Jump to content

BMW vechi vs modele noi...


Sile

Preferati modelele mai vechi de BMW(pana in 1995) sau cele mai noi(1995-2007)??  

752 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Mie mi s-a parut binevenita schimbarea Bangle, design mult mai agresiv ...totusi putea lucra ceva mai mult la interior...Dar La modelele 2008 incepe sa fie mai bun interiorul...

 

Ideea cu sprancenele la seria 5 mi s-a parut superba si au copiat-o mai multi...Noul M3 e absolut superb...Noul X5 e iarashi superb...

 

Modelele vechi sunt si au ramas frumoase dar era nevoie de aceasta schimbare totusi...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...

Nu-i nevoie sa-ti dau nici un pm. E clar ca sunt trucate din mai multe motive. In primul rand sunt la rezolutie mica, deci mult mai usor de modificat decat o poza la rezolutie mare deoarece detaliile se vad mult mai greu, nu este un model de fabrica - nu exista nici o data despre un seria 7 E38 coupe, pe nici un forum de BMW din afara nu am vazut vreo prezentare a potentialului posesor - si crede-ma ca ma uit pe mai multe forumuri din afara.

 

Daca ai vreo dovada ca acea masina exista, te rog sa postezi..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
modele noi sau meodele vechi toate au ceva anume de intoarce lumea capul dupa ele doar ca sun BMW-uri si au un nume si o traditie si nu sa vorbit de rau niciodata despre aceasta marca in orice inprejurare. (eu cel putin nu am auzit). am votat ambele.
Link to comment
Share on other sites

Am votat pentru modele noi. In general imi plac mai mult decat cele vechi, cu exceptia E90 sedan, seria 1 si X3. Masinile astea mi se par din alt film.

La capatul celelalt, adice ce-mi place foarte mult, e designul Bangle (ca sa vezi :blink:).

E60 imi place cel mai mult, mi se pare un design atemporal, fara varsta, ceva despre care nu vei putea spune niciodata ca e imbatranit.

7tarul iar imi place cum arata asa masiv, barca, balena, dar deja e cam batraior.

X5-ul nou si X6 arata superb. Ma bucur foarte mult ca asta este linia viitoare.

 

Modele vechi nu imi plac pentru ca, in general, nu-mi place ideea sa faci modele asemanatoare. Spre exemplu la Audi, cu greu iti dai seama din fata care e A8 si care e A6. Sau A4 sau A5. Nu vorbesc de cei pasionati de masini, vorbesc de regular ppl. Si cam asa erau si bimurile pana sa vina Bangle. Stiu cu siguranta ca era un 5 si un 7 pe care le confundam mereu, nu stiu seria exact.

 

Iar despre Bangle pe care toata lumea il blameaza, designul lui a prins super bine, vanzarile o dovedesc. La fel si iDrive-ul pe care toti il scuipa, dar il adopta. Nou = indraznet si Bangle a avut oo si a castigat.

Edited by aphedrone
Link to comment
Share on other sites

Ti-am zis eu ca te pricepi :blink: Astea sunt modele care ma frustrau.

 

However, sa fiu un pic mai clar referitor la vechi vs new. E60 are o calitate la interior care lasa mult de dorit. Mi se pare cel mai prost facut, daca bineinteles excludem "campionul" seria 1.

Link to comment
Share on other sites

Ti-am zis eu ca te pricepi :blink: Astea sunt modele care ma frustrau.

 

However, sa fiu un pic mai clar referitor la vechi vs new. E60 are o calitate la interior care lasa mult de dorit. Mi se pare cel mai prost facut, daca bineinteles excludem "campionul" seria 1.

308068[/snapback]

 

Mie imi place foarte mult interiorul la E60. Mi se pare foarte practic si ador IDrive-ul...Ce nu iti place?

Link to comment
Share on other sites

Nu e vorba ca nu-mi PLACE. E foarte ok, imi plac formele si arhitectura. Din pacate unele materiale sunt foarte proaste. Spre exemplu plasticul acolo unde ai incalzirea/ventilatia scaunelor, pdc etc. E varza. Pe usi, acolo unde sunt butoanele geamurilor, iar e plastic varza. Si mai sunt si alte locuri unde materialele nu sunt la calibrul unei masini de 50+.

 

Compara int de E60 cu E46 si eu zic ca materialele din E46 sunt (mult) mai bune.

Link to comment
Share on other sites

Ti-am zis eu ca te pricepi :) Astea sunt modele care ma frustrau.

 

However, sa fiu un pic mai clar referitor la vechi vs new. E60 are o calitate la interior care lasa mult de dorit. Mi se pare cel mai prost facut, daca bineinteles excludem "campionul" seria 1.

308068[/snapback]

:blink: Mersi!

