Jump to content

Motor distrus/compromis ! Ajutor!


Recommended Posts

Multumesc de raspuns , da , pana ajunge apa cam la 75 , ca ea sta la 100 ca acolo e la mijloc 100grade , dar ea cand se incalzeste nu se mai aude nimic , dar la rece este enervant ca daca treci de 2000 rot /min bate si e enervant sa o auzi asa , dupa ce sa incalzit poti sa tragi de ea cat vrei ca toarce ca noua !

Ce enervant e sa ai un motor bun...

De ce nu accelereazi la 3000 rpm si sa ne scrii dupa aceea..

Mai citeste si alte topicuri si retine cum trebuie tratat un motor pana la regim.

 

Este apa in bord indicata ! Nu uleiul ! Adica eu asa vad !

Temperatura uleiului e in dreapta jos; nu e un desen ca o ..lampa cu o picatura la varf?

Iar a carburantului e in stanga jos.

Link to comment
Share on other sites

Am sa ii fac si poza si atasez daca o sa stiu cum ! La mine este 100 Grade la mijloc !

 

Am si eu un F10 520d in familie si la fel, pe indicatorul din dreapta e 100 la mijloc. Dar n-am fost atent daca indica faptul ca e de la Ulei sau apa. O sa ma uit mai atent.

Edited by ViBogdan
Link to comment
Share on other sites

Am verificat masina acum , deoarece e a unei verisoare , eu am fost plecat din tara si nu am mai apucat sa merg cu ea , masina dupa schimbul de ulei si filtre , vad ca si la rece nu se mai aude nimic la ea chiar si daca am "tras" putin de ea ! Multumesc oricum pentru orice informatie ! O zi buna sa aveti !

 

Tiberiu , ai dreptate , e temperatura uleiului acolo in dreapta , azi am verificat !

Link to comment
Share on other sites

De curiozitate ce ulei bagi?

 

Mie cu Ravenol 0w40 tot asa suna, ca si cum ar bate un tachet iar cu Castrol si Liqui Moly e liniste.

 

Cunosc 3 masini la care s-a pus Ravenol , ca asa a recomandat acel service , toate 3 masinile , un Smart , un Audi A4 si un Opel meriva , consuma ulei de rup , iar inainte cu ulei normal in ele nu consumau gram !!!

 

La BMW-ul despre care am vorbit anterior nu se mai aude nici un zgomot nici la rece macar , asta dupa schimbul de ulei si filtre, am pus ulei original BMW ce se recomanda pt masina asta ! Salutari !

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

https://sendvid.com/kyrwyijw

:D

Am revenit(imi pare rau de intarziere dar au fost motive bine intemeiate) ...povestea pe scurt :

S-au schimbat arborele+cuzinetii(a existat motor "donor")+fluidele.Montat totul pe masina de un mecanic f f bun !

A mai ramas de schimbat pompa de ulei(are uzura a mea) si "niste" freon.

Multumesc tuturor de aici pt sfaturi si idei !!!

 

PS: Multumesc reprezentantelor (se stiu ele care) pentru "profesionalismul" de care au dat dovada pana in ultima clipa( de expl : "uitat" galerie de evacuare prin depozit vreo 2 luni , noroc ca au gasit-o,suruburi bara stabilizatoare nestranse,flansa amortizor dreapta montata gresit (rasucita cu 120 grade) si lasata nestransa),mecanici care dimineata erau la servici si dupa-masa erau "in concediu" si multe-multe altele.

 

Ce sa zic,una peste alta,bondoaca mea traieste din nou ! :D

Edited by AdrianHH
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ar fi util in aceeasi masura in care poti lasa un feed-back despre cei care au demonstrat neprofesionalism sa dai cateva informatii despre costurile orientative ce presupun aceasta reparatie, in acest fel daca mai are cineva ghinionul sa isi poata face o estimare corecta a pagubei.

 

Succes!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.