Jump to content

Faruri UK pe EU


ar85gyl

Recommended Posts

pana acum nu te-au ajutat deloc raspunsurile... din contra te-au indus intr-o mare eroare !

multi isi dau cu parerea, dar putini cunosc realitatea.

 

MERG farurile de pe masinile cu volan pe dreapta 100%. o spun din experienta si nu din auzite. poti sa-ti iei linistit.

alea fara lupa sunt fix la fel dar reglate din suruburile (imbus) dar presupun ca nu-ti iei din alea.

 

alea cu lupa sunt identice cu cele de la masinile cu volan pe stanga. e clar ca au acelasi part number si poti verifica asta si pe realoem.

singura diferenta este pozitia lamelei de la obturatorul lupei. aceasta este anume facuta ca sa o muti in functie de pozitia volanului (stanga sau dreapta)

la masinile cu volan pe stanga lumina formata pe perete este data de obturator si arata cam asa : ___/ ___/

la masinile cu volan pe dreapta arata cam asa : \___ \____

modificarea se face foarte simplu.

te pot ajuta eu in 5 minute daca vii la timisoara cu masina sau farurile sau daca vrei mai aproape calin78 langa lipova.

deci poti sa-ti iei linistit farurile !!!

  • Like 4
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

n-ai inteles... la cele fara lupa se regleaza DOAR din imbus. la cele cu lupa se regleaza dintr-o lamela obturator de la lupa.se misca sus-jos in functie de tara.

nu pot sa-ti explic cum sa faci modificarea, care e extrem de simpla, dar nu merge spus in cuvinte :).

hai ca nu-i asa departe timisoara

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...

Okey, la cele cu lupa se poate regla + schimbat pozitia lamelei....

Farurile care vreau eu sa le iau sunt fara lupa, deci doar reglaj.

 

Acum intrebarea e: cat de mult se pot regla? Suficient sa bata farul unde trebuie?

 

Inca o intrebare: Farurile care le am momentan, sunt cu lupa (xenon) si reglaj automat.... se poate face vreun retrofit sa pun toate astea in carcasa noua?

La a mea am rupt o parte din urechi si o parte din sticla.

 

si daca tot vorbim de faruri, i-mi spune si mie cineva ce rol au reflectoarele de faza lunga vopsite galben, gen: https://www.google.ro/search?q=bmw+e46+yellow+headlights&espv=2&biw=1366&bih=643&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0CAYQ_AUoAWoVChMI08rJq43FyAIVg7QUCh3_MADh#imgrc=_

Link to comment
Share on other sites

de reglat se pot regla si cele de UK dar fasciculul de lumina o sa fie tocmai invers(farul din stanga va bate mai in fata decat cel din dreapta cand ar trebui sa fie invers).vorbesc din proprie experienta (am faruri de uk).exista masini care au in interiorul farului o lamela care se poate comuta ptr. europa sau uk.La e46 nu am gasit asa ceva.M ai sunt unii care zic ca poti cobori din reglaj farul pe stanga si il ridici pe cel din dreapta si gata.Gata un cur ca daca pui aparatul de reglat faruri o sa vezi ca este ca dracu.

parerea mea este ca daca ai un pic de rabdare si indemanare poti lua interiorul farurilor vechi(daca sunt bune)si le poti pune in carcase noi(chiar si de uk).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Mersi de sfat!

Cat de tare te deranjeaza?

sincer nu este o foarte mare diferenta si m-am obisnuit .

Nu iti inchipui ca farul st .bate mult mai in fata dar este tocmai invers decat ai avut :unde dr. era cu cativa metri in fata si un pic in lateral acum este pe dos.LA skoda se poate inversa pozitia dar la 46 nu am gasit asa ceva.Toata treaba este din pozitia si forma oglinzii in far de aceea nu se poate rezolva din reglaj .

Link to comment
Share on other sites

1. NU poti sa reglezi farurile de UK pentru EU, indiferent cat de mult te-ai stradui.

 

2. daca le pui pe masina vei deranja mult traficul de pe contrasens

 

solutii:

1. mutarea interiorului de far actual EU pe carcasele de UK

 

2. retrofit la faruri cu lupa pe noile faruri UK

 

topicul se reuneste cu cel in care se trateaza acelasi subiect

punct

Link to comment
Share on other sites

Dr poate face transplantul din farul avariat. Cand cumperi farurile din drzmembrari, ai grija sa fie aceeasi echipare ca cele de pe masinĂŁ - al/bosch/zkw.

Ok, dar nu inteleg dece e important sa fie aceasi fabricant?

 

1. NU poti sa reglezi farurile de UK pentru EU, indiferent cat de mult te-ai stradui.

2. daca le pui pe masina vei deranja mult traficul de pe contrasens

solutii:

1. mutarea interiorului de far actual EU pe carcasele de UK

2. retrofit la faruri cu lupa pe noile faruri UK

 

topicul se reuneste cu cel in care se trateaza acelasi subiect

punct

 

Ok, mersi de sfat.

O sa ma uit interioarele daca si cat de tare is avariate.

Link to comment
Share on other sites

Ok, dar nu inteleg dece e important sa fie aceasi fabricant?

pentru ca exista diferente esentiale de prindere a oglinzilor interioare la farurile Bosch fata de ZKW (si invers)

 

Situatia asta apare in general pe FL unde exista doua tipuri de echipare standard OEM pe faruri

 

adica daca ai faruri AL/Bosch pe masina (cum au majoritatea NFL, dar si unele FL) nu poti face transplant de oglinzi pe faruri ZKW

Link to comment
Share on other sites

1. NU poti sa reglezi farurile de UK pentru EU, indiferent cat de mult te-ai stradui.

 

2. daca le pui pe masina vei deranja mult traficul de pe contrasens

 

solutii:

1. mutarea interiorului de far actual EU pe carcasele de UK

 

2. retrofit la faruri cu lupa pe noile faruri UK

 

topicul se reuneste cu cel in care se trateaza acelasi subiect

punct

salut deci cu lupe se poate rezolva pentru ca ma batea gandul sa pun xenon si lupe in ideea ca mai modific fasciculul de lumina care nu este in regula la farurile de UK ?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.