 

Interioarele din E39 si E38 sunt mai reusite totusi decat interiorul E60-ului, iar calitatea materialelor e parca mai buna, asta daca vorbim de interioare standard nu Individual unde probabil ca materialele sunt la fel de bune.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Eu prefer BMW -urile care s-au fabricat pana in '95,in special E34.Cred ca toate care au iesit dupa'95,si-au pierdut din farmec,din"suflet",din caracterul lor sportiv,din "ceva"-ul ala care le facea unice,au devenit masini mai comune,nu mai sunt la fel de extravagante.In ceea ce priveste BMW -urile de dupa2003,nu vreau sa supar pe nimeni,dar seamana mai mult cu masinile japoneze,nu mai au nimic din spiritul BMW!!! :blink: Credeti-ma ca stiu ce vb.,am fost pana anul trecut si eu posesor de E39(525i),l-am vandut si mi-am cumparat un 535 E34 si vreau sa va spun ca nici nu se compara senzatiile pe care mi le ofera acest E34 cu cele pe care mi le oferea E39-le.,in sensul ca 535-ul E34,mananca pe paine BMW-uri de dupa '95.De exemplu ,odata ma intorceam de la Barcelona (eu fiind rezident in Spania) si in autostrada i s-a facut lu unu cu un 525i(e 39) sa se ia cu E 34-le meu..........vreau sa va spun ca si eu si el acceleram la maxim dar intre noi era o distanta ce circa 20 de metri constant,iar cand am ajuns la 230 a renuntat!!!MULTE DINTRE MASINILE MODERNE AR VREA SA FIE LA FEL DE REUSITE CA SI VECHITURILE NOASTRE!!! Am pus niste poze aici ,cu "batranelul" meu!!!-urmeaza sa-i innegresc luneta si geamurile laterale si sa-i pun o evacuare Remus :) :) :)

post-8173-1203689623_thumb.jpg

post-8173-1203689643_thumb.jpg

post-8173-1203689673_thumb.jpg

post-8173-1203689692_thumb.jpg

post-8173-1203689706_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Pt. Dan98:1Gusturile nu se discuta,2-imi plac doar masinile mari,spatioase,3-am raspuns deja la un alt topic,ce model de BMW mi-as cumpara daca mi-.as permite(e tot un E34 -540 sau un seria 8).Asa-mi zice si frate-meu,nici el nu concepe cum poate sa-mi placa mai mult E34 decat modelele de dupa '95(el fiind posesor al unui 330ci,E46).Nu stiu daca ai vazut anul trecut emisiunea de la Promotor in care un tip isi prezenta Ursul sau pe care la adus la peste 500 de cai(cu motor M de pe un E39)+cip+nu stiu ce....in fine,omul zicea ca mai are un M3 si unM5(dac nu ma insel ) de generatie noua,dar ca preferatul lui ramane Ursul!!!
Link to comment
Share on other sites

votat...modele vechi...pentru legendarele e30 , e34 ,e 36 -uri au un design mult mai sportiv si agresiv cu stil caracteristic bmw care din modelele noi lipseste exceptand cu siguranta seria M. :blink:

 

e60 facelift

modele noi.

Edited by POIUYT
Link to comment
Share on other sites

eu am un e92, un urs si un 1502. parerea mea este ca nu se mai fac masini cum obisnuiau sa se faca in trecut cand marcile erau bine diferentiate si fiecare avea caracterul sau bine definit. in prezent nu mai conteaza asa mult personalitatea unei masini, totul evolueaza in jurul banilor si se fac strategii pe termen lung. pur si simplu nu se mai pleaca, in construirea unei masini, de la premiza fabricarii unui produs care sa sparga tot, sa fie atat de diferit prin calitate si emotia pe care sa o dea la volan incat sa atraga toata atentia. eu simt ca acum masinile sunt facute sa genereze profit pt producatori din vanzarea de piese. nu mai doreste nimeni sa fabrice lucruri care sa tina, sa dureze multi ani in conditii diverse de exploatare pt ca se castiga foarte bine din vanzarea pieselor noi. asta e opinia mea pur, nu mai sunt dorite, de catre constructori, masini care sa tina o viata
Link to comment
Share on other sites

Imi plac masini din ambele tabere dar am votat cu BMW-urile vechi. Au o personalitate aparte.

Imi plac M1 , E30 , E34 , E31 , E28 , E39 (singurul model cu care m-am plimbat) si preferatul meu M3 E36

Din generatia noua imi plac E53 , CSL E46 , M3 E92 si Z4 M Roadster E85.

Ce ma ingrijoreaza , este faptul ca de la o generatie la alta le maresc. Ce diferenta este :blink: intre E28 si E60 , E30 si E90 s.a.m.d De ce le balenizeaza?? Ma face sa ma gandesc ca in cativa ani nu o sa mai conducem BMW-uri cu B.

Si eu personal cred ca o sa apreciez noi venitele in familie de abea dupa vreo 10 - 15 ani.

Scuzati de pomelnic :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.