Jump to content

Recomandare montaj folie geamuri!


BADICA

Recommended Posts

Vreau sa montez folie pe geamurile din spate la f10 din 2013 sedan.

Vreau o recomandare unde monteaza bine.

Folie am inteles ca 3M ar fi cea mai buna?

Multumesc mult!

 

3M sau LLumar. Pe primul loc in ceea ce priveste numarul celor care au folie montata, cred ca este LLumar. 3M desi au traditie in ceea ce priveste fel si fel de folii, nu doar auto, plus multe alte produse de genul, nu cred ca-s asa cunoscuti pe la noi in ceea ce priveste foliile auto. Evident cam toti acesti producatori de folii, au mai multe clase de calitate. Multi din cei care monteaza folii nu-ti vor spune ce fel de LLumar ori 3M iti monteaza. Se bazeaza pe necunoasterea clientului, sperand ca-l va convinge din prima, doar spunandu-i ca monteaza folii LLumar si nu alte "bazaconii", gen Solar cum monteaza poate altii. Ce nu stiu de cele mai multe ori clientii este ca poate acel LLumar pe care unu le pune, este de o calitate inferioara celei Solar pe care un altul o monteaza. Trebuie sa stii ce vrei si de la folii: vrei doar sa-ti colorezi geamurile sau vrei si protectie vara impotriva razelor UV, mai putina caldura in habitaclu dupa o zi de stat in soare ori o economie mai mare de combustibil din cauza ca, compresorul de clima va rula la o capacitate mai redusa. La LLumar poti avea: AT<ATC<ATR. Cred ca mai nou este si Solar Blue peste ATR cu o capacitate si mai mare de retinere/deflectare a razelor UV. Majoritatea astora care se lauda ca monteaza folii LLumar, iti vor pune cea mai slaba folie din portofoliul acestora si anume, AT-ul. Gasesti mai multe detalii pe site-ul acestora.

Link to comment
Share on other sites

3M sau LLumar. Pe primul loc in ceea ce priveste numarul celor care au folie montata, cred ca este LLumar. 3M desi au traditie in ceea ce priveste fel si fel de folii, nu doar auto, plus multe alte produse de genul, nu cred ca-s asa cunoscuti pe la noi in ceea ce priveste foliile auto. Evident cam toti acesti producatori de folii, au mai multe clase de calitate. Multi din cei care monteaza folii nu-ti vor spune ce fel de LLumar ori 3M iti monteaza. Se bazeaza pe necunoasterea clientului, sperand ca-l va convinge din prima, doar spunandu-i ca monteaza folii LLumar si nu alte "bazaconii", gen Solar cum monteaza poate altii. Ce nu stiu de cele mai multe ori clientii este ca poate acel LLumar pe care unu le pune, este de o calitate inferioara celei Solar pe care un altul o monteaza. Trebuie sa stii ce vrei si de la folii: vrei doar sa-ti colorezi geamurile sau vrei si protectie vara impotriva razelor UV, mai putina caldura in habitaclu dupa o zi de stat in soare ori o economie mai mare de combustibil din cauza ca, compresorul de clima va rula la o capacitate mai redusa. La LLumar poti avea: AT<ATC<ATR. Cred ca mai nou este si Solar Blue peste ATR cu o capacitate si mai mare de retinere/deflectare a razelor UV. Majoritatea astora care se lauda ca monteaza folii LLumar, iti vor pune cea mai slaba folie din portofoliul acestora si anume, AT-ul. Gasesti mai multe detalii pe site-ul acestora.

 

eu asta caut.Sa fiu informat corect si montajul sa fie ok, nu sa ramana margini neacoperite sau bule de aer sub folie.

Am nevoie de o recomandare in acest sens.

help me!

Link to comment
Share on other sites

Salut,sper sa nu se considere reclama insa, eu am mers cu mai multe masini la astia http://www.kangautomotive.ro/folie-auto/

Pot spune ca au in prezentare de cum ajungi la ei toate tipurile de folii llumar,clasic,atr,etc !

Monteaza super frumos,au grija sa nu murdareasca tapiteria cu solutie,ofera garantie reala ! Sunt profi si pretul este unul corect !

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Am pus ieri folie Llumar ATR pe geamurile spate la un atelier autorizat RAR din Bucuresti. Garantie 7 ani, zice poetul...:) Per total multumit.

