Jump to content

Sfaturi achizitie BMW X5


dananculescu

Recommended Posts

Sa mai fi cu cineva sa te consilieze,sa faci minim o diagnoza computerizata,sa aiba istoric service,standard ca pentru orice achizitie de masina SH.Suma asta e cam pretul minim pentru o asemenea masina,cind iei cei mai ieftin de pe piata sint sanse de surprize.Un exemplu X5 3.0D automat piele/navi mic cel mai jos vad ca ar fi vreo 14.700e,nu stiu cit e taxa de timbru,daca e euro 5 e 600e.
Link to comment
Share on other sites

La bugetul tau poti sa iti cumperi o masina foarte intretinuna si dotata dar dintr-o clasa inferioare. Un X5 la asemenea buget gasesti cu foarte multi km, alergat, si in care trebuie sa bagi cam toata mana in buzunar, plus ca trebuie sa te mai gandest la costuri de intretinere si nu mai zic de probabilitatea de a pica o piesa importanta (ex. rupere lant sau orice altceva).
Link to comment
Share on other sites

Nu exista q5 decent la 15k euro. Poate ceva chel si cu un motor anemic si rulaj astronomic. Cat despre x3, f25 nici manual nu cred ca iei cu 15k euro si cu rulaj ok, la fel cu dotari minime.

Cu 15 k euro iti recomand daca vrei neaparat suv, sa te orientezi catre alta marca. In banii astia gasesti x1 ok, dar e incomparabil cu ce iti doresti tu.

  • Like 3
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Sa mai ai vreo 4-5k euro pe langa...

 

Exact ! Bv Mike!

 

E destul de greu sa gasesti e70 la 15k, cu taxa platita, cu istoric ok si fara probleme. Si sa iei in considerare intretinerea acestuia si costurile aferente. Nu conteaza doar pretul de achizitie. Trebuie sa te gandesti incepand de la consum, impozit si nu in ultimul rand mentenanta, care nu este tocmai ieftina, fara sa luam in considerare starea masinii cu un asemenea pret de achizitie.

 

Pune un link cu masina care te atrage.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...
Link to comment
Share on other sites

din ce am auzit si eu, fiind in cautari de x5 e70 facelift 4.0d, nu s foarte fiabile....motoarele nu s ferite de problema distributiei....aud cazuri de cuzineti luati taras....si tot asa.... Poate cineva care detine sau cineva cu service auto ne poate spune mai multe despre frecventa acestor probleme dar si altele de care au cunostinta...

eu unul desi s fan bmw....la capitolul x5 sau altele deja merg cu gandul in clipa asta si spre un toyyota land cruiser j150 facelift 3.0d 190 cai....stiu ca nu i chiar un competitor direct dar nu prea am alternative...chiar rog daca aveti prieteni sau cunostinte si cu modelul asta de toyota si stiti ceva bube, sa le impartasiti...

multumesc

Link to comment
Share on other sites

din ce am auzit si eu, fiind in cautari de x5 e70 facelift 4.0d, nu s foarte fiabile....motoarele nu s ferite de problema distributiei....aud cazuri de cuzineti luati taras....si tot asa.... Poate cineva care detine sau cineva cu service auto ne poate spune mai multe despre frecventa acestor probleme dar si altele de care au cunostinta...

eu unul desi s fan bmw....la capitolul x5 sau altele deja merg cu gandul in clipa asta si spre un toyyota land cruiser j150 facelift 3.0d 190 cai....stiu ca nu i chiar un competitor direct dar nu prea am alternative...chiar rog daca aveti prieteni sau cunostinte si cu modelul asta de toyota si stiti ceva bube, sa le impartasiti...

multumesc

Eu ma refer la un X5 3.0d (dupa 2011)

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Eu cu 40d ma apropii de 100.000 km si pana acum nu am avut absolut nici o problema, sper sa rĂŁmânĂŁ la fel si de acum ĂŽncolo. Mai am o cunoĂâ˘tinĂâşa cu un 3.0 sd din 2008 care are in jur de 180.000 km si nici pe el nu l-am auzit sa se plângĂŁ de ceva. Acum depinde si de noroc si de cât de ĂŽntreĂâşinutĂŁ a fost maĂâ˘ina pe care o sa o iei.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Edited by ivorymarci
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.