Jump to content

Lipsa Brif Mare


vasilepp

Recommended Posts

A ajuns pentru ca dobitocul cu care a fost in ,,expeditie'' nu a explicat corect si exact cum stau lucrurile.

Nu este nimic anormal ca proprietarul sa opreasca cartea masinii mai ales ca statul german si finantele au inteles ca marea majoritate a firmelor care cumpara masini din germania fac frauda si apeleaza la ,,hap dupa dulap'' cu contractul de vanzare cumparare.

Sunt parcuri din germania care nu mai vand masini ,,pe firma'' romanilor.

Sunt persoane in romania..si boschetari si oameni normali...care au in carca 500-1000 de masini. ;)

reist, dar din pacate adevarat.

Link to comment
Share on other sites

Eu am cumparat personal masina fara tva de la nemti. Si neamtu mi a zis ca imi opreste o parte din tva pe care mi i restituie cand inmatriculez masina. I am zis ca nu am bani mai multi decat pretul fara tva al masinii. Apoi a zi bun, iti opresc brieful mare. I am zis ca nu pot inmatricula masina fara el. Mi a ziw ca trebuie sa tina o garantie pana inamtriculez masina si pana la urma mi a oprit a doua cheie pe care mi a trimis o in plic la 2 zile dupa ce am inmatriculat masina si i am trimis pe email dovada inmatricularii.

Eu zic sa iei legatura cu ei sa le explici ca nu poti inmatricula masina fara brieful mare si sa ajungeti la un punct comun sa ti l trimita...

Link to comment
Share on other sites

eu am inmatriculat o masina adusa din austria la care s-au pierdut actele

mergi la notar si dai o declaratie pe propria raspundere ca ai pierdut brief-ul mare,faci rar-ul,platesti taxa,faci asigurare si apoi mergi la inmatricularari

politia baga masina la verificari in caz de furt timp maxim 6 luni in care sunt obligati sa iti dea numere provizorii

:thumbsup:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

eu am inmatriculat o masina adusa din austria la care s-au pierdut actele

mergi la notar si dai o declaratie pe propria raspundere ca ai pierdut brief-ul mare,faci rar-ul,platesti taxa,faci asigurare si apoi mergi la inmatricularari

politia baga masina la verificari in caz de furt timp maxim 6 luni in care sunt obligati sa iti dea numere provizorii

:thumbsup:

Confirm, faci exact cum a zis colegul, si dupa maxim 6 luni o sa fie inmatriculata, binenteles trebuie sa ai factura/contractul de germania pe numele tau.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
Bine ca macar ai copia. O sa mergi sa depui dosarul la politie ptr inmatriculare doar ca nu o sa iti elibereze numerele si cartea si certificatul in cateva ore ci va intra in verificari ceea ce inseamna ca vor trimite solicitare in tara de unde provine masina ptr a le confirma datele din copia briefului mare. Procedura dureaza intre 2 luni si cam 1 an. Deci trebuie sa dispui de multa rabdare.
Link to comment
Share on other sites

  • 5 years later...

Buna o problema asemănătoare am și eu...cu briful mare.am trimis briful mare și numerele să-mi radieze mașină pe statul German...nu am primit nici un răspuns ...briful mic îl am tot...e mașină cumpărat cu bani cheș...mașină e in Romania...ce obtiuni îmi puteți spune pentru a o înscrie în RO?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.