Jump to content

Bmw e46 coupe


tradov22

Recommended Posts

Arata exceptional masina, s-o stapanesti sanatos! eu i-as pune niste distantiere spate daca permite aripa. Chiar stock parea destul de low, sunt curios cum va arata cu arcurile noi :frantics:

 

Excelenta alegerea uleiului :) la mine 5w40 VSI iese curat ca nou si fluid, nu apa chioara cum am patit cu Castrol si Mobil1. Ca o paranteza, din ce am citit/auzit, filtrele Knecht/Mahle si Hengst sunt mai bune si nu cu mult mai scumpe decat Mann.

Link to comment
Share on other sites

Arata exceptional masina, s-o stapanesti sanatos! eu i-as pune niste distantiere spate daca permite aripa. Chiar stock parea destul de low, sunt curios cum va arata cu arcurile noi :frantics:

 

Excelenta alegerea uleiului :) la mine 5w40 VSI iese curat ca nou si fluid, nu apa chioara cum am patit cu Castrol si Mobil1. Ca o paranteza, din ce am citit/auzit, filtrele Knecht/Mahle si Hengst sunt mai bune si nu cu mult mai scumpe decat Mann.

Multumesc frumos pentru incurajare. Si kenbobo a facut schimbul de ulei si am spus ca daca el foloseste ravenol trebuie sa fie bun. Legat de spacere, clar trebuie rotile scoase in afara un pic. La primavara vreau sa pun style 128. Sper sa nu mai am nevoie de spacere. Arcurile pe fata sunt de toata jena (au 4 spiere) iar pe spate sunt arcuri stock...

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Merci pentru raspunsul legat de navigatie; mai am o intrebare :bigyellowgrin:

 

Suspensia pe care o ai acum pe masina e stock? Si eu mi-am cumparat recent un E46 M sport (cabrio insa) si mi se pare exagerat de dura; orice groapa, oricat de mica se simte si produce zgomot in toata masina.

 

Sunt tentat si eu sa schimb arcurile, mai ales ca as vrea sa as vrea sa trec de la style 135, in prezent, la style 94 si din ce am vazut pe net nu arata ok daca nu e coborata in fata.

Link to comment
Share on other sites

Merci pentru raspunsul legat de navigatie; mai am o intrebare :bigyellowgrin:

 

Suspensia pe care o ai acum pe masina e stock? Si eu mi-am cumparat recent un E46 M sport (cabrio insa) si mi se pare exagerat de dura; orice groapa, oricat de mica se simte si produce zgomot in toata masina.

 

Sunt tentat si eu sa schimb arcurile, mai ales ca as vrea sa as vrea sa trec de la style 135, in prezent, la style 94 si din ce am vazut pe net nu arata ok daca nu e coborata in fata.

Telescoapele sunt stock si arcurile pe spate sunt stock. Pe fata am arcuri rosii foarte dure. In momentul acesta tinuta de drum pe fata mi se se pare un pic dura (lucru pe care il rezolv cu noile arcuri). Cred ca jantele pe 18 sunt compromisul ideal pentru romania. Cat despre zgomotele pe care le auzi in masina ar putea fi de la masina in sine, fiind cabrio. Eu nu am probleme de zgomote in masina sau scartaituri.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Edited by tradov22
Link to comment
Share on other sites

Am montat arcurile h&r. Si cu aceasta ocazie am aflat ca trebuie sa schimb cat de repede urmatoarele piese: placute fata-spate, amortizoare fata si bucsele de la brate. PS tinuta de drum este mai buna (astept sa se aseze arcurile)

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Edited by tradov22
Link to comment
Share on other sites

Tot raul spre bine, cu ocazia asta o sa ai suspensie noua avand in vedere ca pe spate au fost schimbate deja de neamt :thumbsup:

