Jump to content

eroare Drivetrain la f10


TiberiuA

Recommended Posts

Azi mi-a aparut pe display Drivetrain si masina a pierdut substantial din putere, in momentul cand a aparut eroare am simtit si un soc puternic (asemenator cu acela cand schimbi viteza la manual foarte brusc). Saptamana trecuta si unui prieten i-a aparut acelasi mesaj. A mai patit cineva?
Link to comment
Share on other sites

trebuie sa faci o vizita la service si sa pui diag. mesajul de eroare este general.

poate fi de la senzorul de camshaft, o intercomunicare defectuoasa intre computerul masinii, senzor la pedala de acceleratie, etc.

 

Am avut si eu aceeasi eroare cu aceleasi simtome si am facut o vizita la serviceul apb service unde au electricieni ff buni si a fost de la o mufa de la pedala de acceleratie care trimitea o eroare. practic, n-a costat nimic. Alt service vizitat inainte mi-a recomandat sa schimb intreg computerul masinii!!!

 

ideea e poti sa afi in ce directie te duci numai dupa o diag bine facuta.

 

Succes!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

trebuie sa faci o vizita la service si sa pui diag. mesajul de eroare este general.

poate fi de la senzorul de camshaft, o intercomunicare defectuoasa intre computerul masinii, senzor la pedala de acceleratie, etc.

 

Am avut si eu aceeasi eroare cu aceleasi simtome si am facut o vizita la serviceul apb service unde au electricieni ff buni si a fost de la o mufa de la pedala de acceleratie care trimitea o eroare. practic, n-a costat nimic. Alt service vizitat inainte mi-a recomandat sa schimb intreg computerul masinii!!!

 

ideea e poti sa afi in ce directie te duci numai dupa o diag bine facuta.

 

Succes!

 

Am fost la service, i-a fact diganoza, insa din cauza ca masina avea foarte multe erori nu a putut sa isi dea seama despre ce este vorba. Acum astept sa mai apara o data si sa merg din nou. Pot sa apara ceva probleme daca circul asa cu masina?

Link to comment
Share on other sites

Am intalnit aceeasi problema la o masina cu 211000 kilometri, 525d, care avea filtrul de particule superinfundat. Nici macar regenerarea fortata nu mai functiona.

S-a trimis filtrul la Odorheiul Secuiesc la curatat, s-a montat din nou pe masina, s-a dat inlocuire filtru din ISTA si este totul in regula.

Edited by mase
Link to comment
Share on other sites

Ma gandeam ca se repara masina daca dau up .

 

Am fost pana in prezent la 2 mecanici si niciunul nu a stiut sa imi spuna despre ce e vb. Urmeaza in saptamaniile urmatoare sa dau jos filtrul de particule sa il curat insa nu cred ca e asta problema. Cineva imi zicea ca peste 80% dintre F10 au filtru de particule infundat.

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ma gandeam ca se repara masina daca dau up .

 

Am fost pana in prezent la 2 mecanici si niciunul nu a stiut sa imi spuna despre ce e vb. Urmeaza in saptamaniile urmatoare sa dau jos filtrul de particule sa il curat insa nu cred ca e asta problema. Cineva imi zicea ca peste 80% dintre F10 au filtru de particule infundat.

 

Imediat fac 200000 si nu am nimic infundat.

Merg 80% in oras f10 Eficient dinamic edition cutie manuala, pe Eco Pro in oras nu prea depasesc un consum de 7 la suta in Brasov, si cu un plin trec de mia de km parcursi in oras. Nu te grabi cu filtrul, mergi la un sevis dedicat bmw sau unul bun.

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Se poate sa fie doar la 525d problema, mi se pare prea mare coincidenta ca la 2 525d din 2012 cu aprox acelasi nr de km (190, 186) sa fie aceeasi eroare pe idrive si aceleasi simptome. Oricum voi da jos filtrul de particule si il voi curata, daca va mai fi problema voi merge la autotransilvania sa vad ei ce zic..
Link to comment
Share on other sites

Si eu ma apropii de 200k si nu e nimic infundat.

Drivetrain malfunction nu prea are legatura cu filtrul de particule. Cred ca un senzor e problema, cum se spunea si mai sus.

 

Cel mai bun raspuns cred ca il gasesti la un service oficial, altul decat Bavaria :)

Link to comment
Share on other sites

...daca va mai fi problema voi merge la autotransilvania sa vad ei ce zic..

 

Daca e Autotransilvania Cluj, sfatul meu e sa mai dai "up"-uri, is sanse ma mari sa se repare asa...mai bine treci strada...la propriu si mergi la DTMKIT...pt 50eur cat costa sa afli care e problema nu as mai sta pe forum...

Edited by MuscleMike
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Da EGR infundat sau defect poate duce la erori pe filtru de particule.

 

E important la automate sa mai dati si pe sport din cand in cand, pentru a altfel, ea schimba la 1.300 rpm (in modul normal/eco pro) si mers zi de zi prin oras la turatiile astea plus motorina f proasta duce la tot felul de probleme.

 

Personal la 2-3 zile merg si pe sport, chiar daca este in oras.

Link to comment
Share on other sites

Se pare ca nu a mai facut, chiar acum am ajuns acasa cu masina, dupa un drum mai lung, si nu am mai avut probleme. Totusi o sa merg cand am timp la un service pentru o verificare amanuntita si curatarea DPF-ului. Totusi , cat te-a costat inlocuirea EGR-ului?

1200ron la costat pe prietenu meu

 

PS: uite mai am si poza cu eroarea.

post-41780-0-94578100-1445593000_thumb.jpg

Edited by ReSp3cT
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.