Intrebare: Exista varianta legala si pentru geamurile fata si parbriz? http://uploads.tapatalk-cdn.com/20160317/03e88a0dc5bd7798a424ea1b5480710a.jpg

http://uploads.tapatalk-cdn.com/20160317/94692f664accaa6d7b8f5d2ff98eea87.jpg

http://uploads.tapatalk-cdn.com/20160317/b0a8ac771c7210b70d82979aa2954602.jpghttp://uploads.tapatalk-cdn.com/20160317/ee55526c96a23e5d23ab99f45c091383.jpg

 

 

Sent from my iPhone 6

using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Salut,

 

Uite ce zice legislatia: http://www.rarom.ro/cs-uploads/RNTR7.pdf

Te duci la pagina 28 $ 10. Conditii privind vizibilitatea si vezi aliniatele 10.2 si 10.4 de unde reiese in clar ca parbriz-ul si geamurile laterale fata trebuie sa asigure minim 75% transparenta.

 

Singurele folii care se pot pune asigura protectie UV si nu intuneca mai de loc geamurile. Am pus recent si pe fata si nu se vede diferenta intre inainte/dupa montaj.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ăți recomand folie llumar ATR , mi se pare raportul calitate preț foarte bun, eu am de 3 ani pe mașina mea si nu s-au decolorat, nu au apĂŁrut pete .

Le-am montat undeva in zona liceului Șincai, mie mi-au scos geamurile de pe mașina si le-au pus perfect fĂŁrĂŁ nicio bula de aer .

Am folie si pe geamurile din fata, cele mai deschise si nu am avut probleme cu polița .

DacĂŁ te intereseazĂŁ ĂŽți pot lasĂŁ numĂŁrul de telefon .

Link to comment
Share on other sites

Salut,

 

Uite ce zice legislatia: http://www.rarom.ro/cs-uploads/RNTR7.pdf

Te duci la pagina 28 $ 10. Conditii privind vizibilitatea si vezi aliniatele 10.2 si 10.4 de unde reiese in clar ca parbriz-ul si geamurile laterale fata trebuie sa asigure minim 75% transparenta.

 

Singurele folii care se pot pune asigura protectie UV si nu intuneca mai de loc geamurile. Am pus recent si pe fata si nu se vede diferenta intre inainte/dupa montaj.

 

Deci ramane varianta cu Helio Glass si are si intimitate. Nu prea "merge" la lateralele fata.

Link to comment
Share on other sites

Eu am montat acum o luna pe Ritmului la autozone sunt super profi baietii iar ca pret pt o berlina 250 de Ron pe fata nu exista folie legala 100% va spun ca am o cunostinta la RAR, e drept ca acum nu prea se mai leaga politia de folie dar au tot dreptul.
Link to comment
Share on other sites

Acum o săptămana am montat la folii-llumar.ro, recomand pt consiliere, explicații si nu in ultimul rând calitate montaj (nu demontează geamurile decât la cererea clientului)

@skyflm: din câte am înțeles eu nu prea exista o folie care sa fie legală pe fata. Geamurile din fabrica au o transparentă undeva la 75% si orice folie ai pune face ca suma opacității (geam+folie) sa fie sub limitele legale. Eu pt geamurile fata am optat pt Llumar AIR 75, nu zic ca nu se observa insa e foarte discreta.

Edited by cornel
Link to comment
Share on other sites

Multumesc pentru sfaturi. Deocamdata am renuntat la ideea de a monta folie si pe fata. In vara o sa merg in vacanta prin Europa de vest si am inteles ca pe acolo foliile sunt ilegale si daca sunt puse geamurile din spate.

Folia pe geamurile laterale spate si luneta este legala in toata europa. Pe geamurile laterale fata si parbriz nu este legala.

Eu, orice masina am avut i-am pus folie pe toate geamurile. Cu transparenta cat mai mica si nu m-a-ntrebat nimeni de ''sanatate'', nici macar in europa de vest...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Salut.

Pentru ca tot se apropie, totusi, vara, am si eu o intrebare. Voi pe unde ati montat folii?

Ce recomandari ati avea?

Vreau in Bucuresti si daca se poate fara demontat de fete de usi, geamuri etc.

 

Exista folii deja taiate pe ebay, diferite transparente . Eu am comandat pt F10, pt toate geamurile , cam 65$ cu transport.

O sa incerc sa le aplic singur. Nu necesita demontari din cate inteleg.

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Exista folii deja taiate pe ebay, diferite transparente . Eu am comandat pt F10, pt toate geamurile , cam 65$ cu transport.

O sa incerc sa le aplic singur. Nu necesita demontari din cate inteleg.

ai mai montat asa ceva ? nu e chiar usor

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.