Jump to content

Pozitiile nu merg la X3 F25


Recommended Posts

Salut,

 

De cand am cumparat masina, in partea din spate jumatatea stanga a blocului de lumini, partea care este montata pe caroserie avea ledul de pozitie stricat. La o saptamana dupa aceea si cealalta jumatate care se afla pe usa s-a stricata.

Restul luminilor sunt ok si nu am nicio eroare pe bord.

 

M-ar interesa sa aflu o metoda de diagnostricare, sa aflu daca blocul de lumini are problema sau este undeva mai departe pe circuit.

Ce ma sfatuiti sa incerc? Cum sa abordez problema?

Link to comment
Share on other sites

Pai de ce nu te uiti ce este? E foarte usor sa desfaci si sa te uiti. Cred ca nu iti ia mai mult de 5 minute... Daca sunt leduri e nasol ca trebuie sa te pricepi la electronica sa le poti inlocui sau sa cumperi alt stop. Daca ai noroc si e un bec ars ai rezolvat treaba cu 5lei.
Link to comment
Share on other sites

Am desfacut partea de pe caroserie, se pare ca nu sunt becuri, sunt ceva leduri si nu sunt gandite sa fie schimbate, se schimba cu totul. De altfel asta imi confirma varianta pe care mi-a spus-o cel care mi-a vandut masina si anume ca trebuie cumparat tot stopul. Singura scapare ar fi sa incerc sa schimb mica parte de control/amplificare a ledului daca o gasesc undeva la vanzare.

post-52706-0-91930400-1441651331_thumb.jpg

post-52706-0-18143200-1441651336_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Salutare am si eu o problema asemanatoare, tot legata de farul stanga spate (pe aripa), numai ca la mine cand merge cand nu merge.Cred ca se datoreaza hopurilor luate. Cert este ca nu se aprinde niciun bec pe bord. Recunosc ca sunt paralel si echidistant in ceea ce priveste mecanica. Cat de complicat poate sa fie ca sa ma uit eu, si unde anume ar trebuii sa ma uit ?

 

Va multumesc anticipat pentru sfaturi.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

post-68342-0-29882700-1454582515_thumb.jpg

va salut,

post-68342-0-30354700-1454582268_thumb.jpg

pentru pozitiile de pe hayon cu led, arse (f25 model faruri cu xenon) sunt 2 variante, si anume: ori cumperi lampa noua( intre 650ron-1400ron) ori desfaci lampa, scoti placuta electronica de pe spatele lampii si inlocuiesti piesa cea mai mare(neagra cu 7 picioruse) de pe acest modul electronic. placa electronica e facuta de valeo si nu se gaseste separat. insa gasesti de cumparat pe e bay, piesa cea neagra care trebuie inlocuita.

pentru detalii va stau la dispozitie.

Link to comment
Share on other sites

post-68342-0-29882700-1454582515_thumb.jpg

va salut,

post-68342-0-30354700-1454582268_thumb.jpg

pentru pozitiile de pe hayon cu led, arse (f25 model faruri cu xenon) sunt 2 variante, si anume: ori cumperi lampa noua( intre 650ron-1400ron) ori desfaci lampa, scoti placuta electronica de pe spatele lampii si inlocuiesti piesa cea mai mare(neagra cu 7 picioruse) de pe acest modul electronic. placa electronica e facuta de valeo si nu se gaseste separat. insa gasesti de cumparat pe e bay, piesa cea neagra care trebuie inlocuita.

pentru detalii va stau la dispozitie.

 

La mine problema este la cel care este pe aripa ( tot cel cu led) care se continua pe hayon. Sti ceva despre asta ?

Link to comment
Share on other sites

La mine problema este la cel care este pe aripa ( tot cel cu led) care se continua pe hayon. Sti ceva despre asta ?

