Jump to content

Cauciucuri iarna E90 LCI


OctavAndrei

Recommended Posts

Eu am jante separat pentru iarna cu 205/55/16,am avut prezoane pt aceste jante si cred ca le am pierdut:(,oare se potrivesc prezoanele de la cele de vara?

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

La toate masinile, am avut un set de prezoane si 2 seturi de jante.

 

Nu am avut niciodata distantiere sau alte modificari in zona aia. Trebuie sa mearga. Nu-s facute pentru dimensiunea jantei ci pentru masina.

Edited by jeezy
Link to comment
Share on other sites

Pentru sufletul meu ar trebui sa ke gasesc pe celelalte,daca nu le gasesc inseamna ca cineva ma facutðŸËĹ ca de pierdut nu am cum;cand o sa le vina vremea asa fac ma duc cu o janta sa vad cum sta treaba,si daca ninge ma pot deplasa este XdriveðŸËĹ˝

Va multumesc pentru raspunsuri!

 

 

Trimis de pe al meu SM-G900F folosind Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Salutare, ma puteti ajuta si pe mine cu o nelamurire in legatura cu niste jante, am gasit jante de seria 5 pe 16` 5*120 si as vrea sa stiu daca pot fi puse pe un 320d si daca pot pune pe ele cauciucuri de 205.55.16 si inca o intrebare ce cauciucuri de iarna recomandati, eu oscilez intre Continental TS 850 si Michelin Alpin 5.

Multumesc.

Link to comment
Share on other sites

Treaba asta cu et-ul cateodata e cu dus si intors. Acum 2 zile am pus pe masina rotile de iarna. Jante tabla 16 cu et34 si anvelope 205/55/16. Am uitat prezoanele scurte acasa asa ca pe spate am lasat distantierele de 12mm, la final am ajuns pe roata cu et22 si vin absolut perfect. Masina e36 323i fara aripi roluite.
Link to comment
Share on other sites

folosesc alpin 5 de iarna trecuta si personal cred ca e cea mai buna alegere.

ts850 am folosit pe o octavia (foarte multumit) si nu am experienta cu ele pe tractiune spate.

ts800 le-am testat pe tractiune spate si pe zapada sunt sub alpin 5 cu mult.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Salutare ,

 

Rog un sfat de la cei ce au testat roti de iarna 225/45/r17 VS 205/55/r16.

 

Am avut un rand de roti de iarna pe 16 echipate cu anvelope nokian wrd4 dar le am dat pentru ca erau jante de tabla + caucicuruile nu erau runflat. Am fost foarte multumit de comportamentul lor iarna dar de design nu . Am niste jante style 159 pe care le as folosi in sezonul rece dar asta implica sa cumpar pentru ele anvelope 225/45/r17.Credeti ca trecerea de la 205 la 225 o sa fie semnificativa din punct de vedere al aderentei pe zapada/gheata? este evident ca trebuie cat mai inguste iarna dar nnu stiu cat de mare este diferenta intre 205 si 225.

 

Daca va fi semnificativa voi fi nevoit sa achizitionez jante style 268 ( singurele care mi se par ca arata ok pe 16 ).

 

PS : Ma intereseaza o parere dpdv tehnic nu dpdv financiar...

 

Multumesc.

Link to comment
Share on other sites

Salutare ,

 

Rog un sfat de la cei ce au testat roti de iarna 225/45/r17 VS 205/55/r16.

(...)

Credeti ca trecerea de la 205 la 225 o sa fie semnificativa din punct de vedere al aderentei pe zapada/gheata? este evident ca trebuie cat mai inguste iarna dar nnu stiu cat de mare este diferenta intre 205 si 225.

https://www.tacomaworld.com/tirecalc?tires=205-55r16-225-45r17

Link to comment
Share on other sites

Salutare ,

 

Rog un sfat de la cei ce au testat roti de iarna 225/45/r17 VS 205/55/r16.

 

Am avut un rand de roti de iarna pe 16 echipate cu anvelope nokian wrd4 dar le am dat pentru ca erau jante de tabla + caucicuruile nu erau runflat. Am fost foarte multumit de comportamentul lor iarna dar de design nu . Am niste jante style 159 pe care le as folosi in sezonul rece dar asta implica sa cumpar pentru ele anvelope 225/45/r17.Credeti ca trecerea de la 205 la 225 o sa fie semnificativa din punct de vedere al aderentei pe zapada/gheata? este evident ca trebuie cat mai inguste iarna dar nnu stiu cat de mare este diferenta intre 205 si 225.

