Jump to content

Plec, ce fac cu masina?


tuxr

Recommended Posts

daca e greu de decis ce faci cu masina inseamna ca nu e sigur ca nu te mai intorci, de acolo iti vine indecizia in legatura cu masina

Ma rog... nimic nu e sigur pana la urma. Teoretic cand ajung acolo depun actele pt Green Card, ceea ce inseamna ca raman definitiv iar in Romania o sa vin doar in vizita. Eu sunt optimist si zic ca asa o sa se intample :)

Traim si vedem.

Link to comment
Share on other sites

teoreti nu esti sigur, asa ca asteapta pana vei fi sigur apoi gasestei un alt proprietar

Adevarat. Oricum nu aveam de gand sa o vand pana nu plecam, poate o mai tin un timp pana imi rezolv tot acolo.

 

 

asta este un sondaj care sa te ajute asupra pretului,sau you are fishing

Fishing dupa cumparator, adica? Atata timp cat nu am facut topic la anunturi... doar discutam :) Un pret chiar ar fi util insa.

Link to comment
Share on other sites

Da, o mai tin pana plec dupa care o sa o scot la vanzare.

 

Relativ aproape de Texas, in Florida. De ce intrebi?

Intreb pentru ca stiu pe cineva plecat foarte recent in Texas si ii merge foarte bine, totul este super super ok, deja are si masina M. ;-)

Ce sa zic, bafta sa ai.

  • Like 1
  • Downvote 7
Link to comment
Share on other sites

In general daca are o oferta de munca viza e doar o formalitate, americanii merg pe cuvant, daca au zis ca te angajeaza asta fac, beleaua insa vine daca te-au prins cu vreo minciuna ceva prin CV sau altele de genul asta ca te pot da afara in orice moment, in rest daca totul e ok si au zis da, te luam, viza e doar o formalitate.

 

Evident ca zic ca e doar o formalitate daca nu e o firma cu probleme, altfel pot aparea si eventuale probleme.

Link to comment
Share on other sites

In general daca are o oferta de munca viza e doar o formalitate, americanii merg pe cuvant, daca au zis ca te angajeaza asta fac, beleaua insa vine daca te-au prins cu vreo minciuna ceva prin CV sau altele de genul asta ca te pot da afara in orice moment, in rest daca totul e ok si au zis da, te luam, viza e doar o formalitate.

 

Evident ca zic ca e doar o formalitate daca nu e o firma cu probleme, altfel pot aparea si eventuale probleme.

Lucrez deja pt ei de 9 ani, e ok.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 1 year later...

Salut! Ai dat-o?

Salut. Nu am vandut-o, i-am lasat-o fratelui meu, ca tot spunea cineva de cadouri. Bine am facut, ca ma intorc in curand. Nu e pt mine SUA din pacate.

O sa o pun spre vanzare anul asta cred, vreau seria 5 cu motor mai mare, benzina, twin turbo. Dar mai intai sa o gasesc :frantics:

Sorry de necro :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Comportamentul politsitilor, they do shoot to kill, toata lumea are arme si le mai si folosesc inclusiv cand nu e nevoie. Au si o groaza de legi cretine. Dar pe scurt, o senzatie imensa de nesiguranta.

Am auzit-o de la 2 prieteni foarte buni, chiar luna asta, unul pleca din SUA pana in decembrie, unul mai ramane inca 1 an cat mai are viza si apoi revine in Romania.

 

Ii fain visul american, pana cand fie devii unul dintre ei(dpdv al comportamentului), fie pleci in zone mai civilizate.

 

E super sa ai un muscle car si sa calatoresti, sa ai un salariu bun si asa mai departe. Si sa te bucuri de viata usoara din State.

Pana dai coltul impuscat de un politist "mai slab pregatit" sau vreun vecin irascibil.

 

LE: Ah, mai e si rasismul ala ascuns. Toti se tem sa recunoasca (de frica proceselor), dar comportamentul ii tradeaza. Un soi de white supremacy .

Ar mai fi si Trump(eta) cu apucaturile lui deloc diplomatice.

