Jump to content

BMW 320d Touring 2001


JonnyBmw

Recommended Posts

Buna seara! De cateva zile sunt posesor de BMW, mai exact un BMW 320d Touring 136 cp, anul 2001 cu ceva km la bord...320.000 insa foarte bine intretinut si cu istoric service la zi.A fost singura masina care mi-a placut, ma saturasem de BMW-uri cu "140k km" si care aratau ca dupa razboi.

 

Ca si dotari masina are asa:

-Climatronic functional

-Volan sport, insa fara comenzi

-incalzire in scaune

-geamuri si oglinzi electrice

-trapa electrica

-Cd Bussines

-abs,asc

-cotiera fata-spate

-carlig remorcare

 

Pentru mine este de ajuns, are si unele puncte mici de rugina, nu grave, in orice caz sunt foarte exigent la caroserie, dar nu are probleme majore: praguri gaurite, aripi gaurite, etc.

 

Cateva poze :post-73680-0-52424500-1442862604_thumb.jpg

post-73680-0-10757300-1442862597_thumb.jpg

post-73680-0-76701700-1442862621_thumb.jpg

post-73680-0-07068700-1442862673_thumb.jpg

post-73680-0-60044900-1442862692_thumb.jpg

post-73680-0-46144200-1442862700_thumb.jpg

post-73680-0-95912400-1442862707_thumb.jpg

post-73680-0-17070700-1442862717_thumb.jpg

Edited by JonnyBmw
Link to comment
Share on other sites

Colegii, vin si eu cu o intrebare, urmeaza sa fac schimbul de ulei+ filtre, cu filtrele sunt lamurit o sa merg pe MANN, insa in privinta uleiului nu sunt hotarat ce sa pun 5w40 sau 10w40 avand in vedere ca masina are 320.000km si daca se poate si un sfat catre o marca de ulei bun.Va multumesc!
Link to comment
Share on other sites

Am cumparat si uleiul, am mers pe Motul 8100 X-cess, 5W40 citind pe mai multe topicuri aici pe forum, Castrol nu as fi bagat orice ar fi pentru ca am avut experiente proaste cu el.

 

Urmeaza:

-Amortizoare spate noi, ale mele dau semne ca sunt pe duca

-cauciucuri fata noi, deoarece pe spate sunt noi dot 2014 goodyear.

Edited by JonnyBmw
Link to comment
Share on other sites

welcome to the Touring world! :goodjob:

 

ok, ai mai multe de vazut/facut la puntea spate.

 

daca schimbi amortizoarele, vezi in ce stare sunt si arcurile (uneori li se mai rupe prima spira, cea mica, si pierzi din garda la sol spate).

 

incearca la anvelope sa iei acelasi model/dot ca si pe spate... astfel, o sa iti fie mai usor sa le schimbi intre ele

 

un upgrade la volan cu comenzi o sa iti creeze mai mult comfort si utilitate...

 

la fel si un upgrade la bixenon+angeleyes :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Multumesc pentru sfaturi , referitor la cauciucuri va pot spune ca cele de pe spate sunt goodyear de iarna si din cate am inteles de la vanzator au fost schimbate in germania de fostul propietar in 2014 ceea ce coincide si cu dot-ul lor si sunt ca noi insa cele de fata Continental aproape au ajuns la limitator si ma gandeam sa iau si pe fata tot lafel ca cele de spate, am gasit pe net noi lafel.

 

Despre puntea spate pot spune ca sta destul de bine cu exceptia amortizoarelor, pe rampa nu se vad arcurile rupte.

 

In primavara intentionez sa cumpar un set de jante si iau in calcul si varianta xenonului si a volanului, sa vad cat o sa ma coste jantele.

Link to comment
Share on other sites

Daca vrei sa iei jante frumoase, iti recomand sa mergi pe style 68. Costa cam intre 1000 - 1500 lei/set. Retrofitul pentru bixenon si angel eyes te va costa cam 1000 lei (daca vrei ceva bun), iar comenzile pe volan nu stiu cat sunt... probabil undeva la 100 eur. Spor la treaba ;) :thumbsup:
Link to comment
Share on other sites

mama ce preturi scoti, @Andrei_Snk !

retrofitul de bixenon cu angeleyes duce pe la 750-800 lei, iar un kit de comenzi nu e mai mult de 250 lei (la 100 eur iei tot volanul)...

 

@ X X L: eu am pus preturile cele mai mari, pentru ca stii cum e de obicei. Una e ce ti se zice la telefon, si alta e cand ajungi acolo si iti face cineva montajul. Mai bine pui mai mult si ai o marja de siguranta.

Acum am verificat si am vazut ca pe mine m-a costat 900lei bixenonul, cu lupe, angel eyes si manopera.

Si la comenzi, am zis un pret pur si simplu estimativ, tinand cont ca am vazut volan M la 250euro. Just sayin'...

 

P.S. Nu e cu suparare :)

Link to comment
Share on other sites

Andrei_Snk despre jante ce pot sa zic este ca ma gandeam la un maxim 300 euro, ramane sa ma decid asupra unui model anume, in orice caz acestea sunt planurile pentru primavara, acum am alte prioritati :(taxa,cauciucuri,amortizoare,filtre) Edited by JonnyBmw
Link to comment
Share on other sites

Despre style 68 nu stiu ce sa zic, imi plac foarte mult...dar un set care sa arate bine(fara julituri de la borduri, lovituri, etc) este intre 400-500euro cu tot cu anvelope din ce am gasit eu pe net pe la noi, cam mult dupa parerea mea, am gasit insa style 45 mai accesibile la pret, dar bineinteles nu lafel de frumoase sunt in jur de 200-250 euro...ramane de vazut :)
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Va salut! Nu am mai postat de ceva vreme pentru ca nu am prea facut multe la masina,am schimbat doar uleiul, filtrele si anvelopele, inafara de astea nimic, motorina si "talpa" , pana acum se comporta ireprosabil in ciuda km-lor, denota calitatea pieselor BMW.Maine am RAR-ul sper sa iasa totul bine.Tineti-mi pumnii! Drumuri bune tuturor!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.