Jump to content

Lipsa Brif Mare


vasilepp

Recommended Posts

Salutare!

 

De curand mi'am achizitinat un seria 3 din Germania, mai exact din Hamburg, masina fiind de provenienta din Danemarca.

Nu ma pricep foarte bine la domeniu auto asa ca am luat un samsar cu mine. Toate bune si frumoase pana la inmatriculare.. Am primit de la proprietar doar brieful mic pe motiv ca "asa se da acum". Cei de la inmatriculari imi cer briful mare.

Ce e de facut?

Edited by vasilepp
Link to comment
Share on other sites

Daca nu ai toate actele nu poti inmatricula. Brief-ul mare = cartea masinii de la noi, nu se vinde fara. Trebuie sa mergi inapoi la cel care ti-a vandut masina sa iti dea si actul care iti lipseste, altfel sa iti dea banii inapoi si sa ii predai masina. Esti sigur ca nu ti-a dat tot ?

 

Poti sa-ti faci o idee despre cum trebuie sa arate actele aici :

 

http://inmatriculari-bulgaria.ro/sfaturi/acte-import-auto-ue/

 

scroll mai jos pana la Germania sau Danemarca in functie de ce acte ai tu

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ai luat un samsar cu tine si ala nu a stiut ca trebuie brief mare? :))) nici samsarii nu mai sunt ce-au fost.. scuza-ma insa mi se pare amuzanta povestea.

In principiu ai musai nevoie de brief mare, altminteri nu poti inmatricula in Ro. De fapt nici in Bulgaria nu merge fara brief mare.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Cei de la inmatriculari imi cer briful mare.

 

La care inmatriculare? In RO sau DE ?

Nu de alta dar cand mi-am luat masina am fost cu proprietarul la serviciu auto de la ei si am facut trecerea pe numele meu, iar in ~30-45min aveam actele de DE pe numele meu + numere de inmatriculare si impozit+taxa platita.

Link to comment
Share on other sites

a fost luata fara tva .a oprit neamtul briful mare .asa am auzit ca se face acum .nu mai au incredere nemtii si din cauza asta opresc briful mare .de trimis il trimite nu i problema dar si romanul tre sa trimita .....si iti dai seama ca romanul ce sa trimita ca nu are ce
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Singura POSIBILITATE sa poti obtine briff-ul mare in cazul tau este urmatoarea:

Trebuie trimisa in germania la vanzator,de catre firma din romania care a cumparat masina, un act (am uitat cum se numeste in germania) prin care justifici ca masina este in curs de inmatriculare pe teritoriul romaniei.

Vanzatorul merge cu ea la finante in germania si justifica TVA-ul...dupa care este obligat sa iti trimita briff-ul mare prin posta.

Daca firma din romania este panarama si puscarie....e posibil sa faci un cotet de gaini din masina.

Edited by GABIVVX1
  • Like 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Singura POSIBILITATE sa poti obtine briff-ul mare in cazul tau este urmatoarea:

Trebuie trimisa in germania la vanzator,de catre firma din romania care a cumparat masina, un act (am uitat cum se numeste in germania) prin care justifici ca masina este in curs de inmatriculare pe teritoriul romaniei.

Vanzatorul merge cu ea la finante in germania si justifica TVA-ul...dupa care este obligat sa iti trimita briff-ul mare prin posta.

Daca firma din romania este panarama si puscarie....e posibil sa faci un cotet de gaini din masina.

1. finatele nu au fix nimic cu "brifful". brifful aka BRIEF sau corect Fahrzeugbrief este actul de PROPIETATE al masinii. Poti fi propieterul BRIEF si masina sa fie imatriculate pe altcineva ( ex. leasing sau finatare prin banca). finatele sant responsabile doar pt. impozit la masina. si TVA, clar.

2. "Brifful" asta dragut este eliberat de KBA adica Kraftfahrt-Bundesamt. aici sant datele tuturor masinilor care au existat si exista. atentie mare din Germania.

3. in Germania e simplu de tot: nu ai "briefful" nu esti propietar

4. cred ca omu are o "mica" problema....

Link to comment
Share on other sites

Sau mai simplu briff/fahrzeugbrief/brief=cartea masinii.

Una peste alta,daca nu face demersurile postate de mine,nu are posibilitatea sa primeasca cartea masinii de la proprietar.

Cauta un vorbitor fluent de germana,suna proprietarul masinii(vanzatorul) si intreaba scurt si la obiect ce acte trebuie sa-i trimiti ca el ulterior sa iti poata trimite cartea masinii.

Treaba este legala,nu este nimic anormal sau fraudulos....si asa se procedeaza corect.

Link to comment
Share on other sites

de curiozitate am cautat pe net despre situatii asemanatoare

au mai fost si altii in situatia asta

 

din cate am inteles se poate solicita o copie dupa briful mare in tara de provenienta

desi e cam dificil.

 

personal as merge la un RAR sau Inmatriculari sa intreb acolo

Link to comment
Share on other sites

A ajuns pentru ca dobitocul cu care a fost in ,,expeditie'' nu a explicat corect si exact cum stau lucrurile.

Nu este nimic anormal ca proprietarul sa opreasca cartea masinii mai ales ca statul german si finantele au inteles ca marea majoritate a firmelor care cumpara masini din germania fac frauda si apeleaza la ,,hap dupa dulap'' cu contractul de vanzare cumparare.

Sunt parcuri din germania care nu mai vand masini ,,pe firma'' romanilor.

Sunt persoane in romania..si boschetari si oameni normali...care au in carca 500-1000 de masini. ;)

Edited by GABIVVX1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.