 

Daca va fi semnificativa voi fi nevoit sa achizitionez jante style 268 ( singurele care mi se par ca arata ok pe 16 ).

 

PS : Ma intereseaza o parere dpdv tehnic nu dpdv financiar...

 

Multumesc.

 

Asta e o prostie, e un românism tipic

Este evident ca pe orice suprafata cu cat ai anvelopa mai lata vei avea aderenta mai mare pentru ca creste suprafata de contact

Ia-ti mai late si vei avea aderenta mai mare

  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

Asta e o prostie, e un românism tipic

Este evident ca pe orice suprafata cu cat ai anvelopa mai lata vei avea aderenta mai mare pentru ca creste suprafata de contact

Ia-ti mai late si vei avea aderenta mai mare

Cine ti-a recomandat tie vre-odata anvelope de iarna late ?

Este prima oara cand aud pe cineva ca iarna anvelopele late sunt mai bune.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Nu va contraziceti prea tare:

 

"On soft surfaces, such as deep snow, wider tyres fair better, as the smaller pressure prevents the wheels from getting stuck in the snow.

-Narrow tyres, on the other hand, are superior on hard surfaces, where the increased pressure results in greater grip.

-If you often drive on roads with compacted snow or ice, typically found on infrequently maintained local roads, it is more preferable to fir narrow tyres"

Sursa:

https://www.oponeo.co.uk/tyre-article/wide-or-narrow-tyres-for-winter

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Salutare ,

 

Rog un sfat de la cei ce au testat roti de iarna 225/45/r17 VS 205/55/r16.

 

Am avut un rand de roti de iarna pe 16 echipate cu anvelope nokian wrd4 dar le am dat pentru ca erau jante de tabla + caucicuruile nu erau runflat. Am fost foarte multumit de comportamentul lor iarna dar de design nu . Am niste jante style 159 pe care le as folosi in sezonul rece dar asta implica sa cumpar pentru ele anvelope 225/45/r17.Credeti ca trecerea de la 205 la 225 o sa fie semnificativa din punct de vedere al aderentei pe zapada/gheata? este evident ca trebuie cat mai inguste iarna dar nnu stiu cat de mare este diferenta intre 205 si 225.

 

Daca va fi semnificativa voi fi nevoit sa achizitionez jante style 268 ( singurele care mi se par ca arata ok pe 16 ).

 

PS : Ma intereseaza o parere dpdv tehnic nu dpdv financiar...

 

Multumesc.

2 cm in plus nu or sa dea nici o diferenta sesizabila. Alege cauciucuri mai bune si e suficient pt uz normal

Din moment ce tot ai jantele, mergi pe dimensiunea aia

Edited by Madutzu25
Link to comment
Share on other sites

Nu va contraziceti prea tare:

 

"On soft surfaces, such as deep snow, wider tyres fair better, as the smaller pressure prevents the wheels from getting stuck in the snow.

-Narrow tyres, on the other hand, are superior on hard surfaces, where the increased pressure results in greater grip.

-If you often drive on roads with compacted snow or ice, typically found on infrequently maintained local roads, it is more preferable to fir narrow tyres"

Sursa:

https://www.oponeo.co.uk/tyre-article/wide-or-narrow-tyres-for-winter

 

De acord, dar in cazul soselelor cat de cat dezapezite, ca la noi, preferi sa ai cauciucuri putin mai inguste pentru a trece prin stratul de zapada si a ajunge la "hard surfaces" adica la asfaltul de sub subtirele strat de zapada.

 

A.

Link to comment
Share on other sites

De acord, dar in cazul soselelor cat de cat dezapezite, ca la noi, preferi sa ai cauciucuri putin mai inguste pentru a trece prin stratul de zapada si a ajunge la "hard surfaces" adica la asfaltul de sub subtirele strat de zapada.

 

A.

In majoritatea situatiilor cele mai inguste fata de cele late fac mai buna treaba.

 

Ar fi bine de stiut cine se aventureaza iarna off-road pe zapada proaspata, atunci merita cele late.

Edited by bimmer90f30
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.