Jump to content

Oscilatii dupa schimbare trepte viteze


Recommended Posts

Salutare,

Pt masina din semnatura(116i/2004/150.000km) in ultimii 20-30000km am observat din ce in ce mai des urmatoarea problema:

Dupa ce schimb viteza,si ridic ambreiajul(normal,nu violent,nu granny-style),masina sau mai bine zis,ceva din partea frontala/motor/transmisie/ambreiaj? (simt) face 2-3 banasuri fata-spate.Amortizoarele(toate 4) sunt noi,sachs.Asa facea si acum 2-3 ani(de pe la 110-120.000km am observat treaba asta care s-a acutizat in timp).Acum merg des in oras si e stresant,inainte mergeam doar in afara si nu prea ma deranja,din moment ce schimbat de 5 ori in 50 km :)

Se intampla destul de des ,adica cam de 2-3 ori din 4 schimbari de treapta.Se observa la treptele 1 2 si cateodata si 3.Schimb minim la 2.5k,de obicei undeva la 3-3500.

Ce mi s-a parut bizar e ca de exemplu daca o calc de la 1500 pana la 3-4-4.5k ture in treapta 1 sau 2 si iau brusc piciorul de pe acceleratie(cu ea in viteza) se manifesta la fel,deci fara sa schimb viteza/sa apas ambreiajul.

Sa fie oare din tampoanele de la motor sau cutie?Am pus mana pe blocul motor si l-am impins ,face 2-3 balansuri pana se opreste(asta cu motorul oprit bineinteles).

Nu stiu ce informatii utile v-as mai putea da pt un sfat...

Idei?

Edited by AdrianHH
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Revin cu informatii.Am fost la Filaret,am platit constatare.Am povestit consultantului+unui mecanic simtomele.Am facut un drive-test de vreo 2 km in care mecanicul mi-a zis ca e normal.Am masina de 7 ani si stiu ca la inceput nu facea asa.Ca sa ma convinga am mers cu el cu alta benzinara similara(12+ani) in treapta 1(ca atat s-a putut).Accelerare in treapta 1 pana la 3-4-5k ture si apoi luat piciorul brusc de pe pedala si masina aia avea un balans fata-spate o data-de doua ori,dar parca de o amplitudine mai scazuta.Mi-a zis ca toate cutiile mecanice fac asa in cazul benzinarelor.S-a uitat la tampoanele de la motor,nu le-a atins,la cardan,cutie,mi-a zis ca sunt ok si ca nu am de ce sa imi fac griji.

Totusi ,repet,balansul asta nu il aveam cand am luat masina acum 7 ani.Mi-a recomandat treapta 1 doar sa o folosesc pana masina pleaca de pe loc(totusi de explu daca schimb la 1.5k in treapta 2 e subturata rau...deci...!?!?) si in general ca trebuie sa schimb devreme viteza(gen 2.5-3k).

Nu stiu ce sa zic,pe mine inca ma sacaie treaba asta,plec de la un semafor in treapta 1 sau 2 pana in 3.5-4k si iau piciorul de pe acceleratie si apare balansul ala,zici ca e comedie :(

Edited by AdrianHH
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Salut, deci sa inteleg cu alte cuvinte ca in frana de motor masina nu merge lin, ci oscileaza ca si cum un moment e libera, un moment in frana? (Ps, am primit mesajul tau, te sun maine sa nu deranjez la ora asta, doar de cateva minute am vazut).

 

 

Sent using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.