 

da, toate cele 4 lampi de pozitie din spate(2 pe aripi+2 pe hayon) au fiecare cate un modul electronic, montat pe spatele lampii. toate aceste module sunt identice. in cazul in care vrei sa verifici cele spuse de mine, poti face ce am facut eu, mai precis: demontezi de pe masina lampa defecta si o alta buna care funcioneaza. de pe cea functionala, scoti placuta electronica si o montezi in locul celei defecte. ai sa vezi ca functioneaza. deci marea problema este acest modul.

te rog anunta-ma daca faci aceasta operatiune si rezultatul ei. eu m-am ambitionat sa nu platesc o gramada de bani pe un rahat de lampa de plastic, mi-am batut capul vreo 2 luni, dar am reusit. crede-ma ca iti spun din experienta, nu din auzite.

bafta!

Link to comment
Share on other sites

post-68342-0-29882700-1454582515_thumb.jpg

va salut,

post-68342-0-30354700-1454582268_thumb.jpg

pentru pozitiile de pe hayon cu led, arse (f25 model faruri cu xenon) sunt 2 variante, si anume: ori cumperi lampa noua( intre 650ron-1400ron) ori desfaci lampa, scoti placuta electronica de pe spatele lampii si inlocuiesti piesa cea mai mare(neagra cu 7 picioruse) de pe acest modul electronic. placa electronica e facuta de valeo si nu se gaseste separat. insa gasesti de cumparat pe e bay, piesa cea neagra care trebuie inlocuita.

pentru detalii va stau la dispozitie.

Salut.Poti sa-mi spui sub ce denumire,si ce valori are piesa neagra,si cum se inlocuieste.

Link to comment
Share on other sites

Salut.Poti sa-mi spui sub ce denumire,si ce valori are piesa neagra,si cum se inlocuieste.

 

 

 

Salut, piesa neagra are codul: TLE 4242G(e trecut pe piesa). O gasesti pe ebay la vreo 4$ fara transport. Aceasta se poate inlocui la orice centru care repara televizoare, calculatoare, telefoane.... si are aparat de lipit cu aer cald. Te costa vreo 10 lei manopera si dureaza 3 minute. Iti voi trimite si mesaj.

Bafta.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Salut, piesa neagra are codul: TLE 4242G(e trecut pe piesa). O gasesti pe ebay la vreo 4$ fara transport. Aceasta se poate inlocui la orice centru care repara televizoare, calculatoare, telefoane.... si are aparat de lipit cu aer cald. Te costa vreo 10 lei manopera si dureaza 3 minute. Iti voi trimite si mesaj.

Bafta.

Buna.Deja am comandat,astept sa vina apoi sa vad unde le inlocuiesc.Va multumesc dl.Jorgensen.

Link to comment
Share on other sites

treaba sta cam asa:

de cand cu normele rohs nu se mai foloseste pb in aliajul de lipit iar lipiturile devin friabile (se crapa). nu mai vorbesc de monstruozitatile care cresc pe acolo si scurtcircuiteaza tot. cititi aici:

http://nepp.nasa.gov/whisker/reference/tech_papers/2011-kostic-pb-free.pdf

Solutia este sa refaceti cu grija lipiturile folosind fludor vechi cu plumb si sacaz. led-urile nu au nimic.

Link to comment
Share on other sites

treaba sta cam asa:

de cand cu normele rohs nu se mai foloseste pb in aliajul de lipit iar lipiturile devin friabile (se crapa). nu mai vorbesc de monstruozitatile care cresc pe acolo si scurtcircuiteaza tot. cititi aici:

http://nepp.nasa.gov...tic-pb-free.pdf

Solutia este sa refaceti cu grija lipiturile folosind fludor vechi cu plumb si sacaz. led-urile nu au nimic.

 

nu te inteleg.

modulul electronic se demonteaza de pe lampa si se duce la un service care repara televizoare, telefoane.... acestia vor schimba aceasta piesa cu un aparat special cu aer cald. am fost de fata, am vazut toata operatia. mi-au schimbat piesele la 2 lampi de pozitie(cele de pe hayon). operatiunea a fost foarte simpla, a durat max. 5 minute si nu s-a intamplat nimic, nu s-a crapat nimic. nu ai cum sa lipesti acea piesa cu fludor.

au trecut deja 2 luni si pozitiile functioneaza perfect.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.