Edited by jeezy
Link to comment
Share on other sites

Acu 9 ani cand am semnat un contract cu o companie dintr-o tara din golful persic nu auzisem multe despre ei, imi era oarecum frica de lumea araba, ma gandeam ca imi termin contractul(era tentant) si plec repede inapoi in ro, au trecut 8 ani si inca sunt aici, politia e la tot pasul, inclusiv in zona industriala a orasului sunt patrule de politie, totul e ok atata vreme cat nu te amesteci in treburile lor si le respecti cultura, am reusi asta pana acuma

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Link to comment
Share on other sites

compari dictatura din Middle East cu "democratia americana", nu au nicio legatura :). Si noi am vrut sa mergem dupa Middle East in US dar faza cu armele nici noua ne-a placut, asta e chestia care imi displace cel mai mult la americani. Aveam colegi de munca din US care m-au invitat pe la ei si imi ziceau ca sa vii cu copilul sa mergem sa tragem cu arma sa-l invatam sa traga, ca sa vezi ce arme am acasa si chestii de genul, omul era si din partea de Sud :). Altfel foarte ok ei ca indivizi dar asta e cultura in care se nasc si sunt crescuti, nu o poti schimba, poti doar sa te integrezi daca vrei sa ai o viata normala acolo.

 

Si cum zicea si bimmer90f30, muncesti si pedalezi sa platesti rate toata viata cam pentru tot ceea ce ai, cam asta e "lumea civilizata", forma moderna de sclavagism, asa ca din punctul asta de vedere aici in RO inca se mai poate fara a te indatora pe viata si asta e de fapt libertatea lumii moderne daca reusesti, my 2 cents :)

Edited by mik15
Link to comment
Share on other sites

Nu mai poti face o sicanare in trafic cu BMW-ul, ceva, ca poate iese ala cu arma :turned:

Glumesc.

 

E alta lume.

Da, armele sunt peste tot, unul din motive. E misto cand tragi cu arma la poligon, dar open carry... not so much. Mai ales printre sudistii 'trigger happy'.

Femeile nu sunt cine stie ce, multe grase cu besini in cap, proportional vorbind.

Liberalismul si feminismul duse la extrem printre majoritatea tinerilor.

Multa ipocrizie. Trebuie sa fii politically correct, trebuie sa mergi la biserica, nu ai prietenii si familia, etc.

E mai ieftin sa traiesti in Romania daca vrei sa si faci/ai lucruri, nu doar job-home si eventuala iesire cu vreun coleg de munca.

Uragane. Mlastina. Aligatori.

Cel putin asta a fost experienta mea. Probabil ar fi fost mai usor daca nu as fi mers singur.

Jobul e ok, o sa fiu in aceeasi situatie ca acum doi ani. Asta este, din Noiembrie sunt inapoi, cel putin pentru o perioada. M-am grabit cand am spus 'definitiv' :)

Este o experienta totusi.

Link to comment
Share on other sites

Adevarul este ca majoritatea romanilor ce ii invidiaza pe cei plecati ca dupa 2 ani isi cumpara case si masini, de fapt nu vad esentialul, si anume faptul ca respectivii se indatoreaza pentru a-si cumpara bunurile respective, si intra intr-un sistem, functional din anumite puncte de vedere, previzibil, insa ce te obliga sa mentii ritmul, si in care majoritatea castigurilor se duc pe taxe si impozite.Cand lumea in Romania aude anumite discutii despre salarii, venituri, chiar in europa, niciodata nu o sa faca corelatia cu impozitele, taxele si costul vietii din tarile respective. Este emblematic cliseul romanilor ce sustin ca in vest isi umplu un cos de cumparaturi cu 100 euro, si ce bine traiesc ei......dar nici unul nu spune ca isi cumpara produsele gen "marca nr.1", cele mai ieftine ,si de fapt bunastarea aparenta pe care o percep cumparand mult si prost, clienti vesnici de masini cu nume si dotari dar second hand cu xxxxxx km la bord.

Si chiar daca toata lumea o da pe adapatre, integrare si flexibilitate, in teorie este frumos, insa fiecare popor are un bagaj cultural, o identitate, si nu este intotdeauna usor(fara a acuza pe nimeni) sa faci lucrurile sa mearga-de unde apar si anumite frustrari sau nemultumiri.

Si chiar daca pare cuidat, din anumite puncte de vedere (exclus medical si infrastructura), Romania este o tara oarecum sigura, deoarece nu se confrunta inca cu terorism, trafic de droguri si criminalitate organizata, ca in alte tari, care din motive turistice, tin lucrurile putin "sub pres".

 

Avantajul, totusi, de a trai in alte tari, si a cotiza, este totusi, ca la pensie, in teorie, ai un capital (o pensie, un fond de economisire, o casa ce poate fi vanduta-asta daca totusi ai facut ceva economii) care te poate ajuta sa iti traiesti batranetea confortabil, o perioada, intr-un loc mai placut, gen Spania, Portugalia, sau pentru unii Grecia,Albania, Romania,etc.

