Jump to content

Roti de iarna E93


Kevo

Recommended Posts

Ce diametru folosiți pentru roțile de iarnă?

 

Bavaria recomandă 17" 8J, Dar nu am găsit decât 7.5J pe 17" si nu imi place modelul.

 

 

Pentru vară am de 19" 9.5J spate 8.5J fata...

 

Ce să iau pentru iarnă?

 

- 17" 7.5J

sau

- 18" 8J

 

Astea sunt cele de M3 Style 225 pe 19" de vara pe care le am acum:

http://i113.photobucket.com/albums/n234/kevo82/BMW%20E93%20M%20Performance/B0518BA9-2135-4C8E-893B-C07DBA1B6127.jpg

 

Astea sunt jante de M4 2015 dimensiunile 17" 7.5J sau 18" 8J fata/spate sau 18" 8J fata 8.5J spate:

http://i113.photobucket.com/albums/n234/kevo82/BMW%20E93%20M%20Performance/76152193-EB59-418A-A5C6-22C41B43502A.jpg

 

Astea sunt singurele de 17" 8J pe care le-am gasit, Style 193 de M3 care nu prea imi plac:

http://i113.photobucket.com/albums/n234/kevo82/BMW%20E93%20M%20Performance/C19CBD59-97E0-4DBB-BF69-DEA4257AFE9A.jpg

 

Se simte diferenta mare de comfort si aderenta intre 17" si 18"?

 

Sau daca e ok si 18" pe zapada, pot sa iau 8.5J pe spate, sau sa le iau toate mai inguste, pentru tractiune mai buna?

 

Ar mai fi si modelul de M3 CSL dar nu arata bine pe diametru mic...

Edited by Kevo
Link to comment
Share on other sites

eu mi-am luat roti de tabla pe 17 cu 7J si gume noi 225 45 ,deci toate 4 rotile la fel.

 

Pe E93 cred ca daca sunt mai inguste de 8J, va fi roata prea afundata sub aripa si trebuie folosite distantiere.

 

La BMW mi-au spus sa iau 8J, dar presupun ca si pentru ca doar asta aveau pe stoc la vanzare...

 

Deci, 17" sau 18"?

Link to comment
Share on other sites

 

 

Astea sunt singurele de 17" 8J pe care le-am gasit, Style 193 de M3 care nu prea imi plac:

 

 

alea sunt replici ,style 193 originale sunt doar 18 inci

 

Pe E93 cred ca daca sunt mai inguste de 8J, va fi roata prea afundata sub aripa si trebuie folosite distantiere.

 

 

 

asta depinde de ce Ofset are janta,daca e undeva la 25-30,nu va fi deloc sub aripa,dimpotriva

Link to comment
Share on other sites

Roti de iarna pe 17. Mai ieftine, mai comode, aderenta mai buna iarna.

 

Doar nu ai de gand sa le cumperi de la reprezentanta...

 

La reprezentanta sunt 9000lei alea de iarna...daca intreb pretul pentru cele de M cred ca ma apuca rasul.

 

Diferenta de pret intre 17" si 18" e insesizabila acolo de unde le iau eu...cel mult 100€ cu tot cu cauciucurile de iarna intre cele de 17" 7.5J si cele de 18" 8J sau 8J fata/8.5J spate.

 

Stiu ca alea sunt replici, dar unele omologate TUV, nu replici made in HK.

 

alea sunt replici ,style 193 originale sunt doar 18 inci

 

 

 

asta depinde de ce Ofset are janta,daca e undeva la 25-30,nu va fi deloc sub aripa,dimpotriva

 

Pentru cele 17" 7.5J offsetul e 34 iar la cele 18" 8J fata / 8.5J spate este 30ANT/37POS.

 

E ok?

 

Initial ma gandeam sa le vand pe cele de vara de 19" si sa iau de 18" pe care sa pun si cauciucuri de vara si de iarna...

 

Dar nu pot pentru ca rotile de iarna trebuie sa fie inguste, iar vara ar arata urat cu roti inguste, mai ales pe spate.

Edited by Kevo
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Pt prietena mea am mers pe recomandarea Bavaria, 17" 8j si cauciucuri RFT noi. Pe ea nu o deranjeaza, dar mie imi par sensibil mai rigide decat cele de vara, desi atat jantele, cat si cauciucurile, au aceleasi dimensiuni. Nu au fost probleme deloc iarna si chiar s-a mers de cateva ori cu masina in conditii destul de nasoale. Ti-as recomanda tot 17, pt comfort.
Link to comment
Share on other sites

Pt prietena mea am mers pe recomandarea Bavaria, 17" 8j si cauciucuri RFT noi. Pe ea nu o deranjeaza, dar mie imi par sensibil mai rigide decat cele de vara, desi atat jantele, cat si cauciucurile, au aceleasi dimensiuni. Nu au fost probleme deloc iarna si chiar s-a mers de cateva ori cu masina in conditii destul de nasoale. Ti-as recomanda tot 17, pt comfort.

 

Multumesc pentru sfaturi.

 

O sa iau de 17" 7.5J offset 34 modelul pt M4 (nu stiu inca daca Antracite sau Diamanted Black culoarea).

Sper ca se vor potrivi si nu va fi nevoie de distantiere.

 

O sa renunt la RFT si la cele de 19" pt vara si la cele de 17" pt iarna. Fingers crossed :D

Link to comment
Share on other sites

Am renuntat la modelul de M4 pt ca am descoperit BMW Performance 313M care mi se par cele mai frumoase jante de M.

 

Din pacate am gasit doar 18" 7.5J fata/8.5J spate la 1000€ noi.

 

Va trebui sa folosesc distantiere pe fata daca le iau, si pentru iarna nu prea e ok 18", ar trebui 17".

 

Insa ma gandesc la vara sa le schimb pe cele M 19" pe care le am cu 313M 19".

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.