nu se compara din nici un punct de vedere una cu alta.incepand de la aspect ( e39 parca e un dric, ca botul seamana cu spatele si plus de asta e model vechi,aparand primul in 96 ) pana la motoare , si nu ma refer la cei cativa cai in plus fata de e39 , ci la felul cum merge si cum te simti in ea! so... e60 ii da oricand la bot oricarui e39

 

aaa si inca ceva... chiar am regretat ca am dat 15 mii pe el si am mai bagat peste 2 mii si ceva in acel e39... preferam mult mai mult un e46 face-lift care e mult mai tineresc si merge aranjat mai marfa

 

Poate ca ai avut unul lesinat sau cu probleme si te-ai ofticat ca a trebuit sa bagi bani in el.

 

E39 arata ca un dric?

 

Ce motorizare ai avut pe E39 si ce motorizare ai pe E60?

 

e60 ii da oricand la bot oricarui e39

 

Esti sigur?

Link to comment
Share on other sites

Deci ai avut cel mai slab motor din gama. :twoup:

 

Pai nu cred ca este valabila afirmatia:

 

e60 ii da oricand la bot oricarui e39

 

A mea e mai rapida cu cateva stadione fata de 520d si cu cateva tiruri fata de E60 525d. :twoup:

 

Iar din punct de vedere al confortului - depinde de dotari, suspensie...

 

Prestanta o da felul in care arata masina si cat de intretinuta este.

 

Un E39 cu jante de tabla sau pe 15 nu va arata in nici un caz ca unul cu jante pe 17 sau 18.

Link to comment
Share on other sites

da... eu am 22 de ani ... dar sunt si unii fi f pasionati ca tine de exemplu!eu am zis asta din okii unui fan bmw, care are habar de cate ceva si citeste mereu toate post-urile de pe acest forum!vreau sa va zic ca deja am invatat pe unii si cred ca stiu si ce masini ai :twoup: dar sunt mai tacut asa .. de felul meu

Poti sa fii mai explicit ?

Ai facut vreo aluzie cumva ?

Chiar nu am inteles nimic ... :twoup:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Modele noi vs vechi??? :twoup:))) Voi sunte ti fani bmw sau fani femeilor frumoase!BMW RAMANE BMW...NU EXISTA MAI FRUMOS SAU MAI UARAT,,,vechi,, sau ,,nou,,...asta daca nu cumva ati aterizat pe aici din daci sau alt gen de masini(nu ma refer la calitate sau origini) One Love... :twoup:
Link to comment
Share on other sites

Modele noi vs vechi??? smile.gif))) Voi sunte ti fani bmw sau fani femeilor frumoase!BMW RAMANE BMW...NU EXISTA MAI FRUMOS SAU MAI UARAT,,,vechi,, sau ,,nou,,...asta daca nu cumva ati aterizat pe aici din daci sau alt gen de masini(nu ma refer la calitate sau origini) One Love... wink.gif

 

 

http://img413.imageshack.us/img413/8852/voices150393za6gp5.jpg

Edited by Ciupanezu
Link to comment
Share on other sites

Modele noi vs vechi??? :twoup:))) Voi sunte ti fani bmw sau fani femeilor frumoase!BMW RAMANE BMW...NU EXISTA MAI FRUMOS SAU MAI UARAT,,,vechi,, sau ,,nou,,...asta daca nu cumva ati aterizat pe aici din daci sau alt gen de masini(nu ma refer la calitate sau origini) One Love... :twoup:

Cum adica nu exista BMW urat? Noi sau vechi? Avem cu totii aceleasi gusturi te pomeni. Ciudat mod de abordare a problemei...

Link to comment
Share on other sites

imi plac toate modelele pana a ajuns bangle sef pe design. de fapt imi place si e46 facelift de care cica tot bangle e responsabil.. insa nu stiu cu exactitate, din cate am auzit la e46/e38/e39 a fost un designer care a facut si ceva pe la alfa.

 

Stiu ca E31, E32, E34, si E36 sunt facute de Claus Luthe, chiar sunt curios daca stie cineva cine e "taticul" e46 ?!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.