 

Fiecare tara are avantaje si dezavantaje, nu exista locul perfect, depinde de fiecare ceea ce cauta, care ii sunt prioritatile, si ceea ce

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

o casa ce poate fi vanduta-asta daca totusi ai facut ceva economii) care te poate ajuta sa iti traiesti batranetea confortabil, o perioada, intr-un loc mai placut, gen Spania, Portugalia, sau pentru unii Grecia,Albania, Romania,etc.

 

Asta poti face si aici insa multi varstnici nu isi parasesc "casa" ca aia e "casa lor". In loc sa ia banii si sa cumpere undeva mai retras, muuuult mai ieftin si sa ramana cu bani buni de trai in fiecare luna, pe langa pensie (da, e mica, insa nu chiar mori de foame chiar daca nu ai facut vreo facultate in tinerete).

Link to comment
Share on other sites

@mik15

Ce te face sa crezi ca in golf nu sunt arme? Cu toata dictatura din midlle east de care pomenesti e plin de arme, sunt de ceva ani aici, daca vrei sa iti procuri o arma o poti face fara nici o problema, ca nu se imbata arabu(ca si americanu) sa intre in bar sa iti traga un glonte in cap e cu totul altceva, insa il poti incasa usor nerespectandule cultura si obiceiurile

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Link to comment
Share on other sites

De obicei nu dau replica la toata postarea..

 

Adevarul este ca majoritatea romanilor ce ii invidiaza pe cei plecati ca dupa 2 ani isi cumpara case si masini, de fapt nu vad esentialul, si anume faptul ca respectivii se indatoreaza pentru a-si cumpara bunurile respective, si intra intr-un sistem, functional din anumite puncte de vedere, previzibil, insa ce te obliga sa mentii ritmul, si in care majoritatea castigurilor se duc pe taxe si impozite.Cand lumea in Romania aude anumite discutii despre salarii, venituri, chiar in europa, niciodata nu o sa faca corelatia cu impozitele, taxele si costul vietii din tarile respective. Este emblematic cliseul romanilor ce sustin ca in vest isi umplu un cos de cumparaturi cu 100 euro, si ce bine traiesc ei......dar nici unul nu spune ca isi cumpara produsele gen "marca nr.1", cele mai ieftine ,si de fapt bunastarea aparenta pe care o percep cumparand mult si prost, clienti vesnici de masini cu nume si dotari dar second hand cu xxxxxx km la bord.

Si chiar daca toata lumea o da pe adapatre, integrare si flexibilitate, in teorie este frumos, insa fiecare popor are un bagaj cultural, o identitate, si nu este intotdeauna usor(fara a acuza pe nimeni) sa faci lucrurile sa mearga-de unde apar si anumite frustrari sau nemultumiri.

Si chiar daca pare cuidat, din anumite puncte de vedere (exclus medical si infrastructura), Romania este o tara oarecum sigura, deoarece nu se confrunta inca cu terorism, trafic de droguri si criminalitate organizata, ca in alte tari, care din motive turistice, tin lucrurile putin "sub pres".

 

Avantajul, totusi, de a trai in alte tari, si a cotiza, este totusi, ca la pensie, in teorie, ai un capital (o pensie, un fond de economisire, o casa ce poate fi vanduta-asta daca totusi ai facut ceva economii) care te poate ajuta sa iti traiesti batranetea confortabil, o perioada, intr-un loc mai placut, gen Spania, Portugalia, sau pentru unii Grecia,Albania, Romania,etc.

 

Fiecare tara are avantaje si dezavantaje, nu exista locul perfect, depinde de fiecare ceea ce cauta, care ii sunt prioritatile, si ceea ce

Multi din romanii care vor sa plece si sa se stabileasca in alta tara ar trebui sa citeasca/ insuseasca postarea ta.

Edited by bimmer90f30
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@arabu - nu vorbeam de KSA care e in Middle East dar nu e izvorul de civilizatie acolo, dimpotriva, aia sunt la coada in zona aceea :), probabil pe acolo or fi, eu am stat un UAE cca 6 ani si pe acolo nu era asa, ca si siguranta m-am simtit mai sigur ca in RO sau oriunde in EU, chiar e, statistic vorbind, printre primele locuri in lume la sentimentul de siguranta pe care-l ofera celor ce locuiesc acolo.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.