Absolut. De cand am luat masina simteam ca este pe duca telescopul stanga fata :( Saptamana viitoare revenim cu placute, bucse de poliuretan, telescoape bilstein b4 mtech si placute de frana

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Edited by tradov22
Link to comment
Share on other sites

Primele doua poze sunt inainte de a schimba arcurile. Ultimele doua sunt dupa. Dupa ce se mai lasa arcurile drop-ul va fi perfect. :Dhttp://images.tapatalk-cdn.com/15/10/13/6c720b5a3c561304f26dfd2de8255ae8.jpghttp://images.tapatalk-cdn.com/15/10/13/cf86ce784a4187488188a1bf7018bb69.jpghttp://images.tapatalk-cdn.com/15/10/13/1fecc80a5e461337127665aad04fdd53.jpghttp://images.tapatalk-cdn.com/15/10/13/c20d278004aa7597a9564e8df3610b5a.jpg

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

http://images.tapatalk-cdn.com/15/10/20/cea8511c29c19ccee00f42ba84bd681d.jpg

Mic update. Masina a primit arcui h&r 35-20, telescoape bilstein fata b4 mtech si placute de frana ate.

Pe finalul saptamanii urmeaza bucse poliuretanice pentru brate.

Dupa schimbul de ulei a inceput sa manance ulei, cauza fiind simeringurile de la supape :(

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Fara roti, adica ti le-a lasat pana ti-ai gasit altele?

 

Style 72 e un model frumos, mie imi plac pentru ca acopera mare parte din disc si etrier.

Style 72, sunt frumoase nu zic nu. Dar sunt foarte foarte grele. Intelegerea a fost ca imi lasa cateva zile rotile si ma suna cand ii trebuie. Cum spunea si kenbobo, in primvara voi schimba franele pe fata. Etrieri 330 discuri zimmerman si placute ate ceramice

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Style 72, sunt frumoase nu zic nu. Dar sunt foarte foarte grele.

 

Sunt pe 18", e de asteptat.

 

Si anumite modele pe 17, incaltate, te cam termina daca trebuie sa le iei in brate sa te plimbi cu ele.

 

Acum tu stii mai bine ce vrei, nu incerc sa te conving ca 72 sunt adevarul absolut. Catre ce model te indrepti sa pui dupa upgrade-ul la sistemul de franare?

Edited by jeezy
Link to comment
Share on other sites

Dar sunt foarte foarte grele.... Etrieri 330 discuri zimmerman si placute ate ceramice

Style 72 au 10.9kg

 

Eu am pe spate ATE ceramic cu discuri ATE Power

 

Sunt pe 18", e de asteptat.

Nu chiar toate "e grele" :) eu am style 32 pe 18 varianta de e46 si sunt destul usoare 8j la 9.1kg, iar 8.5j au 9.5kg

Link to comment
Share on other sites

Nu chiar toate "e grele" :) eu am style 32 pe 18 varianta de e46 si sunt destul usoare 8j la 9.1kg, iar 8.5j au 9.5kg

 

Sunt convins ca sunt si jante usoare pe 18, chiar si originale BMW, insa din start, gandirea mea e ca odata cu dimensiunea, cresc si kg.

Link to comment
Share on other sites

O guma buna 225/40/18 are 9.5kg, una 225/45/17 are 9kg.

Janta pe 18 la 9.5-10kg, iar ceva pe 17 tot la 9.5kg se invarte in medie.

Jantele de pe masina sunt originale si au in jur de 7.2-7.3 kg (17x8j fata si 17x8.5j).

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Jantele sunt ALLEGGERITA HLT - Titanium Tech

Model: Monobloc wheel HLT

Design: 9 spokes design

Capac: Black carbon fibre hubcap

Finishing: Titanium Tech

Dimensiuni: 17"

Proces productie: Low Pressure Casting Process + Heat Treatment + HLT

Materiale: Al Si 7 Mg și cântĂŁresc ĂŽntre 7.05 kg și 7.18kg

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.