Jump to content

Trapa panoramica E90/91/92


^lex

Recommended Posts

Buna , am o mica problema daca se poate zice asa , recent am fost la o sapalatorie si "domnul" care mi-a spalat masina a observat ca aveam trapa deschisa si era plasa un pic murdara si a vrut sa o curete , ei bine a fortat-o incercand sa o ridice in sus manual si a rupt plasticul de la motoras care trage plasa in jos, are cineva vreo ideee cum se numeste piesa aia , daca o pot cumpara separat sau trebuie sa cumpar o buna bucata din trapa pentru un plastic .

Acuma cand deschid trapa imi ramane plasa in sus non-stop si daca vreau sa inchid trapa mai intai trebuie sa trag plasa in jos manual , altfel trapa nu se inchide.

Link to comment
Share on other sites

Poți sa intri pe autokarma.ro apoi ai o secțiune acolo "piese originale OEM", selectezi BMW, introduci codul din ultimele 7 cifre ale seriei de șasiu si identifici elementul de care ai nevoie cu ajutorul secțiunilor de acolo. E f simplu si de ajutor. Poți sa si comanzi piesa la autokarma. Sau mai este repr BMW care te poate descurca. Bafta!
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Poți sa intri pe autokarma.ro apoi ai o secțiune acolo "piese originale OEM", selectezi BMW, introduci codul din ultimele 7 cifre ale seriei de șasiu si identifici elementul de care ai nevoie cu ajutorul secțiunilor de acolo. E f simplu si de ajutor. Poți sa si comanzi piesa la autokarma. Sau mai este repr BMW care te poate descurca. Bafta!

 

 

Multumesc foarte mult , foarte folositor site-ul,acuma ramane doar identificarea piesei !

 

Poți sa intri pe autokarma.ro apoi ai o secțiune acolo "piese originale OEM", selectezi BMW, introduci codul din ultimele 7 cifre ale seriei de șasiu si identifici elementul de care ai nevoie cu ajutorul secțiunilor de acolo. E f simplu si de ajutor. Poți sa si comanzi piesa la autokarma. Sau mai este repr BMW care te poate descurca. Bafta!

Nu gasesc piesa in catalog, nu e legat nimic acolo de trapa . :/

Piesa rupta e in imaginea de mai jos in chenarul rosu.

post-74539-0-18372800-1444483708_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

da se poate regla, daca dai jos acele "aparatori" de plastic jos (cele care arata ca un acordeon) vei avea cate 3 suruburi pe fiecare parte.

le slabesti si poti regla pozitia trapei.

am demontat trapa de 2 ori pentru curatat si gresat, dar de fiecare data am uitat sa verific daca se poate regla....sa o pot regla trebuie sa o demontez iar, sau se poate la pozitie?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...
  • 3 years later...

Salutare tuturor! Nu deschid alt topic, să nu aglomerez inutil forumul. Am nevoie de sfaturi pentru repunerea în poziția "închis" a trapei panoramice la BMW-ul meu, E91, 318D. Din păcate, în urma blocării unei piese din partea dreapta-spate a trapei, una care are o formă de pană culisantă ce acționează pe principiul planului înclinat și care servește la ridicarea părții din spate a panoramei, acel geam al trapei nu se mai așează la nivelul plafonului. Bine...el se așează ajutat prin împingere cu o șurubelniță către spate. Problema este însă alta: partea din față a trapei panoramice, adică geamul cel mai mare, la o încercare de resetare, în loc să culiseze pe sub geamul din spate, a sărit cumva de pe ghidaje și a luat-o peste... A rămas trapa blocată în această poziție, cu vreo 7 cm deschidere în fața, de se vede cerul liber. Liber sa plouă în mașină! 😕 Vă cer ajutorul fie în privința remedierii problemei, chiar și parțiale, adică să pot închide trapa, și să o las așa, fie să-mi recomandați pe cineva care se pricepe la această chestiune. E limpede că la trape panoramice e nevoie de ceva cunoștințe de mecanică dar și de electronică, probabil trebuie desfăcut modulul acela din zona oglinzii retrovizoare... La mine e format din trei părți: lumină (plafonieră), comenzi trapă și microfon hands-free. Poate că mai are legătură și cu senzorii de ploaie, cei pentru lumină automată, etc.  Nu aș dori să dau de un necaz și mai mare! Vă rog, în privința trapei panoramice, dacă vreunul din voi v-ați confruntat cu probleme, cum le-ați rezolvat, unde, etc.? 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.