Jump to content

Schimb placute de frana spate X3 F25


Recommended Posts

Salut

 

Stiti cumva daca se pot schimba placutele de frana pe spate la un X3 F25 cu frana de mana electrica fara a apela la calculator?Vreau sa spun acasa.

Am vazut ceva pe YouTube dar vreau sa fiu sigur inainte de a ma apuca.Nu ma incanta sa dau mai mult decat dublu pe cele OEM si cele de pe fata le-am schimbat destul de usor.

Multumesc!

Link to comment
Share on other sites

stiu ca exista si posibilitatea sa le schimbi fara a apela la comanda din software pentru a debloca etrierii pe spate, insa la fel de bine stiu ca este contra-indicata, mai bine iti cumperi o interfata si o vei folosii si la alte task-uri si iesi mult mai bine decat sa te chinui.
Link to comment
Share on other sites

Salut

Cred ca m-am exprimat gresit "acasa". Merg la un service auto dar toti pe care i-am incercat nu aveau posibilitatea de a opera etrierii din calculator.

Nu vreau sa merg la dealer pentru ca sunt obligat sa dau 800 de lei pe placute si manopera plus ca am luat deja placutele in acelasi timp cu cele de pe fata.

Multumesc

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Salut

Bineinteles ca nu m-a lasat mancarimea din palma pana nu am defacut sa vad si eu ce e acolo,dar...

Acum nu mai pot reseta si imi apare mesajul cu placutele spate in galben si "------"in loc de estimarea kilometrilor posibili de facut.

Incerc sa scap de aceasta problema dar se pare ca pana acum nu am fost norocos.

Poti aveti ceva sugestii sau rezolvari daca v-ati mai intalnit cu aceasta problema!

Multumesc!

Poate si o recomandare de interfata pe care sa o folosesc la task-uri simple?

Edited by Khamsin
Link to comment
Share on other sites

Salut

Am incercat-o deja.Initial aparea meseajul"reset impossible" ca dupa schimbarea senzorului sa imi apara "------" si imi ramane triunghiul in rosu pe bord plus permanent semnul mirarii in cerc(cel legat de avarie la sistemul de franare).

Deja am pus la loc senzorul vechi si iar cel nou dar tot nu vrea.

Am sa merge la un tester astazi si daca rezolv ceva o sa prezint ce si cum.

Multumesc

Edited by Khamsin
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Salut

Eroarea a fost stearsa cu un KTS cu licentele la zi.Am mai incercat si cu alt KTS dar de lene mecanicul nu a bagat vin-ul si data/ora/ziua/anul si nu l-a lasat sa stearga eroarea.Imi arata -320000 km pentru placute.

Ce am invatat:

schimbati placutele cand aveti avertizare de cel putin 3000 de km si senzorul nu mai trebuie inlocuit decat in cazul activarii.(original sau aftermarket)

placutele spate se schimba exact ca in clipul de mai sus fara probleme.Mi-a trebuit o ora pentru ambele parti la nivel profesional-suflat cu aer,curatat cu peria,curatat discurile cu Brake Cleaner,etc.

Aveam peste 24 de erori-toate(in afara de senzorul de la placute)facute inainte de a duce masina la dealerul BMW anul trecut.Nici macar nu s-au obosit sa le stearga poate cu speranta ca mai merg sa mai dau un ban pe diagnoza daca se mai aprinde ceva prin bord.

Numai bine!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 5 years later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.