Jump to content

Martor airbag aprins cu mesajul"Restraint faulty system"


Recommended Posts

Bai s-o ia mama lu'proces verbal de eroare.stiu doar atat ca intr-o zi dupa ce mi-am scuturat covorasele din fata ,mi-a aparut mesajul asta legat de airbag si centura de siguranta.Am fost la service si mi-a resetat cu diagnoza(nu stiu care e codul ala ca nu m-am uitat ),mi-a reaparut dupa cateva ore,l-am mai resetat odata si iar aceiasi problema.Din cate am auzit pe aici ,ar fi plasa aia "a lui matei" de sub scaun cu senzor de vina si ca trebui inlocuita cu vreo 100 euro.Ar mai fi posibila o incercare sa verific la reprezentatnta sa aflu daca n-o fi vreo eroare din fabrica si sa am parte de recall ,dar vag ....iar varianta aia cu bypass e urata ca cica iti sare airbagul din dreapta chiar daca nu e nimeni asezat pe el la un impact ....daca e vreun meserias cu buna vointa, care stie mai multe ,il astept cu idei....
Link to comment
Share on other sites

93F9 ZK18 / Kopfstuetze Fahrer , ce iti zice eroarea asta ?

 

Ori e intrerupt senzorul din tetiera, ori e "sarita" tetiera.

 

Pe scurt, daca masina are asa numitele tetiere active, in caz de impact ele sar, se deplaseaza in fata si se ridica putin. Stiu din proprie experienta chestia asta, la un E60 LCI din 2007.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Bai s-o ia mama lu'proces verbal de eroare.stiu doar atat ca intr-o zi dupa ce mi-am scuturat covorasele din fata ,mi-a aparut mesajul asta legat de airbag si centura de siguranta.Am fost la service si mi-a resetat cu diagnoza(nu stiu care e codul ala ca nu m-am uitat ),mi-a reaparut dupa cateva ore,l-am mai resetat odata si iar aceiasi problema.Din cate am auzit pe aici ,ar fi plasa aia "a lui matei" de sub scaun cu senzor de vina si ca trebui inlocuita cu vreo 100 euro.Ar mai fi posibila o incercare sa verific la reprezentatnta sa aflu daca n-o fi vreo eroare din fabrica si sa am parte de recall ,dar vag ....iar varianta aia cu bypass e urata ca cica iti sare airbagul din dreapta chiar daca nu e nimeni asezat pe el la un impact ....daca e vreun meserias cu buna vointa, care stie mai multe ,il astept cu idei....

Nu exista nici un recall pt asa ceva.

De bypass uita, ala se pune doar daca vinzi masina in targ.

Un pret total ar fi undeva la 600 lei.

Singurul care te poate ajuta cu problema asta este neo_anderson.

 

 

Sent from my iPhone 1s using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Si daca e intrerupt senzorul nu exista un bypass ? Sau trebuie alta tetiera ?Sent from my iPhone using Tapatalk

 

 

E pe rosu, schimb tetiera ? E60 2009Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Nu stiu daca merge pacalita tetiera. In principiu se schimba cu una care nu e sarita.

Link to comment
Share on other sites

1444288319[/url]' post='2298556']

E pe rosu, schimb tetiera ? E60 2009

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Nu,cel mai bine mergi la un service specializat bmw,s-ar putea sĂŁ fie un modul sub volan,costĂŁ ceva mai mult in cazul ĂŁsta și nu poți merge pe ghicite.

 

DacĂŁ era pe galben,schimbai un cablu de 25 de lei ...era mai simplu,...cel puțin așa a fost la mine..

Edited by sbircris
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.