Jump to content

F30 320D vs 320 i , 22.000 E max


dr3

Recommended Posts

Vreau sa cumpar un F30 , problema e ca nu m-am hotarat la ce model , ori 320d ori 320i . Din cate am inteles 320d inca mai are probleme cu distributia cum avea generatia trecuta .. 320i pot gasi la mai putini km , dar nu stiu cat de fiabila e , fiind benzinar turbo . Apoi tinand cont ca roanul merge pe diesel de 20 de ani , la revanzare probabil ar fi mai greu s-o dau .

Masina vreau s-o iau din Germania , an minim 2012 , pana in 120.000 km , cutie automata , scaune sport( am inteles ca ar fi mai confortabile ) , trapa , pret max 22.000 . Voi face pe an cam 25.000 km ,60% in afara orasului , restul in Bucuresti/Constanta .

 

Voi ce parere aveti ? Ce optiuni ar fi "must have " ?

 

 

Imi cer scuze daca am postat unde nu trebuia , am cautat sectiunea ' sfaturi achizitii' cum se gaseste pe alte forumuri dar nu am gasit .

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

decat un 320i mai bine un 328i. taxele sunt aceleasi iar la 328i ai mai mult cu 60 cp. poate ca mi se pare mie dar se comporta foarte bine cu,cutia automata. scaunele sport sunt comode fata de cele standard. Ideea este sa nu te grabesti pentru ca nu sunt asa multe ca 320d-320i si vei gasi mai greu... eu am cautat 3 luni pana am gasit unul pe gustul meu. Edited by AGF
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Tu cat ai Fre?

De fapt stiu cat mi-ai zis, doar ca am auzit de valori mai mari gen 13-14 si asta pe 18 si fara x drive.

Eu in Bucuresti merg cu 11,7% pana la 12,9%,roti pe 19 ( verificat la pompa ) pe CB am acum pe ultimii 2800 km 12,2 % si o medie de 27 km/h,aer conditionat tot timpul on si fara start stop.Daca vrei sa faci curse intre semafoare consuma,cum am mai spus,cat vrea ea..... Chiar si in aceste conditii o calc cand am liber si merg destul de repede in general. Ca observatie suplimentara,cu OMV 100 consuma 1 litru mai mult,verificat de fiecare data,nu stiu exact de ce,ca pe pompa scrie ” extra kilometri ” :LMAO:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Sunt masini total diferite din punctul meu de vedere,eu am vrut sa iau F10 initial insa nu aveam nevoie de o masina asa de mare,comoda si am ales F30,mult mai potrivit necesitatilor mele,cu toate ca bugetul alocat nu ma limita foarte mult.Sfatul meu este sa mergi cu ambele,doar asa iti vei face o parere pertinenta,iar cand vine vorba de SH,diferenta de bani este mult mai mica. Succes !
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Gata , e timpul de Bmw ! Dupa ce am frecat motanul toate vacantele si mi-a fost lene sa caut altceva , acum am ramas fara masina . Cum seria 5 e prea mare pentru gusturile mele , iar directia mi se pare deconectata de drum , cred ca raman la seria 3 .

Intrebare intrebatoare , marginile de la scaunele sport se pot regla ? Sunt mai lat in spate si parca ma strang un pic . De senzatia de spatiu putin probabil o sa scap cand ma obisnuiesc cu interiorul .

 

Masina planuiesc sa o iau pentru un an 2 , apoi trec la Suv , CX5 sau F-Pace .

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.